2023-09-21

„Nasz nowy dom” - odcinek 291: Góra Kalwaria

Pani Magda samotnie wychowuje wnuka w zagrażających zdrowiu warunkach. Największym problemem jest wszechobecny grzyb. Pomimo słabego zdrowia, kobieta wciąż pracuje zawodowo, pomagając młodzieży. Swoją pasją zaraziła Kordiana, który jest wolontariuszem. Teraz nadszedł czas, aby to oni otrzymali pomoc! „Nasz nowy dom” w czwartek o godz. 20:05 w Polsacie.

Miasto z bogatą historią
Leżąca niecałe czterdzieści kilometrów na południe od Warszawy Góra Kalwaria liczy nieco ponad dwanaście tysięcy mieszkańców. Początki sięgają trzynastego wieku, a po zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego nastąpiła odbudowa na podstawie średniowiecznych planów Jerozolimy. Obecnie posiada wiele zabytków sakralnych i prężnie rozwija ofertę kulturalną. Przyciąga także turystów, którzy chcą zwiedzić położony niedaleko zamek w Czersku. Na jednym z blokowisk w małym mieszkaniu żyją pani Magda i jej piętnastoletni wnuk Kordian.

Niespodzianka prowadzącej
Ela Romanowska postanawia zaskoczyć panią Magdę w pracy. - Gdy ją zobaczyłam... To jest nie do opisania. Ucieszyłam się z tego powodu - mówi przejęta kobieta. Pomimo łez opowiada historię swojego życia. Jest dyplomowanym opiekunem osób niepełnosprawnych, który po latach zajmowania się osobami starszymi, od kilku lat pracuje na warsztatach terapii zajęciowej z młodzieżą. Przede wszystkim jednak wychowuje swojego wnuka.

Nieodpowiedzialni rodzice
Dla Kordiana babcia stała się jedyną bliską osobą krótko po jego narodzinach. - Córka poznała chłopaka, jak okazało się, że jest w ciąży, to postanowili wziąć ślub. Byli bardzo nieodpowiedzialnymi rodzicami, złe towarzystwo jednak zrobiło swoje. Nie umiałam im pomóc - wspomina, nie mogąc pohamować łez. Opieka społeczna zabrała Kordiana do domu dziecka, kiedy miał osiem miesięcy. Po kilku sądowych sprawach pani Magdzie została przyznana opieka nad nim.

Bolesna przeszłość
W dzieciństwie Kordian przeżył kolejne trudne chwile. - Miał osiem lat, gdy córka zachorowała na raka. Pół roku później zięć zachorował na raka mózgu. Teraz raz na dwa tygodnie bierze świeczkę i idzie na cmentarz - opowiada. - Czasami zastanawiam się, jakby wyglądało moje życie, gdybym miał rodziców - mówi chłopak, który bardzo kocha swoja babcię.

Babcia potrzebuje wsparcia
Pani Magda ma w sobie dużo energii do działania, ale zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. - Od dwudziestu kilka lat mam cukrzycę drugiego typu, nadciśnienie. Teraz jeszcze weszła mi podagra, zwyrodnienie stawów, rękę prawą mam praktycznie niedziałającą - wylicza. Piętnastoletni Kordian pomaga jej w wielu domowych czynnościach.

Zagrażający zdrowiu grzyb
Doświadczona przez los dwójka mieszka w bardzo trudnych warunkach. Wszechobecny grzyb atakuje kolejne miejsca. W ciasnej kuchni jest bardzo gorąco, a gotowanie w lecie to udręka. Problemem jest też ciasna łazienka z wanną, z której pani Magdzie coraz trudniej korzystać. Do tego w pomieszczeniu nie ma umywalki.

Czas na pomoc
Rodzina nie ma szans, żeby przeprowadzić remont samodzielnie. Pani Magda pomagała synowi w rozkręcaniu firmy budowlanej i część pożyczek zaciągnęła na siebie. Obecnie musi je jeszcze spłacać. Po odliczeniu zobowiązań na życie zostaje im siedemset, osiemset złotych miesięcznie. - To nie są warunki, w których powinniście mieszkać - mówi Ela Romanowska, a ogłoszenie pozytywnej decyzji wywołuje u babci ogromne wzruszenie. - Trochę się wzruszyłem. Moje jedno marzenie się spełni - mówi Kordian.

Świat z różnych perspektyw
Kiedy do pracy przystępują architekt Martyna Kupczyk oraz Przemysław Oślak ze swoją ekipą, pani Magda z wnukiem odpoczywają w Łochowie. Pierwsza niespodzianka to nauka pilotowania dronów. - Fajnie było spróbować czegoś nowego. Świetnie się bawiłem - cieszył się piętnastolatek. Potem Kordian także spróbował sterowania podczas rejsu po Wiśle. - Pływanie uspokaja - mówiła babcia.

Nerwowy powrót
Czas spędzony na wakacjach upłynął przyjemnie, ale wizja powrotu do nowych wnętrz musi budzić pewne obawy. - Denerwujesz się? - pyta Kordian. - Bardzo, już mi się ręce trzęsą - mówi jego babcia. Nastolatek także odczuwa stres.

Jakie emocje czują po przekroczeniu progu mieszkania? Co mówią o efektach remontu?

„Nasz nowy dom” - sezon 21, zobacz odcinek 291:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat