2023-05-19

„Państwo w Państwie” - odcinek 486, na żywo 21 maja

Skarb Państwa sprzedaje tę samą działkę dwóm różnym osobom i nikt nie poczuwa się do winy. Poszkodowani nie są w stanie sprzedać nieruchomości o nieuregulowanym statusie prawnym ani uzyskać odszkodowań od państwa. Nikt nie ma też pomysłu, w jaki sposób naprawić zaistniałą sytuację. Czy uda się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie? Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek emitowany na żywo w niedzielę 21 maja o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.

Dwie księgi wieczyste
Bogusław Kempiński jest zięciem jednego ze spadkobierców Ryszarda i Zenajdy Dziewienis. Działka, która do nich należy, została sprzedana dwa razy, w związku z czym nie są oni jedynymi właścicielami nieruchomości. Pierwsza księga wieczysta została założona 29 lipca 1974 roku na rzecz małżeństwa Ryszarda i Zenajdy Dziewienis. Z kolei drugą księgę wieczystą założono na rzecz małżeństwa Marii i Stefana Dzikowskich 17 listopada 1982 roku.

Długa droga prawna
Od 2012 roku pan Bogusław próbuje ustalić stan prawny działki, pisząc pisma do Urzędu Gminy Mysłakowice, Wojewody Dolnośląskiego i Ministerstwa Rolnictwa. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, a następnie do Sądu Rejonowego Wrocław-Śródmieście. Jak na razie - bez skutku.

Skarb Państwa umywa ręce
Bogusław Kempiński nie chce na tej sytuacji zarobić. Domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa w kwocie czterokrotnie niższej niż obecna wartość nieruchomości. Nikt jednak nie chce mu go przyznać. A działki z nieuregulowanym stanem prawnym oczywiście nikt też nie chce kupić.

Jak naprawić błąd urzędników?
Jak to możliwe, że dwie rodziny zostały oszukane przez funkcjonariuszy publicznych, a mimo to nikt nie poczuwa się do winy? Dlaczego Skarb Państwa nie kwapi się do wypłacenia należnych odszkodowań? Rodzą się wątpliwości, czy takiemu państwu można ufać. Pojawiają się pytania, co należy zrobić, aby zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości. Czy interwencja dziennikarzy i reporterów programu „Państwo w Państwie” może jakoś pomóc w zażegnaniu tej trudnej sytuacji lub wypracowaniu rozwiązań systemowych na przyszłość?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.