2018-02-01

Grzegorz Łapanowski: Kuchnia jest lustrem osobowości

Prowadzący „Top Chef” zdradził, czego szuka u uczestników programu. Specjalnie dla POLSAT.PL wyjawił, czy zwraca uwagę przede wszystkim na umiejętności, osobowość, czy na medialną charyzmę. Grzegorz Łapanowski wyjaśnił także na czym jego zdaniem polega wyjątkowość show.

Jak przyznaje, możliwość obserwowania młodych kulinarnych talentów jest dla niego największą nagrodą i przywilejem, jaki spotkał go w programie. Prowadzący ósmą edycję podkreśla również, że sposób myślenia uczestników show i ich podejście do gotowania jest wyjątkowe. I to właśnie ono stanowi o sile programu. - Pochodzą z różnych stron Polski. Niektórzy przez wiele lat mieszkali za granicą. Ich doświadczenie powoduje, że na ten sam produkt patrzą z różnych perspektyw. To bardzo ciekawe zarówno dla mnie, jak i dla widzów - mówi Grzegorz Łapanowski w rozmowie z POLSAT.PL.

Przez prawie wszystkie edycje (z wyjątkiem ostatniej - „Top Chef. Gwiazdy od kuchni”) bacznie przyglądał się poczynaniom uczestników i analizował ich zachowanie. Na co zwraca szczególną uwagę? Okazuje się, że najmniejsze znaczenie ma dla niego charyzma medialna. Oprócz talentu Grzegorz Łapanowski szuka przede wszystkim ciekawych osobowości, bo jego zdaniem kuchnia jest ich odbiciem. - Nie tylko to, jak ktoś gotuje, lecz także to, jak opowiada o gotowaniu i w jaki sposób prezentuje swoje dania jest ważne, bo w pewnej mierze kuchnia jest lustrem osobowości - tłumaczy.

Gospodarz „Top Chef” przyznaje, że to, jakim jest się człowiekiem, wpływa na cały zespół. Zna zarówno świetnych kucharzy, którzy w ogóle nie potrafią odnaleźć się w zespole, ale również takich, którzy dobrze funkcjonują w grupie jednocześnie ją motywując. - W kuchni zawsze jest się członkiem jakiegoś zespołu i to, na ile jesteśmy w stanie wpłynąć na pozytywną atmosferę, jest równie ważne jak gotowanie - powiedział w rozmowie z POLSAT.PL. Ważny jest dla niego również uśmiech. Nic dziwnego, bo jego życiowe motto brzmi: „Przepis to tylko instrukcja. Najważniejsze, aby gotować z miłością”.

Grzegorz Łapanowski to kucharz, przedsiębiorca, dziennikarz kulinarny, założyciel i prezes Fundacji Szkoła na Widelcu, właściciel Food Lab Studio, inicjator Gastro Garden i organizator Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego. Od wielu lat związany z telewizją i radiem. Ponadto jest autorem wielu książek o tematyce kulinarnej. Prowadzący program „Top Chef" to również promotor zdrowego odżywiania i produktów sezonowych.

„Top Chef” w środę o godz. 21:25 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil „Top Chef” na Instagramie - @top_chef_polska

Zobacz także:
„Top Chef” wraca! Tęskniliście? Mamy dla was wideo
Wojciech Modest Amaro zatrudni uczestnika „Top Chef”?
Maciej Nowak: Co jest teraz modne w kuchni? Glocal!
Wielki powrót programu „Top Chef” z nowym jurorem!”