2023-02-27

„Wotum nieufności” - odcinek 1: Zakulisowe przepychanki

Zawirowania po zaskakującej decyzji prezydenta. Każdy chce ugrać jak najwięcej, a w uprzywilejowanej pozycji jest rządząca Partia Dobra Publicznego i reprezentująca ją Marszałek Sejmu Daria Seyda. Ale swoje ambicje mają także liderzy innych sił politycznych. W tle walki o władzę dzieją się tajemnicze rzeczy... „Wotum nieufności” w poniedziałek o godz. 21:10 w Polsacie.

Oglądaj Wotum nieufności online na polsatboxgo.pl.

Ryzykowny blef
Na najwyższych szczytach władzy trwa olbrzymie poruszenie. - Z kancelarii premiera bladym świtem zaczęli posyłać ludzi z instytucji do instytucji. Nawet do siebie nie dzwonią. Premier wzywa najważniejszych w państwie, a marszałek Seyda zapadła się pod ziemię - relacjonuje Patrykowi Hauerowi Teresa Swoboda, prezes Unii Republikańskiej i... zachęca go do działania. Jej „podopieczny” rośnie w siłę dzięki funkcji przewodniczącego komisji śledczej mającej wyjaśnić śmierć Zbigniewa Hołuba, a teraz ma kolejną szansę. Wschodząca gwiazda opozycyjnej partii organizuje briefing, który kończy się w zaskakujący sposób...

Zagadkowa noc
Marszałek Sejmu Daria Seyda budzi się w... podwarszawskim motelu. Nie wie, gdzie jest i nie nie pamięta, co się z nią działo w ostatnich godzinach. Kiedy bierze do ręki telefon, orientuje się, że ma mnóstwo nieodebranych połączeń. Po pomoc dzwoni do swojego asystenta. Hubert Korodecki z podejrzanego miejsca zawozi ją bezpośrednio do Belwederu. Są tam już premier i Hauer, a Prezydent Mariusz Wimmer ma do przekazania niespodziewaną wiadomość.

Polityczne negocjacje
Głowa państwa organizuje spotkanie z liderami innych partii, aby im również ogłosić, że zamierza zrzec się pełnionego urzędu ze względu na postępującą chorobę - stwardnienie zanikowe boczne, tak zwane SLA. Zanim jednak zrezygnuje, chce ustalić sposób przekazania władzy. Pomimo konstytucyjnych zapisów określających sposób działania w takich sytuacjach, ma nadzieję na zawarcie układu, aby jego miejsce jako nowa marszałek zajęła reprezentująca polityczny obór Prezydenta Małgorzata Bukowska. Premier Adam Chronowski z Partii Dobra Publicznego nie chce o tym słyszeć.

Skuteczna rozmowa
Seyda następnego dnia jedzie do Pałacu Prezydenckiego, aby wygłosić przemówienie o objęciu urzędu. Tuż przed jego rozpoczęciem prezydent nieoczekiwanie postanawia się wycofać ze swoich planów. - Przemyślałem kilka rzeczy i nie mogę się zgodzić na to, co uzgodnili premier z Krystianem Hajkowskim - tłumaczy. - Jest za późno - mówi marszałek i dzięki zastraszeniu prezydenta udaje się jej ostatecznie wymusić dotrzymanie ustalonych wcześniej warunków...

Co działo się z Darią Seydą w noc, po której obudziła się w motelu? Jakie ustalenia zaniepokoiły ustępującego prezydenta i dlaczego?

„Wotum nieufności” - zobacz odcinek 1:

Wotum nieufności w poniedziałek o godz. 21:10 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat