2022-09-09

„Państwo w Państwie” - odcinek 451, na żywo 11 września

Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana „Kazimierz” realizowała kilka inwestycji w Radomiu oraz w Skarżysku-Kamiennej. Lokatorów tych budynków połączył strach o przyszłość mieszkań oraz wątpliwa przyjemność znajomości z prezesem spółdzielni, Zenonem Krześniakiem. Czy mimo licznych problemów i komplikacji prawowitym nabywcom uda się w końcu legalnie zamieszkać na swoim? Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie” emitowany na żywo w niedzielę 11 wrześnie o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.

Prezes z „bogatą” historią
Zenon Krześniak jest osobą o niezwykle barwnej historii. Bez problemu można znaleźć artykuły prasowe, datowane nawet na 2001 rok, które sugerują, że już wtedy zasiadał we władzach różnych spółdzielni, w tym kilku warszawskich. I to właśnie jego zarządzenia doprowadzały ponoć do utraty przez nie płynności finansowej. Lista zarzutów jest dłuższa, a sam prezes nie unika sporów, choćby z miejskimi radnymi.

Dozwolona krytyka
W 2007 roku został odwołany ze swojej funkcji w spółdzielni „Ustronie” w Radomiu, do czego bezpośrednio wzywali członkowie lokalnej rady miejskiej, argumentując to jego niegospodarnością. Prezes postanowił wówczas wytoczyć proces o naruszenie dóbr osobistych, który ostatecznie przegrał. Sąd uznał, że apelując do rady nadzorczej spółdzielni o odwołanie go ze stanowiska, radni nie naruszyli jego dóbr osobistych, a działali w ramach dozwolonej krytyki.

Na własną odpowiedzialność
Wracając do bohaterów odcinka - mieszkańców inwestycji przy ul. Posłów Greckich 1B w Radomiu - od drugiej połowy 2020 roku lokatorzy zaczęli wprowadzać się do mieszkań. Problem jednak w tym, że budynek nadal nie został oddany do użytkowania. Każdy nabywca musiał podpisać dokument, w którym oświadcza, że przebywa w swoim lokalu na własną odpowiedzialność.

Ogrzewanie z butli
Budynek był ogrzewany gazem z butli gazowych, ponieważ gaz miejski nie został do niego doprowadzony. Ogrzewanie z butli było nielegalne, ponieważ metraż budynku wyklucza używanie tego typu źródeł ciepła.

Nielegalna uchwała
W grudniu 2021 roku została podjęta uchwała, w której spółdzielnia ustala dopłaty do wkładu budowlanego. Należy zaznaczyć, że takie dopłaty mogą być żądane dopiero w momencie, kiedy inwestycja zostanie zakończona i blok zostanie oddany do użytkowania, co na tym etapie nie miało miejsca. Mieszkańcy twierdzą, że w przypadkach odmowy zapłaty, prezes uciekał się do zastraszania i szantażowania groźbą wypowiedzenia umów ze spółdzielnią.

Droga sądowa i odwołanie prezesa
Lokatorzy stwierdzili, że mają już dość i postanowili przenieść spór na drogę prawną. Sąd, do którego wpłynął pozew, nakazał dalsze wykonywania postanowień umów o budowę i ustalenie odrębnej własności lokalu mieszkalnego. 31 sierpnia odbyło się z kolei Walne Zgromadzenie Spółdzielców, podczas którego prezes Krześniak został ostatecznie odwołany z pełnionej funkcji.

Co dalej?
To jednak nie koniec walki o sprawiedliwość i spokój mieszkańców. Do Prokuratury Okręgowej w Kielcach wpłynęło zawiadomienie do podejrzeniu popełnienia przestępstwa - nadużycia udzielonych prezesowi uprawnień, co skutkowało wyrządzeniem ogromnych szkód w majątku spółdzielni. Czy lokatorzy zamieszkają wreszcie „na swoim” w pełni legalnie? Czy prezes poniesie konsekwencje błędnych decyzji? Jaki wpływ na sprawę ma interwencja dziennikarzy i reporterów programu „Państwo w Państwie”?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.