2024-04-12

Królowa mogła być tylko jedna. Wygrała ostra „Dżaga” Dody

Maria Tyszkiewicz i kategoria wehikuł czasu w 5. odcinku „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Aktorka powtórzyła historyczny występ, ponownie wcielając się w polską diwę. Oto jak wyglądała „Dżaga” Dody! Oprócz tego widzowie podziwiali występy takich artystów jak: Gloria Estefan, Krzysztof Krawczyk, Luis Fonsi i Demi Lovato, Joe Dassin, Skolim, Taylor Swift i Chubby Checker. Świętowano również 200. odcinek show.

„Bawisz nas dwusetny raz”
Dziesięć lat emisji programu, dwadzieścia edycji i... dwusetny odcinek! Z tej okazji Joanna Jabłczyńska pojawiła się na scenie w roli Marilyn Monroe i zaśpiewała specjalnie przygotowaną nową polsko-angielską wersję „Happy Birthday”. Świętowała cała produkcja show, od jurorów i prowadzących, przez byłych uczestników, do osób związanych z charakteryzacją i działem PR czy komunikacji. - Bijemy absolutnie wszystkie rekordy - powiedział Maciej Rock. - Można by powiedzieć, że to jest jakiś koniec, ale nie! To jest dopiero początek! - zaznaczył Maciej Dowbor.

Tabela i wyniki
Półmetek edycji „Najlepsi”. Uczestnicy doganiali prowadzącą w zestawieniu Katarzynę Skrzynecką, która zdobyła 87 „oczek”. Na drugim miejscu uplasował się Filip Lato, zdobywając 81 punktów. Potencjalną finałową czwórkę zamykali: Aleksandra Szwed i Mateusz Ziółko. Oboje uzyskali dotychczas 78 punkty. Różnice wyników były jednak naprawdę niewielkie. Kto okazał się najlepszy w piątym odcinku?

Latino pop na rozruch
Do tej metamorfozy Kacper Kuszewski potrzebował nie tylko przygotowań wokalnych, ale również tanecznych. W tym celu udał się na lekcje salsy, które odbyły się pod okiem trenerki Magdy Kowal. Jego zdanie to metamorfoza w Glorię Estefan z występu na żywo z utworem „Conga”. Przebój z lat 80. to jedna z najbardziej rozpoznawalnych popularnych piosenek latynoamerykańskich. - Nigdy nie byłem kobietą, która tak szybko śpiewała jednocześnie tańcząc na szpilkach - zauważył aktor. No i jak poszło? - Kacper to jest taki pracuś, że on nie spocznie dopóty, dopóki nie stwierdzi, że to będzie łatwo wyglądać - jako pierwszy zabrał głos Piotr Gąsowski. - Barwa troszeczkę była, troszeczkę nie była, ale to nie ma znaczenia. Jesteś piękną Glorią - oceniła Małgorzata Walewska.

Miłość jest najważniejsza
Zwycięzca poprzedniego odcinka jako ikona polskiej muzyki, czyli Mateusz Ziółko w roli Krzysztofa Krawczyka. - To było nasze dobro narodowe - powiedział uczestnik o nieodżałowanym artyście. - To jest piosenka, w której śpiewa o tym, co jest dla niego najważniejsze. Mówił o tym na koncertach bardzo często „to dla mojej Ewuni” - uczestnik wyjaśniał znaczenie utworu „Bo jesteś Ty”. Przyznał również, że sam jest bardzo rodzinny i w stu procentach utożsamia się z przesłaniem. Ciekawostką jest fakt, teledysk stworzył reżyser „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” - Bolek Pawlica. Jak ten występ ocenili jurorzy? - Jestem pod wrażeniem - rzucił Robert Janowski na widok „Najlepszego” w charakteryzacji. - To było tak piękne. Byłeś taki dokładnie, jak powinno być. Po prostu zaniemówiłem - chwalił Piotr Gąsowski. - Jesteś wspaniały i jestem wdzięczna, że przywołałeś nam tę postać jak żywą - wtórowała mu Małgorzata Walewska.

Przebojowa para po hiszpańsku
Stefano Terrazzino w duecie. Do zabawy „zaproś przyjaciela” dołączyła Emilia Komarnicka-Klynstra, uczestniczka dwunastej edycji show. W parze zaśpiewali hit „Échame La Culpa” z repertuaru Luisa Fonsi i Demi Lovato. Na treningach, próbując odtworzyć teledysk, zmagali się z nieśmiałością i przełamywaniem barier. - Pierwszy raz widziałem, żeby Emilia się wstydziła - zauważył „Najlepszy”. Jakie oceny dla tej interpretacji przeboju z 2018 roku? - Trudno mi cokolwiek analizować, bo wszystko było tak oryginalnie związane z twoją naturą i umiejętnościami, że naprawdę nic, tylko brać. Dla mnie to jest trzecia „dziesiątka” dzisiaj - śmiała się Małgorzata Walewska. - Tu było więcej niż się spodziewałem - powiedział Robert Janowski. - Chciałbym wyrazić radość, że wracają do nas tak wspaniałe osoby jak Emilia - zakończył Piotr Gąsowski.

Tęsknota do ukochanej
Przenosiny do lat 70., czyli Katarzyna Skrzynecka jako Joe Dassin i utwór „Et si tu n’existais pas”. Uczestniczka skorzystała z wcześniejszej znajomości języka francuskiego z liceum. Gdzie zatem były trudności w tym występie? - Śpiewa głosem bardzo takim prostym, szczerym, naturalnym, ale to nie jest tubalny baryton - tłumaczyła uczestniczka w rozmowie z Maciejem Dowborem. Czy udało osiągnąć się zamierzony efekt? - Wydawało mi się, że pogubisz się barwowo, a to było dobre. Fajnie, zawodowo, pełna profeska - oznajmił Robert Janowski. - Było wspaniale. Udało się uchwycić męską barwę głosu - podobnego zdania był Piotr Gąsowski. - Od pierwszego wejścia byłaś facetem. Pięknie panowałaś nad barwą - komplementowała Małgorzata Walewska.

Mocna dawka energii
Zmiana klimatu i epoki. Filip Lato sięgnął po polskiego artystę o ksywce Skolim i jego hit „Wyglądasz idealnie” z 2022 roku. - Obrażone dziecko z ogromną ilością pretensji - tymi słowami Agnieszka Hekiert próbowała wytłumaczyć styl śpiewania gwiazdy. - Posługuje się taką niedbałą dykcją, troszkę amerykanizuje. No ja też nie jestem jakimś mistrzem dykcji, trzeba mi to przyznać. Być może tutaj jest jakieś pole do znalezienia porozumienia - stwierdził uczestnik. Oto co jurorzy powiedzieli o tym wykonaniu. - Nie wierzę, że ja tu stoję, dlatego że to, co ja tutaj przed chwilą widziałam i słyszałam, to jest zaprzeczenie wszystkiego, w co wierzę, co wyznaję... To jest wbrew wszystkiemu i mimo to stoję - Małgorzata Walewska nagrodziła show owacją na stojąco. - Bałem się, że to będzie dobre i niestety to się sprawdziło. To jest najkrótsza moja recenzja. Jestem w szoku - dodał od siebie Robert Janowski.

Gwiazda pop
- Ona jest bardzo prawdziwa, szczera - mówiła Basia Kurdej-Szatan o swojej bohaterce, którą była wielka gwiazda popu Taylor Swift. Skąd ten fenomen wokalistki? - Myślę, że te jej teksty są bardzo prawdziwe, bo ona po prostu sama powiedziała, że są jak jej pamiętnik - objaśniała uczestniczka. Gwiazda sięgnęła po singiel „We Are Never Ever Getting Back Together” sprzed dwunastu lat. Czy udało się zbliżyć do oryginału? - Od samego twojego wejścia byłaś Taylor. To było wszystko z wdziękiem, rytmicznie, w punkt - notował Piotr Gąsowski. - Wdzięk, urok osobisty. Basiu, jesteś takim promykiem słońca. Mam wrażenie, że ty jesteś maskotką tej edycji - skomentowała Małgorzata Walewska. - Ma coś takiego, czym zjednuje sobie ludzi. Ty jesteś Basia podobna. Taka do przytulenia - powiedział Robert Janowski.

Uruchomić biodra i nie tylko
Chubby Checker to zadanie dla Aleksandry Szwed. - On ma przede wszystkim taką pocieszną energię, która przez cały czas się utrzymuje - mówiła uczestniczka o legendarnej postaci rock'n'rolla. To właśnie on spopularyzował jeden z najbardziej znanych tańców. - Kto nie tańczy twista, ten nie żyje - dowcipkował na próbach choreograf Maciej Zakliczyński. Czy sędziowie dali się porwać do zabawy hitem „Let's Twist Again”? - Znakomicie cię zrobili. Było fantastycznie. Do zjedzenia, cudownie - Robert Janowski był w wyśmienitym humorze. - Brawo kondycja! - rzuciła Małgorzata Walewska. - Wszystko było super, ale tańczyłaś jednak kobieco - zauważył Piotr Gąsowski.

Krok wstecz
Maria Tyszkiewicz w wehikule czasu. Aktorka po raz drugi wcieliła się w Dodę i zaprezentowała hit „Dżaga”. - Więcej wibruje niż kiedyś. Ten dźwięk jest mocniej postawiony. Troszkę zmienia melodię, co jest dla mnie utrudnieniem. Aranż jest inny, szybszy - oceniła nową koncertową referencję. - Nie chciałabym przegiąć, żeby nie było, że ja już to wszystko mam - mówiła uczestniczka. Jak wyszło ostatecznie? - Królowo, miałam dreszcze - powiedziała Małgorzata Walewska. - Doda ma wszystkie techniki wokalne, których nadużywa w sposób szczodry. Jak ci się uda te wszystkie charakterystyczne fragmenty złapać, to jesteś w domu. No i ty jesteś w domu - dodała śpiewaczka operowa. - Wszystko we mnie płonie. Jestem rozgrzany - powiedział Piotr Gąsowski, po czym oblał się szklanką wody. - Byłem dumny, że mogłem to zobaczyć na żywo. Występ na miarę finału, genialny - zakończył Robert Janowski.

Głosowanie i wyniki
Jurorzy przyznali swoje punkty, dzięki którym najlepsza okazała się Maria Tyszkiewicz. Podobnego zdania byli uczestnicy. Uczestniczka przekazała czek o wartości 10 tysięcy złotych na Fundację Aktywnej Rehabilitacji i Mirka Romejko.

W szóstym odcinku „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” wystąpią:
Stefano Terrazzino - Caleb Followill (Kings of Leon)
Kacper Kuszewski - Ralph Kaminski
Katarzyna Skrzynecka - John Travolta
Basia Kurdej-Szatan - Wehikuł czasu
Aleksandra Szwed - Lionel Richie
Mateusz Ziółko - Cass Elliott
Filip Lato - Ricchie E Poveri (Zaproś przyjaciela)
Maria Tyszkiewicz - Edyta Bartosiewicz

„Twoja Twarz Brzmi Znajomo” - sezon 20, zobacz odcinek 5:

Twoja Twarz Brzmi Znajomo w piątek o godz. 20:05 w Polsacie.

Oficjalny profil „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” na Instagramie - @twojatwarzbrzmiznajomo