2023-05-25

„Ewa gotuje”: Poczuj pierwsze lekkie i chłodzące smaki lata

Korzystając z pogody, Ewa Wachowicz wyciąga swoją kuchenkę angielkę do ogrodu, aby tam przygotować wyjątkową rybę na obiad. A ponieważ sezon na chłodniki otwarty, zamiast klasycznego buraczkowego czy ogórkowego gospodyni proponuje taki z awokado. Deser również kojarzy się z pierwszymi gorącymi dniami roku. „Ewa gotuje” w sobotę o godz. 10:10 w Polsacie.

Oglądaj Ewa gotuje online na polsatboxgo.pl.

Chłodnik z awokado
Gdy robi się coraz cieplej a lato tuż, tuż sięgamy po receptury na chłodniki, czyli zupy na zimno. Taką potrawę można zrobić z botwinki lub ogórków, ale Ewa Wachowicz postanowiła zaskoczyć widzów i robi sycącą, zdrową zupę z awokado.

Pstrąg w foremce
Po zimnej zupie warto zjeść coś na ciepło, więc na danie główne są filety z pstrąga zapieczone z brokułami i kaszą owsianą. Warto sięgać po tę rybę, bowiem znajdziemy w niej dużo pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka. To właśnie tu przyda się stara mobilna kuchenka.

Torcik na zimno z galaretką i truskawkami
Na deser Ewa przygotowuje bardzo lekki torcik na zimno, bazujący na bitej śmietanie. Górę ozdabia galaretka z truskawkami, a całość otacza palisada z biszkoptów.

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 484. odcinku programu „Ewa gotuje”.