2024-03-24

„Państwo w Państwie” - odcinek 518, na żywo 24 marca

Rolnik chciał rozwijać swoje gospodarstwo, a może popaść w ruinę! Zastawił dom i zakład produkcyjny, ze względu na dotację. Urzędnicy jednak odmówili wypłaty pieniędzy, bo... umarł jego wspólnik. Czy tę decyzję można zmienić? Jaka przyszłość czeka mężczyznę i jego rodzinę? Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na odcinek programu „Państwo w Państwie” emitowany na żywo w niedzielę 24 marca o godz. 19:30 w Polsacie.

Plany rozwoju działalności
Adam Ostrowski od 2013 roku prowadzi gospodarstwo zajmujące się przetwórstwem i dystrybucją drobiu ekologicznego. W 2023 firma zawiązała konsorcjum z innym rolnikiem - był to wymóg, aby starać się o przyznanie dotacji z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na działania promocyjne produktów.

Wszystko zgodnie z planem
Zgodnie z umową rolnicy mieli wydać ze swoich środków około 1,5 miliona złotych, a następnie pieniądze zostałyby zwrócone przez urząd. Adam Ostrowski nie dysponował taką kwotą, jednak mając zapewnienie z urzędu, wziął kredyt hipoteczny pod zastaw domu i zakładu produkcyjnego. Pieniądze zostały wydane, między innymi, na promowanie ekologicznej żywności z Polski za granicą - urzędnicy nie mieli żadnych zastrzeżeń do działań rolników.

Brutalna decyzja urzędników
3 września 2023 roku w wypadku zginął wspólnik Adama Ostrowskiego. Mężczyzna miał 36 lat, osierocił trójkę dzieci, ze względu na trudną sytuację jego żona nie zdecydowała się na kontynuowanie działalności. Urzędnicy uznali, że skoro jeden z rolników nie żyje, to... konsorcjum przestało istnieć i nie muszą wypłacać dotacji! Mimo wydania potężnych środków Adam Ostrowski nie odzyskał ani złotówki!

Obawa o przyszłość
Nikt z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nigdy nie spotkał się z Adamem Ostrowskim, a jego propozycję zawiązania nowego konsorcjum odrzucano. Jeśli urząd nie zmieni decyzji, rolnik straci dorobek życia. Więcej w programie „Państwo w Państwie” w materiale Leszka Dawidowicza.

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat