2022-05-26

„Nasz nowy dom” - odcinek 264: Trzek

Pani Teresa samotnie wychowuje dwójkę dzieci po rozstaniu z partnerem uzależnionym od alkoholu. Kobieta długo dochodziła do siebie, ale wiedziała, że musi być silna dla swoich pociech. Wsparciem w układaniu życia od nowa okazali się jej pracodawcy. Jednak mimo stałej pracy, dzielna mama nie jest w stanie samodzielnie wyremontować domu. Nadzieję na lepsze jutro daje wizyta, którą składa jej Katarzyna Dowbor.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Urokliwa wielkopolska wieś
Położony trzydzieści kilometrów na wschód od Poznania Trzek to jeden z najstarszych ośrodków grodowych we wczesnym średniowieczu na ziemi gnieźnieńskiej. Istniejące do dziś „Szwedzkie okopy” są największą lokalną atrakcją. W jednym z domów mieszkają pani Teresa z dziećmi: siedmioletnią Zosią i jedenastoletnim Wojtkiem. Osobne mieszkanie w budynku zajmuje wujek Tomasz.

Ucieczka z synem
Życie nie oszczędzało pani Teresy. Jako nastolatka musiała sobie radzić z rodzinnym dramatem. - Gdy miałam siedemnaście lat, mój tata popełnił samobójstwo - opowiada. Wsparcie przyjaciela zamieniło się w związek, który dwa lata później zamienił się w małżeństwo. Po narodzinach Wojtka dochodziło do kłótni, więc kobieta zabrała synka i wyprowadziła się z domu. Chłopiec nie ma kontaktu z tatą. - Próbuję o tym zapomnieć - mówi jedenastolatek.

Bez szczęścia w kolejnym związku
Bohaterka nie była w stanie założyć pełnej rodziny, bo choć owocem kolejnego związku była ukochana Zosia, to na drodze stanął problem alkoholowy mężczyzny. - Potrafił to przede mną kamuflować, a później było już za późno - tłumaczy pani Teresa, która bardzo ciężko przeżyła następne rozstanie.

Budynek do generalnego remontu
Kobieta od lat pracując i zaciągając pożyczki, stara się modernizować dom, który wymaga sporych zmian. Wymieniony dzięki kredytowi dach już nie przecieka, ale lata nieszczelności sprawiły, że cały budynek nasiąknięty jest wodą. Wilgoć i grzyb uczulają Wojtka. Z kolei ściany i sufity się sypią. Dom wymaga porządnego ogrzewania, bo stary piec „śmieciuch” pyli, przez co cierpiąca na astmę Zosia regularnie się dusi. - Tu się wszystko rozwala powoli - ocenia dziewczynka. Prowizoryczna instalacja elektryczna też jest do wymiany.

Potrzebne zmiany w środku domu
Wnętrza nie są dopasowane do potrzeb rodziny. Dorastający Wojtek potrzebuje przestrzeni do nauki, a Zosia chciałaby mieć miejsce do rozwijania swojego talentu plastycznego. - Wstydzę się tego domu. Nie zapraszam tu kolegów, bo boję się, że mnie wyśmieją - mówi jedenastolatek. Szansą na zyskanie dodatkowej przestrzeni jest przystosowanie strychu. Najpierw jednak trzeba go oczyścić i ocieplić.

Niespodziewana radość
Katarzyna Dowbor jest wzruszona czułością, z jaką dzieci odnoszą się do mamy, która staje na głowie, aby poprawić ich warunki. Jednak sama nie ma możliwości i funduszy, żeby się tym zająć. - Wyremontujemy wasz dom - ogłasza prowadząca ku wielkiej radości pani Teresy, która rzuca się w jej ramiona. - Moje dzieci są szczęśliwe, więc ja jestem mega szczęśliwa - mówi dodając, że nie spodziewała się takiej decyzji. Na wakacje dołącza mieszkający w innym pomieszczeni budynku wujek Tomasz.

Relaks, rozwój i rozrywka
Kiedy nad remontem pracują architektka Martyna Kupczyk oraz Wiesław Nowobilski ze swoją ekipą budowlaną, rodzina odpoczywa w kompleksie hotelowym pod Warszawą. Zapracowana na co dzień pani Teresa z chęcią korzysta ze spa. Po zabiegach czeka na nią ekspertka do spraw rekrutacji, aby porozmawiać o tym, w jaki sposób kobieta może się rozwijać w pracy oraz wręczyć prezent, którym jest laptop. Kolejna niespodzianka jest przeznaczona dla dzieci - to warsztaty plastyczne. Powstałe dzieło zawiśnie w odnowionym domu.

Wyczekiwany powrót
Choć pięciodniowe wakacje upływają na odpoczynku i zabawie, chęć powrotu do domu i zobaczenia efektów remontu jest ogromna. - Nie mogłem spać w nocy. Nie mogłem się doczekać - mówi Wojtek w trakcie jazdy. Uśmiech nie schodzi z twarzy pani Teresy. - Bardzo się cieszę, jak dziecko - przyznaje szczęśliwa mama.

Co rodzina powie po zobaczeniu odnowionego domu? Czy spodobają się jej wnętrza?

„Nasz nowy dom” - sezon 18, zobacz odcinek 264:

Dziękujemy za wspólne oglądanie 18. sezonu Nasz nowy dom w Telewizji POLSAT!