2022-09-15

„Nasz nowy dom” - odcinek 267: Uniszki Zawadzkie

Pani Zofia po nagłej śmierci męża zajmuje się jedenastoletnim synem Kubą, który ze względu na stan zdrowia wymaga stałej opieki i rehabilitacji. Pomaga jej starsza córka, Anna. Niespodziewana tragedia przerwała remont budynku, w którym mieszka rodzina. W lokalu nie da się bezpiecznie i komfortowo funkcjonować, a na rozbudowę brakuje środków. Do akcji wkracza Katarzyna Dowbor i ekipa programu „Nasz nowy dom”.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Na mazowieckiej wsi
Tereny na północ od Mławy to ważna okolica na historycznej mapie Polski. To tutaj odbyła się jedna z pierwszych bitew II Wojny Światowej. W niewielkiej pobliskiej miejscowości Uniszki Zawadzie mieszka pani Zofia, jej córka Anna oraz 11-letni Kuba, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe.

Straszna diagnoza
- Męża poznałam, jak miałam niecałe 18 lat. Urodziło nam się czworo dzieci. Ja zajmowałam się domem, mąż był budowlańcem, pracował. Później urodziłam Kubę - opowiada pani Zofia. Choć ciąża przebiegała prawidłowo, chłopiec przyszedł na świat z dziecięcym porażeniem mózgowym. - Urodził się bez oznak życia, ale miał taką wolę walki, że wyszedł z tego - dodaje kobieta. Kuba nie jest jednak samodzielny. Porusza się na wózku, nie jest w stanie sam się ubrać, ani zjeść. Wymaga stałej opieki, dlatego do mieszkania rodziców wróciła córka Anna. - Czułam, że muszę pomóc rodzicom - przyznaje.

Los chciał inaczej
Codzienne funkcjonowanie z chłopcem i ciągła rehabilitacja są bardzo utrudnione przez słabe warunki lokalowe, w których mieszka rodzina. Dlatego mąż pani Zofii do malutkiego mieszkania zaczął dobudowywać nową część domu. To w niej planował pomieszczenie, w którym dziecko mogłoby pracować z rehabilitantem. Niestety, pan Janusz chorował na serce, a jego niespodziewana śmierć pozostawiła bliskich w żałobie i niezwykle trudnej sytuacji...

Tak nie da się funkcjonować
Pani Zofia, jej córka i 11-letni Kuba muszą radzić sobie w domu, w którym nie ma łazienki. Zamiast tego jest tylko pomieszczenie na toaletę, do którego prowadzi wysoki stopień. Podłoga jest wszędzie krzywa, a drzwi bardzo wąskie, co wręcz uniemożliwia poruszanie się dziecka na wózku. A ten niedługo będzie trzeba wymienić na większy. Wszyscy śpią w jednym pokoju...

Co z rehabilitacją?
W domu panuje ciasnota. W takich warunkach nie da się mieszkać ani komfortowo, ani nawet bezpiecznie. Co jednak najgorsze, bez większej przestrzeni można zapomnieć o skutecznej rehabilitacji Kuby. - Wy się tu ledwo mieścicie z tym wózkiem - zauważa Katarzyna Dowbor i chwilę później wypowiada najważniejsze dla pani Zofii i jej dzieci słowa: - Wyremontujemy wasz domu!

Ekipa wkracza do akcji!
Za remont odpowiedzialni są niezawodni specjaliści: architektka Marta Kołdej oraz Przemysław Oślak ze swoim zespołem. Katarzyna Dowbor pokazuje im niewykończoną dobudówkę oraz dotychczasową część mieszkalną. - Tamtą częścią byłem przerażony, ale tą jestem jeszcze bardziej - stwierdza budowlaniec. Ale jak wiadomo, dla ekipy programu „Nasz nowy dom” nie ma rzeczy niemożliwych!

„Od dawna nie był taki szczęśliwy”
- Macie teraz dobrze odpocząć. Niech się pani zajmie mamą - radzi Katarzyna Dowbor pani Annie. Rodzina wyjechała zrelaksować się w hotelu położony w samym centrum Warszawy. - Wolne dni uciekają nam strasznie szybko, jest tu bardzo przyjemnie - stwierdzają. Ale prawdziwym hitem jest niespodzianka dla Kuby. Chłopiec, który uwielbia piłkę nożną, obejrzał zamknięty trening piłkarskiej reprezentacji Polski, a po nim poznał swoich idoli. - Zawodnicy mieli dla chłopca dodatkowe niespodzianki!

Czas powrotu
Pięciodniowy odpoczynek był pani Zofii i jej dzieciom bardzo potrzebny. W tym czasie ekipa programu dokończyła remont. Przez przyjazdem rodziny wszystko zostało jeszcze sprawdzone i dopięte na ostatni guzik. - Pan Janusz marzył o tym, żeby jego rodzina miała bezpieczny dom. Spełniliśmy to marzenie - mówi Katarzyna Dowbor.

Co pani Zofia i jej córka powiedzą po zobaczeniu efektów prac?

„Nasz nowy dom” - sezon 19, zobacz odcinek 267:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.