2025-09-18

„Ewa gotuje”: Pyszne potrawy o nieznanych większości nazwach

Co to jest scypa? Z czym są draniki? A skąd się wzięła tarta de Santiago? Odpowiedzi w odcinku. Ewa Wachowicz sięga do tradycyjnych dań zarówno z Polski, jak i z innych państw. Tym razem kulinarne podróże prowadzą od Małopolski, przez Białoruś, po Hiszpanię. Do tego przystanek z owocem rodem z Ameryki Południowej. „Ewa gotuje” w sobotę o godz. 11:00 w Polsacie.

Zupa scypa z maślanki

Lato jeszcze nie odpuszcza, więc w kolejnym odcinku „Ewa gotuje”, tym razem spod Babiej Góry, autorka programu przyrządza obiad na świeżym powietrzu. A ponieważ grillowała tydzień wcześniej, to dla odmiany potrawy powstają na kuchni ogrodowej. Pierwsze danie regionalne, małopolskie.

Z kojarzących się z letnim obiadem maślanki, ziemniaków i koperku można wyczarować też zupę, która na południu naszego kraju gotowana jest od pokoleń, a mówi się na nią scypa. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od „scypania”, czyli ugniatania lub łączenia czegoś ze sobą, choć jest i teoria, wedle której idzie raczej o scypanie ziemniaków na mniejsze kawałki, tak, jak scypie się drewno na podpałkę.

Draniki: Placki ziemniaczane z mięsnym nadzieniem

Na drugie danie są białoruskie placki ziemniaczane - potrawa bardzo prosta i sycąca. Od klasycznych polskich placków draniki odróżnia to, że są podawane na słono oraz robione z grubo tartych ziemniaków. Lecz to nie wszystko, bo sekretnym składnikiem jest tu mięso mielone umieszczone wewnątrz ziemniaczanej masy.

Acai bowl. Młodzi to kochają

Po obiedzie Ewa Wachowicz proponuje wywodzącą się z Brazylii acai bowl. To nic innego jak miska z mrożonego musu z jagód acai, które pochodzą z Amazonii, a przypominają nieco borówkę amerykańską. W tym daniu są zwykle zmiksowane z mrożonym bananem, posypane granolą lub muesli i udekorowane świeżymi owocami, orzechami lub nasionami.

Tarta de Santiago

Na deser jeden z hiszpańskich klasyków - migdałowa tarta de Santiago. To tradycyjne ciasto, którym częstowano pielgrzymów podążających do Santiago de Compostela. Stworzyły je ponoć zakonnice mieszkające w Pirenejach i częstowały nim strudzonych wędrowców. Widzom też na pewno posmakuje!

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 548. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Ewa gotuje w sobotę o godz. 11:00 w Polsacie.