2023-10-19

„Ewa gotuje”: Korzystając z jesiennych darów natury

W kuchni Ewy Wachowicz nie może zabraknąć potraw z leśnych grzybów. Tym bardziej że zazwyczaj z przyjemnością zbiera je sama. W odcinku pojawiają się też inne potrawy kojarzące się z jesienią i wykorzystujące ostatnie świeże owoce i warzywa, które można kupić na targu lub… zebrać samemu. „Ewa gotuje” w sobotę o godz. 10:10 w Polsacie.

Zupa grzybowa
Na bazie darów lasu powstaje pierwsza potrawa, znakomita czeska zupa grzybowa, która u naszych południowych sąsiadów znana jest jako kulajda. Co odróżnia ją od innych tego typu potraw? W smaku jest lekko słodka i jednocześnie kwaśna, a podaje się ją z jajkiem w koszulce, ewentualnie ugotowanym na półmiękko lub twardo. Jesienią robi się ją z grzybów świeżych, zimą z mrożonych lub suszonych.

Racuchy szpinakowe
Po zupie Ewa Wachowicz zaprasza widzów na racuchy szpinakowe, które oprócz smaku i zapachu kuszą filuternym wyglądem, dzięki ciekawej patelni z wzorkami. Podany do nich sos serowy to klasyka rozgrzewających smaków poprawiających nastrój jesienią.

Mini serniki z kajmakiem
Na deser w planie są mini serniki z kajmakiem. Podane w formie zbliżonej do deseru panna cotta, w towarzystwie owoców łamiących rozpływający się w ustach słodki smak.

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 492. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Ewa gotuje w sobotę o godz. 10:10 w Telewizji POLSAT.