2023-05-25

„Przyjaciółki” o ważnych tematach pokazanych w serialu

Zaburzenia odżywiania, mobbing, molestowanie w pracy, prawa zwierząt, toksyczna relacja z bliskimi - 21. sezon produkcji obfitował w niełatwe wątki. Bohaterki serialu zupełnie jak w życiu nie tylko doświadczają pozytywnych aspektów, ale też borykają się z problemami, walczą z nimi i szukają pomocy. W rozmowie z POLSAT.PL aktorki serialu „Przyjaciółki” zdradzają, co sądzą o tak ważnych społecznie tematach.

Oglądaj Przyjaciółki online na polsatboxgo.pl.

Życiowe problemy
Postać kreowana przez Laurę Breszkę to kobieta po przejściach. Skazana za zabójstwo mężczyzny, który ją zgwałcił, nie umie zaufać i stworzyć związku. W dodatku nie zdołała ułożyć sobie życia prywatnego. - Mój wątek porusza kwestie toksycznej relacji z rodzicem, która potem wpływa na całe dorosłe życie Marty. Mimo dorosłości wciąż boryka się z problemami, które zakorzeniły się w jej wczesnym dzieciństwie. Myślę, że to szalenie ważna kwestia do poruszenia - stwierdza. Dodatkowo jej postać związana jest z wątkiem walki o prawa zwierząt, w którym wspiera ją Anka Strzelecka.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Przyjaciółki (@przyjaciolkipolsat)

Społeczna zmiana
Magdalena Stużyńska szczególnie doceniła pojawiający się w scenariuszu temat molestowania w pracy, którego doświadcza Anka i walczy z tą patologią. - Jestem absolutnie przekonana, że popularne seriale mogą, a nawet powinny edukować społecznie. I tak się na szczęście dzieje. Cieszę się, że nasz podejmuje takie tematy. To zdecydowanie może kształtować myślenie i świadomość. Często, gdy oglądam stare seriale obyczajowe sprzed lat, wyraźnie zauważam schematy myślenia, których powielanie w dzisiejszej rzeczywistości jest nie do przyjęcia. Wrażliwość i świadomość społeczna w ostatnim czasie na szczęście bardzo się zmieniła i bardzo się cieszę, że „Przyjaciółki” są na to czujne i czułe - wyjaśnia aktorka.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Przyjaciółki (@przyjaciolkipolsat)

Ukryte problemy
Jak uważa Małgorzata Socha, znakiem rozpoznawczym serialu „Przyjaciółki” jest to, że łączy różne gatunki. - Nie jest to serial wyłącznie rozrywkowy, tylko produkcja, która porusza sprawy życiowe w lżejszy sposób, sprawiający, że stają się one bliższe widzom. Wielu z nich utożsamia się z bohaterkami i czerpie inspirację jak sobie radzić z różnego typu sytuacjami. Serial daje im iskierkę nadziei - mówi z przekonaniem. Jej zdaniem jednym z najważniejszych wątków tego sezonu była bulimia Patrycji, choć jej postać też zmaga się z coraz częstszym problemem budowy rodziny patchworkowej.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Przyjaciółki (@przyjaciolkipolsat)

Wsparcie widzów
Również fani serialu zauważają i pochwalają zawieranie poważnych kwestii w scenariuszu. Szczególnie poruszyły ich zmartwienia bohaterki granej przez Joannę Liszowską, która ukrywa swoje problemy z odżywianiem. „Aż łezka się zakręciła. Ciężko jest patrzeć na to, co z Patrycją się dzieje, ale uświadomiło mi to historię z mojego życia... Mam już to za sobą ciężka praca i konsekwencje, które ponoszę do dziś”, „Dużo jest takich osób i się o tym nie mówi, a to duży problem dla całej rodziny”, „Fajnie, że poruszacie też taki wątek. W ogóle widzę, że dużo ważnych tematów się przewija. Trauma i próba życia po gwałcie, mobbing i molestowanie w miejscu pracy, zaburzenia odżywiania itd. Myślę, że choć raz w życiu każda z nas miała taki problem lub może mieć, więc to są ważne tematy. Brawo! Kobiety bądźmy silne i wyczulone na takie sytuacje”.

Dziękujemy za wspólne oglądanie 21. sezonu serialu Przyjaciółki w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial