2023-03-10

„Państwo w Państwie” - odcinek 476, na żywo 12 marca

Tragiczne wydarzenia w Zamościu to sprawa, która wstrząsnęła całą Polską. Zaledwie szesnastoletni Eryk zginął w wyniku brutalnego pobicia przez grupę innych nastolatków. Sprawcy zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty. Matka ofiary chciałaby jednak, żeby odpowiedzieli za śmierć jej syna jak dorośli. Co na to prokuratura? Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek emitowany na żywo w niedzielę 12 marca o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatgo.pl.

Dramat w centrum miasta
Do tragedii doszło 28 lutego przed godz. 16:00 przy ul. Józefa Piłsudskiego w Zamościu, nieopodal Starego Miasta. Szesnastoletni Eryk idący chodnikiem został zaczepiony, a następnie był brutalnie bity i kopany przez grupę młodzieży. Sprawcy uciekli. Chłopca próbowała reanimować załoga karetki pogotowia, niestety zmarł. Kilka godzin później policja zatrzymała 17-letniego Daniela G. oraz o rok młodszych Arkadiusz P., Szymona J. i Gabrielę P.

Zarzuty dla oprawców
Danielowi G. śledczy przedstawili zarzut zabójstwa i udziału w pobiciu, argumentując, że według dotychczasowych informacji to właśnie on był osobą najbardziej agresywną i zadał ofierze kopnięcie w głowę, które skutkowało zgonem. Podejrzany przyznał się jedynie do zarzutu udziału w bójce. Szymonowi J. i Arkadiuszowi P. prokuratura zarzuciła udział w pobiciu, z kolei Gabriela P. usłyszała zarzut pomocnictwa. Wobec głównego podejrzanego sąd zastosował trzymiesięczny areszt, a dwóch jego kolegów umieszczono na ten sam okres w schronisku dla nieletnich.

Dlaczego zginął Eryk?
Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że przyczyną agresji mogło być rzekome rozpowszechnianie wiadomości na terenie szkoły o jednej z osób zatrzymanych. Prawdopodobnie chodzi o zatrzymaną szesnastolatkę. Zabezpieczony został miejski monitoring, jednak na nagraniu nie widać momentu pobicia.

Kara adekwatna do czynu
Reporterowi programu „Państwo w Państwie”, Przemysławowi Siudzie, matka Eryka powiedziała, że chciałaby, żeby sprawcy śmierci jej syna odpowiadali za swój czyn jak dorośli. W przeciwnym wypadku uda im się tak uniknąć prawdziwej odpowiedzialności.

Rodzina czeka na prawdę
Zbrodnia wstrząsnęła mieszkańcami Zamościa. W poniedziałek 6 marca odbył się pogrzeb szesnastolatka, na którym zjawiły się tłumy. Matka chłopaka i jej partner chcą poznać prawdziwe powody, które doprowadziły do pobicia i śmierci Eryka.

Czy interwencja programu „Państwo w Państwie” pomoże w rozwiązaniu sprawy?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.