2023-06-15

„Państwo w Państwie” - odcinek 490, na żywo 18 czerwca

Kontrowersyjna decyzja sądu. Ukarał rolnika za szkodę w wysokości piętnastu złotych. Miał zniszczyć kukurydzę sąsiadów kombajnem, którego nie ma. Jaki będzie dalszy ciąg tej sprawy? Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie” emitowany na żywo w niedzielę 11 czerwca o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.

Bez sprawdzenia sprawcy
Zbigniew Serafin, rolnik ze wsi Cmolas w powiecie kolbuszowskim został oskarżony o zniszczenie plonu kukurydzy (40 łodyg) kołami kombajnu na polu sąsiadów. Szkoda wyceniona została na łączną wartość 15 złotych. Do zdarzenia doszło 4 sierpnia 2022 roku. Interweniowali policjanci z KPP w Kolbuszowej, którzy na miejscu przyjęli zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia od pokrzywdzonego, który jako sprawcę wskazał pana Zbigniewa. Nie wylegitymowali jednak kierowcy kombajnu. Policja zakończyła czynności wyjaśniające w grudniu 2022 roku i skierowała wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kolbuszowej.

Postępowanie przed sądem
Pan Zbigniew nigdy nie przyznał się do winy. Powód: nie posiada kombajnu. Poza tym, w czasie, gdy doszło do zdarzenia, był w innym miejscu (przedstawił na to dowody w postaci zrzutów ekranu z osi czasu Google Maps). Jednak ani na policjantach, ani na sądzie jego tłumaczenie nie zrobiło żadnego wrażenia. Uruchomiona została cała urzędnicza aparatura. W sprawie odbyły się już trzy rozprawy sądowe: w marcu, kwietniu i maju 2023 roku. Wyrokiem z 18 maja 2023 roku Sąd Rejonowy w Kolbuszowej skazał pana Zbigniewa na karę grzywny w kwocie 200 złotych oraz zasądził od niego 150 złotych kosztów sądowych.

Nieuzasadnione działania?
Mężczyzna ma pretensje, że wymiar sprawiedliwości marnuje pieniądze podatników i pyta retorycznie, ile do tej pory kosztowało nas postępowanie w sprawie zniszczenia kukurydzy o wartości 15 złotych, ale podkreśla, że będzie do końca walczył o sprawiedliwość.

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.