2021-05-18

Zosia Zochniak na EKO LIVE: Ubrania, zdrowie i środowisko

0

Ambasadorka kupowania odzieży z drugiego obiegu w rozmowie z Dominiką Tarczyńską. Co poniedziałek na Instagramie stowarzyszenia Program Czysta Polska live czaty z entuzjastami ekologii, ekspertami i miłośnikami natury, które inspirują do wprowadzania korzystnych dla środowiska zmian. Zosia Zochniak ze startupu Ubrania do Oddania opowiedziała, jak powinniśmy wybierać to, co nosimy i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie.

Oglądaj Czysta Polska online na IPLA.TV.

Osiem miliardów ludzi kupuje rocznie sto miliardów sztuk ubrań, co ma olbrzymi wpływ na środowisko poprzez emisję dwutlenku węgla i zużycie wody. Nieodpowiednie decyzje zakupowe mają również olbrzymi wpływ nasz budżet domowy. - Wydaje się nam, że nas stać na to, ale kupowanie tanich ubrań jest dla bardzo bogatych ludzi. Jeżeli zsumować wszystkie procesy, które składają się na zakup taniej bluzki. To, w jaki sposób ją wyprać, w jaki sposób się będziemy w niej czuć, co z nią później zrobimy i przemnożyć przez ilość takich ubrań, które służą na raz lub na dwa razy, to zrobi się z tego budżet na produkt, który jest o wiele lepszy. To jest ta filozofia, o której staram się mówić - powiedziała nominowana przez magazyn „Glamour” w kategorii osobowość roku za działalność edukacyjną dotyczącą branży odzieżowej i mody z drugiego obiegu.

Skąd u rozmówczyni Dominiki Tarczyńskiej wzięło się zainteresowanie i determinacja do zmiany na bardziej zrównoważony styl życia? - Nie zawsze tak było. Było totalnie w drugą stronę. Wydawałam dziewięćdziesiąt procent mojej wypłaty na ubrania i w pewnym momencie zaczęło źle funkcjonować moje zdrowie. Zastanawiałam się, z czego to wynika i szukałam rozwiązań. W końcu zaczęłam się przyglądać temu, co noszę i kopara mi opadła. Zmiana ubrań w ciągu trzech miesięcy rozwiązała moje problemy hormonalne, które leczyłam farmkologicznie - zdradziła Zosia Zochniak.

Niezwykle ważne jest, żeby przed pierwszym założeniem każdą kupioną rzecz wyprać. - To nie są tak naprawdę nowe ubrania. One przeszły przez tysiąc par rąk, zanim trafiły na wieszak. A żadna z tych par rąk nie odpowiadała za pranie - podkreśliła Zosia Zochniak i zwróciła także uwagę na to, czego przede wszystkim powinniśmy unikać. - Owijamy dzieci w rożki czy przykrywamy kocykami z poliestru. Zakładamy im poliestrowe czapeczki i rękawiczki, a tak naprawdę to jest materiał, który uwalnia mikroplastik, on przenika do naszego organizmu.

Zosia Zochniak opowiedziała także, jak funkcjonuje rynek zbiórek odzieży używanej i zasadach startupu Ubrania do oddania, który dba o pełną transparentność swoich działań. Zobacz cały zapis czatu:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Program Czysta Polska (@programczystapolska)

EKO LIVE na Instagramie Stowarzyszenia Program Czysta Polska w każdy poniedziałek o godz. 20:00.

Komentarze