2022-09-08

„Nasz nowy dom” - odcinek 266: Drochlin

Pani Magda samotnie wychowuje dwójkę dzieci po tym jak uwolniła się z toksycznego związku z alkoholikiem. Uciekła do rodzinnego domu, w którym jest bardzo tłoczno. Mieszkają w siedem osób w jednym pokoju i kuchni. Ojciec pani Magdy podarował jej przylegające do budynku mieszkalnego pomieszczenie gospodarcze, ale kobiecie nie udało się zrobić remontu. Do akcji wkracza ekipa programu „Nasz nowy dom”.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Mała śląska wieś
W malowniczej okolicy Drochlina nie brak atrakcji turystycznych, jak na przykład ruiny zamku w Mirowie. Sama wieś jest niewielka i ma rolniczy charakter. W małej części jednego z domów chciałaby zamieszkać pani Magda i jej dwójka dzieci: dziewięcioletnia Nikola i pięcioletni Krzyś.

Alkohol zniszczył dwa związki
Pani Magda nie miała szczęścia w miłości. - Moim pierwszym partnerem był tata Nikoli - opowiada. Po zajściu w ciążę wszystko zaczęło się psuć. - Zorientowałam się, że ma problemy z alkoholem - tłumaczy. Pomimo kolejnych szans relacja nie przetrwała, ale pojawiła się nadzieja związana z innym mężczyzną. Owocem tego związku był Krzyś. - Jestem bardzo rozczarowana, bo jednak liczyłam, że razem z mężem tworzymy rodzinę, ale alkohol okazał się ważniejszy. Najbardziej mnie zabolało, gdy usłyszałam od dziecka, że musi być cicho, bo tata jest pijany - mówi przez łzy.

Kłopoty z oczami
Niepełna rodzina boryka się także z innymi problemami. Dotyczą one kwestii, których nie można zaniedbywać. - Córka ma astygmatyzm krótkowzroczny, a syn astygmatyzm nadwzroczny - opowiada pani Magda. Sama także powinna zająć się swoim wzrokiem. - Niedowidzę na prawe oko, ale nie stać mnie na okulary - tłumaczy.

Bardzo trudne warunki
Doświadczona przez los mama nie chciała, żeby dzieci były świadkami awantur, które urządzał partner, dlatego wróciła do rodzinnego domu, w którym mieszkają rodzice oraz siostra z córką. Siedem osób ma do dyspozycji zaledwie dwa pomieszczenia. - Śpię z synem na nadmuchiwanym na noc materacu. Jest bardzo ciężko - opowiada kobieta. W domu nie ma łazienki, więc wszyscy myją się w miskach. Ogrzewanie zapewnia jedynie kuchnia kaflowa. Za toaletę służy wychodek na podwórku.

Wnętrza do kapitalnego remontu
Tata pani Magdy przekazał jej pomieszczenie gospodarcze, które przylega do budynku. Niestety, oszczędności szybko się skończyły, a na domiar złego kobieta straciła pracę, która dawała jej dochód i poczucie niezależności. Udało się przyszykować tylko jeden pokój. W tej części domu nie ma kuchni ani łazienki, podłóg ani mebli. Po prostu nie da się tam zamieszkać.

Czas wcielić plany w życie
Katarzyna Dowbor docenia starania dzielnej mamy, jej zaangażowanie w remont oraz znajomość dotyczącą budownictwa. Po pytaniach o pomysły na aranżację wnętrz, wypowiada upragnione słowa: - Wyremontujemy wasz dom! - Naprawdę? - nie może uwierzyć początkowo pani Magda. Za remont odpowiadają Martyna Kupczyk i Wiesław Nowobilski ze swoją ekipą budowlaną.

Zadbać o zdrowie
Rodzina na wakacje jedzie do Częstochowy. Katarzyna Dowbor przygotowała dla nich prezenty, które rodzina musi jednak odnaleźć. Trójka rusza na poszukiwania ukrytych upominków, wśród których są upragnione rowery na wspólne wycieczki. W hotelowym ogrodzie czeka kolejna niespodzianka - warsztaty kulinarne z szefem kuchni i psychodietetyczką, aby wprowadzić dobre nawyki do codziennego żywienia. - Fajnie mi się gotowało - mówi Krzyś. Potem rodzina wybiera się do salonu optycznego, aby wszyscy jej członkowie mieli odpowiednio dobrane okulary.

Wybuch radości
Podczas drogi powrotnej do domu pani Magda oraz dzieci pogrążone w myślach o wyremontowanym domu tylko się uśmiechają. Kiedy docierają na miejsce, elewacja robi ogromne wrażenie. - O jaki jest ładny! - ekscytuje się Nikola.

Co rodzina powie po przekroczeniu progu? Czy wnętrza zachwycą ją równie mocno?

„Nasz nowy dom” - sezon 19, zobacz odcinek 266:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.