2018-09-27

„Nasz nowy dom” - odcinek 122: Kaliga

Katarzyna Dowbor odwiedziła rodzinę pani Sylwii Szymanowskiej. Kobieta została ciężko doświadczona przez życie. Nigdy nie poznała swoich prawdziwych rodziców, dlatego teraz stara się zapewnić dzieciom to, czego sama nie miała szans doświadczyć w młodości. Ekipa programu „Nasz nowy dom” pomaga jej w osiągnięciu tego szlachetnego celu.

Pani Sylwia Szymanowska została adoptowana w wieku dwóch lat. Jej pierwszy mąż zmarł rok po weselu. Drugi po kilku latach związku zaczął zaglądać do kieliszka i urządził kobiecie piekło. Mężczyzna terroryzował rodzinę: bił, znęcał się i groził podpaleniem domu. - Nie szanował nas w ogóle, a tym bardziej mamy - mówi jedna z córek. Kobieta zdecydowała się na rozwód, którego chciały nawet dzieci, bo bały się nieprzewidywalnego alkoholika. - Czuję ulgę, że już go tutaj nie ma i nic mi się nie stanie - mówi syn. Pani Sylwia od momentu rozstania z mężem jest zdana tylko na siebie. Nie ma rodziny ani nikogo, kto byłby w stanie jej pomóc. Zaradna mama interesuje się fryzjerstwem. Nie ma jednak warunków, aby rozwinąć biznes i jednocześnie opiekować się dziećmi.

Razem z czwórką dzieci mieszkała na 25 metrach kwadratowych w jednej izbie przedzielonej meblościanką. Dom był w katastrofalnym stanie i ma ponad sto lat.

Toaleta znajdowała się na zewnątrz. Brakowało bieżącej wody i kanalizacji, więc rodzina myła się w dziecięcej wanience.

Budynek ogrzewał stary i psujący się piec. Na ścianach był grzyb, odpadał też z nich tynk. Instalacja elektryczna groziła pożarem, a na dachu znajdował się rakotwórczy eternit.

Nieustannie było zimno, ciągnęło od podłogi i dzieci często się przeziębiały.

W jaki sposób ekipa programu stworzyła warunki do życia dla pięcioosobowej rodziny? Czy efekt końcowy spodobał się Szymanowskim?

Oglądaj w IPLA.TV: „Nasz nowy dom” - sezon 11, odcinek 4: Kaliga

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„Nasz nowy dom” - odcinek 121: Niedziałowice Drugie
„Nasz nowy dom” - odcinek 120: Mińsk Mazowiecki
„Nasz nowy dom” - odcinek 119: Siniec
„Nasz nowy dom” - odcinek 118: Wąwolnica
„Nasz nowy dom” - odcinek 117: Piotrków Trybunalski