2023-06-01

„Państwo w Państwie” - odcinek 488, na żywo 4 czerwca

Marzena Sroga ma być eksmitowana z domu za długi byłego męża. Choć para miała rozdzielność majątkową, a należność, od której rozpoczęło się postępowanie egzekucyjne, dotyczyła tylko męża, kobiecie ma zostać odebrany dom, który stanowił jej wyłączną własność. Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie” emitowany na żywo w niedzielę 4 czerwca o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.

Czyj to dług?
Dług w wysokości 150 tysięcy złotych powstał w wyniku biznesowej działalności męża pani Marzeny. Początkowo nic nie zapowiadało dramatycznych wydarzeń, które miały nastąpić. Małżeństwo kilka lat wcześniej podpisało bowiem umowę o rozdzielności majątkowej, a dom stał się wyłączną własnością pani Marzeny.

Umowa nieskuteczna…
Wierzyciel poddał egzekucji dom i działkę pani Marzeny, bo - jak twierdził w sądzie - nie wiedział o podziale majątku. Sąd przyznał mu rację i nadał klauzulę wykonalności przeciwko pani Marzenie, traktując umowę o podziale majątku jako nieskuteczną.

Kuriozalna wycena
Podczas postępowania egzekucyjnego biegły wycenił dom i działkę na 870 tysięcy złotych, podczas gdy inny rzeczoznawca majątkowy określił jej wartość na ponad trzy miliony złotych. Skąd tak duża rozbieżność? Nie wiadomo. Natomiast do samej wyceny doszło w kuriozalny sposób. Biegły stwierdził, że nie wpuszczono go do domu. Jak więc mógł ocenić jego stan wewnątrz, wyposażenie i standard wykończenia?

Uruchomić wyobraźnię
Według rozmówców reportera programu „Państwo w Państwie” biegły w tym celu musiał „uruchomić wyobraźnię”. Ostatecznie na licytacji stawił się tylko jeden kupujący - wierzyciel, który przejął nieruchomość za 2/3 wyceny biegłego. Dom szybko został sprzedany innej firmie, która pod zastaw nieruchomości otrzymała półtora miliona kredytu.

Co dalej?
Kto jest winny zaistniałej sytuacji? Czy można go pociągnąć do odpowiedzialności? Czy błędy można jeszcze naprawić? A jeśli tak, to w jaki sposób i komu należy zadośćuczynić? Kto może to zrobić? Kulisy i potencjalny dalszy przebieg zagmatwanej sprawy pani Marzeny w programie „Państwo w Państwie”.

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.