2023-06-22

„Państwo w Państwie” - odcinek 491, na żywo 25 czerwca

Czy Andrzej Rater zabił swojego przyjaciela? Tak twierdzi sąd, który skazał go pomimo niejednoznacznego materiału dowodowego. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Jego obrońcy zwracają uwagę, że śledczy od początku przyjęli tylko jedną wersję wydarzeń, a proces miał charakter poszlakowy. Czy opinia biegłego powinna zostać uznana za wystarczającą do skazania człowieka na 15 lat pozbawienia wolności? Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek emitowany na żywo w niedzielę 25 czerwca o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.

Tragiczne skutki imprezy
Jest czerwiec 2017 roku. Andrzej Rater zaprosił swoich trzech przyjaciół na działkę, na imprezę z okazji narodzin wnuczki. Biesiadowali, pili alkohol. Po kilku godzinach spotkanie opuściło dwóch kolegów. Nad ranem Rater odkrył, że przed jego domkiem letniskowym leżą zwłoki mężczyzny ze skatowaną twarzą.

Tylko jedna wersja
Ofiarą okazał się uczestnik imprezy, Wiesław Jaworski, były starosta świdnicki. Wersja śledczych właściwie od początku była tylko jedna: Andrzej Rater zabił swojego przyjaciela.

Wnioski obrońców odrzucone
Proces miał charakter poszlakowy. Materiał dowodowy zebrany w sprawie nie był jednoznaczny, a akt oskarżenia został oparty niemal w całości na opinii biegłego, która w procesie sądowym była wielokrotnie uzupełniania i podważana przez obrońców oskarżonego. Sędziowie nie dopuścili wniosków dowodowych obrony.

Wyrok skazujący
Sąd Okręgowy w Lublinie 4 grudnia 2018 roku uznał Andrzeja Ratera za winnego zabójstwa Wiesława Jaworskiego i skazał go na 13 lat pozbawienia wolności. 12 października 2022 roku Sąd Apelacyjny zaostrzył karę do 15 lat. Rodzina Raterów za pośrednictwem pełnomocników złożyła kasację od wyroku, ale 10 maja 2023 roku Sąd Najwyższy ją oddalił. Mężczyzna nie przyznaje wciąż się do winy.

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.