2022-09-22

„Państwo w Państwie” - odcinek 453, na żywo 25 września

Kilka rodzin kupiło od dewelopera domy na kredyt. Okazało się, że budynki zostały wzniesione na osuwisku. Deweloper o tym wiedział, lecz uchyla się od odpowiedzialności. Gmina również umywa ręce. A poszkodowani nie wiedzą, co będzie z ich majątkiem. Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie” emitowany na żywo w niedzielę 25 września o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.

Wymarzone lokum na kredyt
Kilka lat temu trzy rodziny kupiły od dewelopera domy w malowniczej okolicy na wzgórzu w Kielnarowej pod Rzeszowem. Jedna rodzina wprowadziła się w grudniu 2018 roku, pozostałe dwie około pół roku i rok później. Na zakup domów wszyscy zaciągnęli kredyty.

Na niepewnym gruncie
8 marca 2021 roku miało miejsce pierwsze tąpnięcie. Od tej chwili każdego kolejnego dnia grunt przy domach osuwał się coraz bardziej. Pracownicy gminy przez całe miesiące regularnie kontrolowali okolicę, a deweloper zapewniał, że wkrótce wszystko zostanie załatwione i znów będzie bezpiecznie. W taki oto sposób mieszkańcy dowiedzieli się, że mieszkają na osuwisku…

Domy bez dojazdu
Wszyscy od razu zdecydowali się wyprowadzić samochody. Słusznie, bo - jak się okazało - od dnia osunięcia się gruntu nie mają nawet dojazdu do swoich domów. A to był zaledwie początek ich kłopotów.

Gmina w akcji
Wjazd na oberwaną drogę zastawiła gmina. Dojazd do posesji został zatem skutecznie zablokowany. Tymczasem skarpa nie została zabezpieczona w żaden sposób. Gmina twierdzi, że podjęła działania związane z naprawą drogi, jednak do tej pory mieszkańcy nie mają dojazdu do swoich domów…

Nic do zarzucenia
Kilka miesięcy po tym, jak osunęła się droga, mieszkańcy dowiedzieli się, że cały teren jest zagrożony osunięciem. Nie mają wątpliwości, że deweloper był tego świadomy. Zanim kupił działkę, miał wgląd m.in. do dokumentów dotyczących warunków zabudowy, które zawierają informacje na ten temat. Deweloper o pozwolenie na budowę ubiegał się w starostwie, do którego zdaniem mieszkańców złożył błędną opinię geologiczną. Sam nie zabezpieczył odpowiednio terenu i wybudował domy. Teraz nie ma sobie nic do zarzucenia.

Żal, oszustwo i pozew
Mieszkańcy mają żal do urzędników, że pozwolili na budowę domów na takim terenie. Do prokuratury zgłosili oszustwo, a do sądu skierowali pozew o zapłatę. Czy interwencja dziennikarzy i reporterów programu „Państwo w Państwie” pomoże im skutecznie walczyć o swoje prawa?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.