2023-05-12

„Państwo w Państwie” - odcinek 485, na żywo 14 maja

Śmierć zaledwie ośmioletniego Kamila z Częstochowy wstrząsnęła całą Polską. Po dramatycznych wydarzeniach trudno nie zadawać pytań, czy w sytuacji, która trwała przez dłuższy okres i była znana odpowiedzialnym instytucjom zawiodło państwo, czy ludzie. Kto zaniedbał swoje obowiązki? Czy można było uniknąć takiego obrotu spraw i uratować życie niewinnego dziecka? Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek emitowany na żywo w niedzielę 14 maja o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.

Co wydarzyło się w Częstochowie?
Zaledwie ośmioletni Kamil był w domu bity, przypalany na piecu, polewany wrzątkiem. Jego dramat rozgrywał się na oczach matki, sąsiadów, nauczycieli. Gdy do skatowanego chłopca udało się dotrzeć biologicznemu ojcu i dziecko w końcu trafiło pod opiekę lekarzy, na pomoc było zbyt późno. Kamil zmarł w szpitalu z powodu wielonarządowych obrażeń spowodowanych nieleczoną chorobą poparzeniową...

Wiele pytań i mało odpowiedzi
Po śmierci ośmioletniego Kamila pojawiają się pytania, czy tej tragedii można było uniknąć. Jak zadziałały państwowe instytucje? Czy nie doszło do zwykłego zaniechania ze strony organów, które zostały powołane, by chronić tych, którzy sami ochronić się nie mogą?

Konieczne wnioski
Jak to możliwe, że nikt nie reagował na dramat bezbronnego dziecka, katowanego tygodniami przez ludzi, którzy powinni zapewnić mu miłość, bezpieczeństwo i opiekę? Choć chłopiec konał w niewyobrażalnych męczarniach przez wiele dni, nikt mu nie pomógł. Bulwersująca i tragiczna sprawa rodzi pytania, jak walczyć z powszechną znieczulicą? Co zrobić, by do takich dramatów nie dochodziło w przyszłości?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.