2022-09-16

„Państwo w Państwie” - odcinek 452, na żywo 18 września

Mieszkańcy wsi Rykaczewo na Mazowszu od lat czują się terroryzowani przez rodzinę państwa L. Ojciec i trzech synów atakują sąsiadów nie tylko wulgarnymi wyzwiskami, ale także stosują wobec nich przemoc. Kilkukrotnie doszło do pobić. Czy interwencja programu pomoże w rozwiązaniu sprawy? Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek „Państwo w Państwie” emitowany na żywo w niedzielę 18 września o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.

Problem wielokrotnie zgłaszany
Od 2017 roku policja odnotowała ponad 60 interwencji w sprawie rodziny państwa L. Zgłoszenia dotyczyły m.in. wylewania szamba, nieprawidłowego pędzenia zwierząt, zanieczyszczanie drogi, wyzywania, kłótni, gróźb podpaleń i pozbawienia życia. Jak twierdzą funkcjonariusze, nie wszystkie zgłoszenia się potwierdzały, a w związku z wykroczeniami zostały skierowane do sądu wnioski o ukaranie.

Działania służb nieskuteczne?
Zdaniem mieszkańców policja nie zawsze reaguje tak, jak powinna. Jak twierdzą, tak było we wrześniu 2021 roku, gdy jedna z mieszkanek Rykaczewa zgłaszała, że członkowie rodziny L. grożą jej pobiciem i pozbawieniem życia. Z uwagi, że zgłoszenie miało miejsce w niedzielę, funkcjonariusze zasugerowali złożenie zawiadomienia na komendzie w poniedziałek. Niestety, dwie godziny od telefonu na policję, podczas spaceru z roczną córką pani Monika została zaatakowana i pobita. Ukradziono jej także telefon i złoty łańcuszek. Po tym zdarzeniu sprawcy zostali zatrzymani na 24 godziny. Jak się okazało, godzinę przed napaścią na panią Monikę pobili innego mężczyznę.

Pod szczególnym nadzorem
Jak twierdzi policja, z uwagi na poważną sytuację, jaka ma miejsce w Rykaczewie, mieszkańcy tej miejscowości zostali objęci szczególnym nadzorem, a miejscowość jest regularnie patrolowania przez funkcjonariuszy. Mieszkańcy jednak nie zgadzają się z tym twierdzeniem...

Akt oskarżenia w sprawie wieloczynowej
Wobec rodziny państwa L. w prokuraturze toczyły się już liczne postępowania dotyczące, m.in. naruszenia zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi, uporczywego nękania, pobić, kierowania gróźb karalnych. W grudniu 2021 roku do sądu został skierowany akt oskarżenia w sprawie wieloczynowej. Prokuratura połączyła sprawy w jedną. Do tej pory nie został jednak wyznaczony termin rozprawy.

Kuriozalna decyzja sądu
Członkowie rodziny L. mają sądowy zakaz zbliżania do niektórych mieszkańców Rykaczewa, który notorycznie łamią. Pomimo kolejnych zgłoszeń, prokuratura odmawia wszczęcia dodatkowego postępowania wobec sprawców, którzy mają już na koncie wyroki karne w zawieszeniu. Do prokuratury wpłynęły wnioski o odwieszenie wcześniej tych kar, ale sąd się na to nie zgodził.

Kuriozalna decyzja sądu
Mieszkańcy Rykaczewa obwiniają policję, że nie reaguje wystarczająco w tej sprawie, prokuratura nie stosuje surowszych środków zapobiegawczych, a sąd nie odwiesza kar... Dlaczego sprawcy terroryzujący całą miejscowość pozostają bezkarni? Jaki wpływ na sprawę ma interwencja dziennikarzy i reporterów programu „Państwo w Państwie”?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.