2021-06-29

„Wolni od długów”: Najwyższy czas na zmianę nawyków

0

Splot różnych okoliczności sprawił, ze Marcin ma do spłaty około 400 tys. złotych. Jego żona boi się, że z tego powodu zostanie im odebrane prawo do opieki nad szóstką dzieci. Eksperci są jednogłośni - konieczna jest natychmiastowa zmiana nawyków, dzięki którym rodzina ma szanse na lepszy byt w przyszłości. Jak kierować budżetem domowym? Odpowiedź w szóstym odcinku programu „Wolni od długów” w czwartek 1 lipca o godz. 20:00 w Polsacie.

Oglądaj Wolni od długów online na IPLA.TV.

Skąd wziął się dług?
Marcin w wieku siedmiu lat trafił do domu dziecka. Problemy finansowe zaczęły się u niego tuż po rozpoczęciu samodzielnego życia. Wziął na raty wymarzoną miniwieżę. W spiralę długów został wciągnięty przez chłopaka swojej siostry, który zrobił z niego „słupa” w firmie. Dziś część długów Marcina wiąże się z chorobą najstarszego syna. Bartuś jest niepełnosprawny, urodził się z wrodzoną wadą serca. Ze względu na problemy z alkoholem matki dziecka, Marcin sam je wychowywał. W tym trudnym czasie brał pożyczki na leki, rehabilitację i specjalistyczny sprzęt dla syna. Żeby zajmować się niepełnosprawnym chłopcem, musiał zrezygnować z pracy. Przestał zarabiać, przestał też płacić swoje zobowiązania.

400 tysięcy złotych do spłacenia
Iza, obecna żona Marcina, brała kredyty na spłatę długów męża, które urosły do kwoty około czterystu tysięcy złotych. Boi się, że straci rodzinę, męża zamkną w więzieniu, a dzieci trafią do domu dziecka. Mimo problemów finansowych małżeństwo stworzyło kochającą się rodzinę. Wychowują wspólnie sześcioro dzieci. Mają trójkę wspólnych dzieci, najstarszy syn jest z poprzedniego małżeństwa Marcina, a dwójkę dzieci uratowali przed domem dziecka, bo ich biologiczni rodzice nie byli w stanie się nimi zająć. Marcin i Iza chcą stać się dla tych dzieci rodziną zastępczą.

Jak wyjść z długu?
Ośmioosobowa rodzina mieszka w czterdziestometrowym, jednopokojowym mieszkaniu w Warszawie. Czeka na przydział lokalu socjalnego. Dopóki jednak ma długi, nie będzie mogła przeprowadzić się do nowego mieszkania, które wymaga remontu. Piotr Ikonowicz i Fryderyk Karzełek mają przed sobą trudne zadanie. Jakie rozwiązanie zaproponują bohaterom odcinka? Jak pomoże im prowadząca Anna Guzik?

  

Wolni od długów w czwartek o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

Komentarze