2024-03-31

„Państwo w Państwie” - odcinek 519, na żywo 31 marca

To miał być ich wymarzony dom... Bo jeszcze zanim zdążyli się wprowadzić, usłyszeli od urzędników, że najprawdopodobniej zostanie on zburzony pod budowę obwodnicy. W podobnej sytuacji są dziesiątki rodzin z okolic Kielc. Jak to możliwe, że urzędnicy wystawiali pozwolenia na budowę, nie informując ludzi, że po tym terenie będzie biegła inwestycja? Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na odcinek programu „Państwo w Państwie” emitowany na żywo w niedzielę 31 marca o godz. 19:30 w Polsacie.

Marzenia legły w gruzach
Olga i Łukasz Janyst swój wymarzony dom budują od blisko ośmiu lat. Aktualnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Małżeństwo jednak zamiast radości, czuję strach i niepewność. Wszystko przez informację, że ich nowy dom... najprawdopodobniej będzie musiał zostać zburzony. Wszystko przez budowę obwodnicy Kielc.

Na starych mapach... pola!
Wyburzonych ma być, w zależności od wariantu przebiegu trasy, nawet kilkadziesiąt domów, większość w małej miejscowości Domaszowice. Mieszkańcy nie chcą się z tym pogodzić, twierdzą że warianty zostały wytyczone na podstawie nieaktualnych map i dziś na terenach które niegdyś były polami istnieje gęsta zabudowa mieszkaniowa.

W sprzeczności z dostępną wiedzą
Wszystko przez to, że urzędnicy cały czas wystawiali pozwolenia na budowę nowych domów, mimo że od lat wiadomo jakie są warianty przebiegu obwodnicy. Nikt nie informował mieszkańców o potencjalnym zagrożeniu i fakcie, że ich dom może w przyszłości leżeć na trasie planowanej inwestycji.

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat