2024-05-04

Gala zamknięcia Mastercard OFF CAMERA 2024 w Polsacie

To ten wyjątkowy dzień, kiedy wręczane są nagrody dla twórców oraz aktorów, a wydarzenie można uroczyście podsumować. Jak wyglądała Gala Zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2024? Kto zasłużył na triumf w dziesięciu konkursowych kategoriach? Gospodarze wieczoru to Agnieszka Hyży i Maciej Rock. Imprezę uświetni minikoncert jednej z najciekawszych wokalistek młodego pokolenia, Darii ze Śląska. Retransmisja w niedzielę 5 maja o godz. 14:45.

Nagrody Mastercard OFF CAMERA 2024

Gala w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE Kraków zwieńczyła XVII edycję festiwalu. Oto laureaci:

• Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”
Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy w wysokości 25 000 dolarów.
„Power Alley”, reż. Lillah Halla
Uzasadnienie jury w składzie Andrzej Seweryn, Christopher Hampton, Alise Gelze: Za przełamywanie społecznych i kulturowych tabu w odważny sposób, który prawdziwie „wytycza drogę” zarówno dla głównej bohaterki, jak i dla samej reżyserki.
Pozostałe nominacje: „78 days”, reż. Emilija Gašić, „Empty Nets”, reż. Behrooz Karamizade, „Forever-Forever”, reż. Anna Buryachkova, „Paradise is Burning”, reż. Mika Gustafson, „She Came at Night”, reż. Jan Vejnar, Tomáš Pavliček, „Silent Roar”, reż. Johnny Barrington, „The Hypnosis”, reż. Ernst De Geer, „The Quiet Maid”, reż. Miguel Faus, „Tyle co nic”, reż. Grzegorz Dębowski

• Konkurs Polskich Filmów Fabularnych
Nagroda Dominiki Kulczyk & dFlights w wysokości 100 000 złotych.
„Imago”, reż. Olga Chajdas
Uzasadnienie jury w składzie Kate Rhodes James, Lenka Tyrpákova, Isabel Lamberti, Michael O’Connor: Zwycięski film jest wstrząsający i podejmuje odważne kreatywne wybory. Główna kreacja aktorska jest wybitna i kluczowa dla sukcesu filmu.
Pozostałe nominacje: „Błazny”, reż. Gabriela Muskała, „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, reż. Agnieszka Elbanowska, „Doppelgänger. Sobowtór”, reż. Jan Holoubek, „Kos”, reż. Paweł Maślona, „Lęk”, reż. Sławomir Fabicki, „Biała odwaga”, reż. Marcin Koszałka, „Znachor”, reż. Michał Gazda, „Horror Story”, reż. Adrian Apanel, „Grzyby”, reż. Paweł Borowski

• Nagroda dla Najlepszej Aktorki Konkursu Polskich Filmów Fabularnych
Zegarek Albert Riele oraz 10 000 złotych.
Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz za role w filmie „Lęk”
Uzasadnienie: Jury zdecydowało się przyznać tę nagrodę za kreacje, które nie istniałyby bez siebie. Jurorki i jurorzy ani przez moment nie wątpili w absolutne poświęcenie i siostrzaną miłość, którą oglądamy na ekranie.
Pozostałe nominacje: Sandra Drzymalska za rolę w filmie „Biała odwaga”, Lena Góra za rolę w filmie „Imago”, Maria Maj za rolę w filmie „Grzyby”

• Nagroda dla Najlepszego Aktora Konkursu Polskich Filmów Fabularnych
Nagroda rzeczowa oraz 10 000 złotych.
Jakub Zając za rolę w filmie „Horror Story”
Uzasadnienie: Ta kreacja aktorska była wspaniała, wzruszająca, pewna siebie, ale i delikatna oraz komediowa, a przede wszystkim bardzo, bardzo zabawna.
Pozostałe nominacje: Bartosz Bielenia za rolę w filmie „Kos”, Leszek Lichota za rolę w filmie „Znachor”, Filip Pławiak za rolę w filmie „Biała odwaga”, Michał Sikorski za rolę w filmie „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”

• Nagroda Female Voice
50 000 złotych - dla wybitnie uzdolnionych kobiet, które na co dzień aktywnie działają w polskiej branży filmowej. Są ambitne, kreatywne, skuteczne. Wyróżnienie ma na celu wspieranie kobiet w realizowaniu ich artystycznych projektów i zawodowych planów w mocno zmaskulinizowanym świecie kina.
Monika Sobień-Górska, scenarzystka filmu „Lęk”
Uzasadnienie: Nagroda została przyznana debiutującej scenarzystce, która wykreowała autentyczną i poruszającą relację pomiędzy dwiema siostrami. Scenariusz ukazał motywy rzadko pokazywane na ekranie. Jury naprawdę chce wesprzeć zwyciężczynię, aby kontynuowała swoją drogę, gdyż jej „female voice” jest potrzebny.
Pozostałe nominacje: Olga Chajdas, reżyserka, scenarzystka „Imago”; Agnieszka Elbanowska, reżyserka, scenarzystka „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”; Magdalena Kamińska i Agata Szymańska, producentki „Biała odwaga”

• Nagroda Mastercard Rising Star
10 000 złotych - za najlepszy debiut aktorski w filmie pełnometrażowym.
Magdalena Dwurzyńska za rolę w filmie „Błazny”
Uzasadnienie: Zwycięska kreacja aktorska jest złożona i bardzo przekonująca. Nagroda przyznana została aktorce grającej… aktorkę, która ma przed sobą wielką przyszłość.
Pozostałe nominacje: Sebastian Dela za rolę w filmie „Błazny”, Jędrzej Bigosiński za rolę w filmie „Grzyby

• Nagroda Publiczności
10 000 złotych
„Lęk”, reż. Sławomir Fabicki

• Nagroda FIPRESCCI
Przyznawana przez Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych - Fédération Internationale de la Presse Cinématographique, organizację zrzeszającą krytyków filmowych z ponad 50 krajów całego świata i przyznającą nagrody na najlepszych festiwalach filmowych.
„Tyle co nic”, reż. Grzegorz Dębowski
Uzasadnienie: Za uniwersalne przesłanie, pełne empatii spojrzenie na problemy polskiej wsi, z którymi mogą utożsamić się widzowie na całym świecie, umiejętną grę gatunkami filmowymi, wreszcie za doskonałą wielowymiarową rolę Artura Paczesnego, która powinna stać się przepustką do wielkiej ekranowej kariery.

• Nagroda KIPA (Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych)
Łączna wartość nagrody głównej wynosi 45 000 złotych (bon od studia wirtualnej produkcji na realizację dnia zdjęciowego kolejnego projektu producenta - 40 000 złotych, usługi prawne 3000 złotych i nagroda finansowa 2000 złotych).
Piotr Grawender oraz Maciej Hamela za produkcję filmu „Skąd, dokąd?”
Uzasadnienie: Kapituła podkreśla, że „Skąd, dokąd” w sposób przejmujący ukazuje ludzką nieustępliwość w obliczu najtrudniejszych wyzwań. Poprzez odważną realizację tego ważnego filmu dokumentalnego, twórcy stali się głosem niosącym nadzieję i walkę o zachowanie humanizmu nawet w najmroczniejszych czasach wojennych. Ich determinacja w ukazaniu prawdy i siły ludzkiego ducha w obliczu przeciwności sprawia, że „Skąd, dokąd” nie tylko porusza, ale także inspiruje do działania i refleksji nad wartościami, które definiują naszą wspólnotę jako ludzi. To niezwykłe wyzwanie dla debiutujących producentów.

• Wyróżnienie
Nagroda obejmuje tygodniowy pobyt dla producentki wraz z ekipą produkcyjną w miejscu pracy twórczej No Drama House, gdzie będą mogli rozwijać nowy projekt.
Maria Kraus za produkcję filmu „Twarze Agaty”
Uzasadnienie: Kapituła podkreśla, że „Twarze Agaty” to niezwykle poruszający i głęboko ludzki film, którego producentka wnosi nie tylko talent artystyczny, ale również serce i zaangażowanie w każdy etap produkcji. Jej determinacja w przekazywaniu historii Agaty, jej walki i triumfu, daje promień nadziei. Dzięki jej wrażliwości i empatii, widzowie mają szansę zagłębić się w świat bohaterki, odkrywając w sobie nowe pokłady współczucia i zrozumienia dla ludzkiego doświadczenia. Producentka „Twarzy Agaty” nie tylko stworzyła film, ale również przekazała nam dar wspólnej podróży przez życie, wypełnioną wzruszeniem, refleksją i nadzieją.

• Nagroda Konkursu #63sekundy
Głównym organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Konkurs skierowany jest do młodych ludzi w wieku od 15 do 22 lat. W tym roku uczestnicy mieli odpowiedzieć na pytanie: „Co niewidoczne, a jednak ważne”. Prace mogły powstać w dowolnej technice audiowizualnej, nie mogły być jedynie dłuższe niż 63 sekundy.
Nagroda główna I miejsce, 10 000 zł (statuetka Grand Prix)
Aleksander Szeląg za film „Samotność”

II miejsce, 2 000 zł
Rafał Cieszyński za film „Pomocna dłoń”

III miejsce, 1 000 zł
Milena Sikora za film „Zupa”

Wybór ekspertów
W składach jurorskich zasiedli najwybitniejsi twórcy i gwiazdy kina niezależnego. W tym gronie znakomity polski aktor i reżyser teatralny oraz filmowy Andrzej Seweryn, zdobywcy Oscarów - Christopher Hampton i Michael O'Connor, reżyserka castingu Ridleya Scotta - Kate Rhodes James, producentka filmowa - Alise Gelze, dyrektorka festiwalu Finale w Pilznie i wieloletnia selekcjonerka festiwalu w Karlowych Warach - Lenka Tyrpáková oraz laureatka Krakowskiej Nagrody Filmowej na festiwalu Mastercard OFF CAMERA w 2021 roku - Isabel Lamberti.

Obecność w mediach
Grupa Polsat Plus po raz drugi znalazła się wśród grona patronów medialnych Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Telewizja Polsat jest wyłącznym partnerem telewizyjnym wydarzenia, a Interia jedynym patronem wśród portali horyzontalnych.

Produkcje Polsatu
W ramach festiwalu zaprezentowane zostały seriale „Krew” oraz przedpremierowo „Zdrada”. Partnerem pokazów był serwis Polsat Box Go. W trakcie trwania wydarzenia, widzowie mieli także szansę spotkać się podczas paneli dyskusyjnych z największymi gwiazdami polskiego kina, które wystąpiły w produkcjach Telewizji Polsat m.in. z Małgorzatą Foremniak („Krew”), Anną Karczmarczyk („Zdrada”), Piotrem Adamczykiem („Zakładnicy”), Piotrem Żurawskim („Zakładnicy”), Dobromirem Dymeckim („Zdrada”) oraz całą plejadą innych wybitnych aktorów, producentów i reżyserów.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat