2022-09-01

„Nasz nowy dom” - odcinek 265: Lędyczek

Pani Aneta wraz z mężem Bartkiem wychowują ukochanego syna Wiktora, który jest dzieckiem z niepełnosprawnością. Młode małżeństwo nie poddaje się i codziennie walczy o poprawę jego stanu, każdy grosz inwestując w rehabilitację i ćwicząc z synem. Z pomocą rodziców para kupiła na kredyt pół starego domu, który wymaga generalnego remontu. Nadzieję daje im wizyta, jaką składa im Katarzyna Dowbor.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

W malowniczej dolinie pięciu rzek
Lędyczek leży pomiędzy Piłą, Szczecinkiem i Złotowem nad rzeką Gwdą. Mała miejscowość jest rajem dla wędkarzy. W połowie jednego z domów chcieliby zamieszkać pani Aneta, pan Bartłomiej i ich pięcioletni synek Wiktor.

Walka o życie
Pani Aneta poznała się z mężem przez internet. Wkrótce po ślubie na świat przyszedł Wiktor. Niestety, poród rozpoczął się przedwcześnie. W wyniku wylewu krwi do mózgu i licznych powikłań jest dzieckiem z niepełnosprawnością. - Lekarze mówili, że w ciągu doby, dwóch może umrzeć. Walczył o życie, dla mnie jest bohaterem - wspomina drzącym głosem pan Bartłomiej. - Myślałam, że go stracimy - dodaje jego żona. Chłopiec ma wodowgłowie pokrwotoczne, mózgowe porażenie dziecięce i padaczkę. Nie siedzi, nie mówi, prawdopodobnie nie widzi.

Pod opieką taty
W takiej sytuacji małżeństwo podzieliło się obowiązkami. Pani Aneta pracuje w biurze, a pan Bartek zwolnił się z pracy i na cały etat zajmuje się synem, który wymaga całodobowej opieki. - Oddałem wszystko, żeby całym sobą mu pomóc. Miałem upadek z wysokości. Skończyło się na wieloodłamowym złamaniu kręgosłupa lędźwiowego. Postanowiłem, że ja zostanę z synem, tym bardziej że żona miała stabilną pracę - mówi tata. Wszystkie dochody idą na rehabilitację Wiktora, a mimo to ciągle jest jej za mało.

Bez perspektyw na remont
Młodzi małżonkowie muszą wynajmować lokum, bo mała połowa domu, którą z pomocą rodziców udało im się kupić na kredyt, nie nadaje się do zamieszkania. Pan Bartek samodzielnie zaczął remont, ale z przyczyn finansowych nie jest w stanie go skończyć. - Ceny poszły tak w górę, że jest nam ciężko. Szczególnie, że jeszcze kredyt spłacamy - tłumaczy mężczyzna.

Niedostosowane wnętrza
Do środka ciężko wjeżdża się wózkiem, bo budynek stoi na wysokiej skarpie. W składającym się z trzech pomieszczeń wnętrzu nie ma kuchni i łazienki. Całość ogrzewana jest małym kominkiem. Brakuje udogodnień, których potrzebuje Wiktor. To wszystko sprawia, że Katarzyna Dowbor błyskawicznie wypowiada upragnione słowa: „Wyremontujemy Wasz dom!”, co wywołuje wielkie wzruszenie pani Anety.

Ekipa ze wsparciem doświadczonego budowlańca
Za prace w Lędyczku odpowiadają architekt Maciej Pertkiewicz oraz Przemysław Oślak ze swoim zespołem. Do ekipy programu dołączył Wiesław Skiba, którego zadaniem jest zaopatrzenie budowy we wszystkie potrzebne materiały.

Koncert i randka
Rodzina odpoczywa na wakacjach w Turznie. Jedną z atrakcji jest kameralny koncert dla kochającego muzykę Wiktora. - To, że on się cieszy, daje mi dużo radości i siły, żeby dalej walczyć - mówi z uśmiechem jego tata. A co dla rodziców? Mały wypad do Torunia na randkę tylko we dwoje. - Cudownie jest wrócić do takich chwil z przeszłości - cieszy się pani Aneta.

Przyjemny powrót do domu
Pięciodniowy odpoczynek był bardzo potrzebny młodemu małżeństwu. - Jestem szczęśliwa, zrelaksowana, wypoczęta. I strasznie ciekawa, jak wygląda nasz dom - mówi pani Aneta. Optymizmem tryska także jej mąż. - Wiem, że na pewno będzie dobrze. Czuję się super - dodaje pan Bartłomiej.

Co małżonkowie powiedzą po zobaczeniu odnowionego budynku? Czy nowe wnętrza im się spodobają?

„Nasz nowy dom” - sezon 19, zobacz odcinek 265:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat