2022-05-18

Niepełnosprawność bez tabu w serialu „Mecenas Porada”

Produkcja Polsatu porusza ważne kwestie największej mniejszości społecznej w Polsce. W serialu „Mecenas Porada” Grzegorz, ojciec głównej bohaterki, w wyniku wypadku staje się osobą niepełnosprawną. Jak wygląda jego życie i z jakimi problemami się mierzy? Obserwując postać można dostrzec trudne momenty i ciemne strony funkcjonowania na wózku inwalidzkim. Są jednak i takie, które dają optymizm i nadzieję.

Oglądaj Mecenas Porada online na polsatboxgo.pl.

Okrutny los
Grzegorz Porada jest wybitnym muzykiem jazzowym, którego los nie oszczędzał. Męska duma została zraniona odejściem żony, która uciekła z „przyjacielem” rodziny. Od tamtej pory wyłącznie na jego barkach spoczywała odpowiedzialność za wychowanie córki. Wypadek samochodowy, w wyniku którego doznał paraliżu nóg, sprawił, że jego życie z dnia na dzień legło w gruzach. Znany i ceniony perkusista został bez pracy i dochodów... Zamiast tras koncertowych czekało go tournée po lekarskich gabinetach i długa rehabilitacja.

Życie przeszłością
Muzyka pozostaje dla niego niezwykle ważna, ale bez możliwości realizacji największej pasji. Grzegorz zamyka się w czterech ścianach, dnie spędza na oglądaniu koncertów, które przenoszą go do dawnych, lepszych dla niego chwil. Na moment może zatracić się w przeszłości.

Zagłuszyć ból
Seanse przed telewizorem dają mu chwilowy wzlot, po którym trzeba jednak wrócić do rzeczywistości. A upadek w świecie pełnym ograniczeń jest bardzo bolesny... Wtedy przyjacielem, który pozwala ukoić ból, staje się alkohol. On nie pyta, nic nie każe, ale za to rozumie... Na szczęście Grzegorz ma córkę, która - choć nie przychodzi jej to łatwo - chce zmieniać jego złe nawyki i nie pozwala mu pogrążać się w smutku.

Pogrążając się w bierności
Przykuty do wózka inwalidzkiego Grzegorz popada w marazm. Wszelkie wzmianki o podjęciu pracy traktuje z wielką niechęcią. Po jednym z pogardliwych komentarzy nawet kochająca córka Katarzyna nie wytrzymuje. - Jeżeli myślisz, że pozwolę ci siedzieć na tyłku, tak jak do tej pory, to się grubo mylisz - wścieka się. Zdaje sobie sprawę, że na rynku pracy są miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, a taka aktywność pomogłaby ojcu odżyć.

Zależność od innych
Kiedyś Grzegorz Porada był cenionym artystą, królem sceny, który miał u swoich stóp cały jazzowy świat. Po wypadku nic z tego nie zostało, a w dodatku stał się zależny od innych, nawet w czynnościach, które mogą uchodzić za proste. Czasami chętnie korzysta z pomocy córki, bo to wygodne. Frustruje go jednak, że pewnych rzeczy nie może wykonać sam. Jednym z przykładów jest niezbędna pomoc Katarzyny, żeby wydostać się z wanny. Także w mieście nie wszystkie miejsca są przystosowane dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Ważniejszy niż córka
Są także i sytuacje, w których to on jest w centrum uwagi. Gdy postanawia wybrać się z Martą na przejażdżkę skuterem, pusty wózek inwalidzki na wiślanych bulwarach budzi niepokój policjantów, którzy rozpoczynają poszukiwania. Katarzyna bez wahania przerywa randkę z Aleksandrem i ucieka z Balu Adwokatów, gdy tylko zostaje powiadomiona o zaginięciu. Kocha ojca wielką miłością, choć ma mu za złe, że musi się do niego dostosowywać i czuje, jakby jej życie było na drugim miejscu. - Tylko twój dramat jest ważny i tylko twoje uczucia się liczą! - krzyczy na niego w przypływie złości.

Ukryte zalety w głębi duszy
Nowe życie budzi w Grzegorzu frustrację, która przekłada się na zgryźliwość i nieuprzejmość. Jest zły na los, który wywrócił jego życie do góry nogami. Jednak cechy, które pozwoliły mu stać się wybitnym muzykiem, mężem i tatą nie zniknęły, a on potrafi dać im dojść do głosu. Kiedy Katarzyna przygarnia na pewien czas dzieci klienta, który okazał się patologicznym ojcem, Grzegorz zaczyna się nimi opiekować i zajmować ich czas między innymi nauką gry na perkusji.

Relacja to wyzwanie, ale...
Osoby z niepełnosprawnościami, które wycofują się z życia towarzyskiego, mogą odczuwać samotność. Nie są jednak na nią skazane. Poznanie Marty jest punktem zwrotnym, choć nawiązanie trwałej relacji nie jest dla Grzegorza łatwe. Przyzwyczajonemu do życia bez obowiązków, z opiekującą się nim córką, konieczność zmian i kompromisów z drugą osobą jawi się jako życie w „koszarach”. Mimo wszystko pragnie on związku, a dzięki pomocy Katarzyny może liczyć na drugą szansę.

Miłość nie zna ograniczeń
Losy ojca Katarzyny pokazują, że wypadek zmieniający całe życie, nie musi stać na przeszkodzie, aby na nowo je sobie ułożyć. Możliwe jest znalezienie troskliwej osoby, która będzie kochać na dobre i na złe, a także wiązać swoją przyszłość z tym związkiem. Po prostu miłość jest w stanie pokonać wszelkie ograniczenia! W serialu „Mecenas Porada” perypetie Grzegorza mają piękny i wzruszający finał w postaci ślubu z Martą.

Dziękujemy za oglądanie pierwszego sezonu serialu Mecenas Porada w Telewizji POLSAT!