2023-05-04

„Nasz nowy dom” - odcinek 286: Roszczep

Pani Celina długo starała się pomóc nadużywającemu alkohol mężowi, ale nie była w stanie i w końcu się z nim rozwiodła. Teraz samotnie wychowuje trójkę dzieci po tym, jak ich ojciec odebrał sobie życie. Przygnieciona traumą rodzina stara się podnieść, ale wszystko dodatkowo utrudnia koszmarny stan domu, w którym mieszkają. Z pomocą przychodzi najlepsza ekipa remontowa w Polsce. „Nasz nowy dom” w czwartek o godz. 20:05 w Polsacie.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Na malowniczym Mazowszu
Roszczep leży w województwie mazowieckim niedaleko Wołomina. To niewielka wieś otoczona terenami rolniczymi, która znana jest z malowniczych krajobrazów. W jednym z domów mieszkają pani Celina i jej trójka dzieci: osiemnastoletni Antoni, czternastoletni Łukasz i dwunastoletnia Ola.

Załamanie męża
Pani Celina poznała męża Marcina w pracy. Rok po ślubie na świat przyszedł Antoni. - Wtedy jeszcze nie pił. Zaczął, gdy urodziła się Ola - wspomina kobieta. Dziewczynka zachorowała, kiedy miała siedem miesięcy, a mama opiekowała się nią w szpitalu. Na mężczyznę spadły wszystkie domowe obowiązki, w tym zajmowanie się dwójką synów. - Myślę, że nie dawał rady psychicznie i zaczął się załamywać - opisuje.

Leczenie nie pomogło
Sytuacji nie poprawiło rozpoczęcie leczenia psychiatrycznego. - Łączył leki z alkoholem. Oszukiwał wszystkich - mówi pani Celina, którą mąż wpędził w długi. - Zaczął brać pożyczki. Przepił praktycznie pięćdziesiąt tysięcy - opowiada. Pomimo trzech odwyków jedynym wyjściem dla umęczonej rodziny był rozwód. Półtora roku później mężczyzna odebrał sobie życie. - Czułam ból, jakbym się przyczyniła do tego - mówi przez łzy doświadczona przez los kobieta.

Dom do generalnego remontu
Rodzina żyje w domu, który pani Celina i pan Marcin kupili rok przed ślubem. Budynek częściowo udało się wyremontować, ale wymaga on bardzo szerokiego zakresu prac. Praktycznie cały dach jest dziurawy, a woda leje się po ścianach. Wszechobecna wilgoć i pleśń zagrażają zdrowiu i życiu domowników. Niebezpieczeństw jest więcej, bo woda zalewa instalację elektryczną. Stary piec nie rozprowadza prawidłowo ciepła, więc cała rodzina śpi w jednym pokoju. Trójka dzieci nie ma swojej przestrzeni do nauki.

Emocjonalny moment
Pani Celiny nie stać na remont, bo cały czas spłaca długi z czasów małżeństwa. Na życie zostaje im bardzo mało pieniędzy, a wszyscy borykają się z problemami zdrowotnymi. Czternastoletni Łukasz choruje na astmę, Ola ma niedomknięcie komory serca, którą trzeba kontrolować, Antek cierpi na depresję i chodzi do psychiatry, a ich mama ma cukrzycę i przepuklinę w trzech miejscach kręgosłupa, a do tego doszła neuropatia. Katarzyna Dowbor przed ogłoszeniem decyzji powstrzymuje łzy. A te płyną szerokim strumieniem po magicznych słowach „Wyremontujemy Wasz dom”.

Relaks i nauka
Rodzina odpoczywa na wakacjach w Warszawie. Dzieci korzystają z dostępnej w hotelu siłowni, a mama odpręża się na zabiegach relaksacyjnych. Jedną z zaplanowanych atrakcji jest lekcja tańca z Janją Lesar, która była partnerką kierującego pracami ekipy remontowej Wiesława Nowobilskiego w 13. edycji „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. - To coś wspaniałego. Dziękujemy - mówi Antoni. Co dalej? Warsztaty z pieczenia i dekorowania babeczek dla pasjonującego się cukiernictwem Łukasza i uzdolnionej plastycznie Oli. Degustacji dokonują Antoni i mama Cecylia. A Katarzyna Dowbor razem ze szkolnymi kolegami i koleżankami Łukasza i Oli szykuje niespodzianki, które ozdobią nowe wnętrza.

Wielka ekscytacja
Pięciodniowe oderwanie od trudnej codzienności daje, ale nigdzie nie jest tak dobrze, jak w domu. Bohaterowie odcinka z niecierpliwością czekają na koniec podróży. - Czuję stres. Rano nie mogłem wytrzymać i chciałem już jechać - mówi w samochodzie Łukasz. - Nie mogę się doczekać - dodaje Ola. Jak reaguje rodzina po przyjeździe na miejsce?

„Nasz nowy dom” - sezon 20, zobacz odcinek 286:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat