2022-05-18

„Mecenas Porada”: Historie, które dają do myślenia

Katarzyna podejmuje się spraw, które tylko na pierwszy rzut oka są oczywiste. Od momentu kiedy otworzyła własny punkt porad prawnych, spotyka się z niecodziennymi sprawami. Jej klienci to ludzie z przeszłością, która nie zawsze jest taka, jak ją przedstawiają, a oni mają w tym ukryte intencje. Te historie poruszają rozmaite społeczne tematy. Oto, z czym „Mecenas Porada” mierzyła się w dwunastu odcinkach sezonu.

Oglądaj Mecenas Porada online na polsatboxgo.pl.

Żerowanie na naiwności
Pierwsza sprawa, jakiej podejmuje się Katarzyna, dotyczy dziewiętnastoletniej zwyciężczyni konkursu piękności. Dziewczynie nie zostały wypłacone pieniądze za wygraną. Dlaczego? Ponieważ nie zastosowała się do regulaminu napisanego małym druczkiem. Chcąc szybko zarobić, ślepo uwierzyła organizatorowi konkursu i bez zastanowienia, idąc za jego radą, poprawiła sobie piersi, na co musiała pożyczyć pieniądze. A on miał w tym swój interes...

„Mecenas Porada” - sezon 1, zobacz odcinek 1:

Zbyt duża ufność
Do Katarzyny zgłasza się mężczyzna, który za wszelką cenę chce odzyskać prawo do opieki nad dziećmi, dlatego oszukuje prawniczkę, że jest świetnym i odpowiedzialnym ojcem. Niczego nieświadoma Porada wygrywa sprawę w sądzie. Niestety, wychodzi na jaw, że mężczyzna nadal ma problemy z alkoholem i nie ukończył odwyku. Dzieci są załamane, że muszą znów przeżywać piekło, a adwokatka czuje się winna.

„Mecenas Porada” - sezon 1, zobacz odcinek 2:

Perfidna zdrada
Porada natrafia na zdesperowaną Martę, która robi w banku awanturę. Kobieta nie wytrzymuje presji, ponieważ została sama z ośmioletnim synem oraz potężną górą długów. Bank mimo to domaga się, aby klientka spłacała hipotekę i nie chce iść na żadne ustępstwa... Grozi nawet eksmisją. Katarzynie nie pasuje, że mąż tak po prostu zostawił Martę. W końcu dowiaduje się prawdy o rodzinie klientki.

„Mecenas Porada” - sezon 1, zobacz odcinek 3:

Niszczące uprzedzenia
Roman Zawada to kierowca szkolnego autobusu. Codziennie wozi dzieci do szkoły i odwozi do domów. Jest sumienny, punktualny i lubi swoją pracę, a dzieci lubią jego. Pewnego dnia wychodzi na jaw, że mężczyzna miał problemy z alkoholem. Mimo że od lat nie pije i ukończył odwyk, matka jednego z uczniów sprawia, że Roman zostaje zwolniony. Katarzyna postanawia mu pomóc.

„Mecenas Porada” - sezon 1, zobacz odcinek 3:

Chorobliwa zazdrość
Halina od wielu lat zajmuje się synkiem bogatej pary. Bez wyjaśnienia, z dnia na dzień, zostaje zwolniona z pracy. Nie otrzymuje również odprawy. Kobieta zostaje na lodzie. Chłopiec, którym się opiekowała tęskni za wspólnym spędzaniem czasu... Jaki jest prawdziwy powód zwolnienia opiekunki? Katarzyna zbiera dowody i rozmawia z rodzicami, którzy myślą, że wiedzą najlepiej, czego potrzebuje ich syn.

„Mecenas Porada” - sezon 1, zobacz odcinek 4:

Kryzys wieku dojrzałego
Do Porady zgłasza się małżeństwo, które chce się rozwieść - Magdalena oraz Jerzy Kolibowie. Mimo że oboje są w dojrzałym wieku, znaleźli sobie nowych partnerów. Zależy im, aby prawniczka pomogła im podzielić pokaźny majątek. Spostrzegawcza mecenas dostrzega, że tak naprawdę para pragnie dla siebie jak najlepiej... Katarzyna ma przeczucie, że jej klienci nadal się kochają i chce ratować ich związek.

Niewygodne zajście
Katarzyna podejmuje się jednej z najtrudniejszych spraw w swojej karierze zawodowej - walki z Towarzystwem Ubezpieczeniowym na rzecz Klaudii. Dziewczyna ma mocno zniekształconą twarz. Była ze swoim chłopakiem Kacprem na działce, potknęła się i upadła w ognisko. Liczy, że jej partner zezna w sądzie prawdę o przebiegu sytuacji. Natomiast Kacper zrywa z nią i nie przyznaje się, aby widział zajście. Co spowodowało, że mężczyzna zaczął kłamać?

Uwierająca samotność
Punkt Katarzyny w centrum handlowym jest łatwo dostępny dla osób, które borykają się z różnorodnymi problemami. Także z z takimi, które z poradą prawną nie mają nic wspólnego! Jedną z najoryginalniejszych klientek jest Marta Solwecka, która potrzebuje jedynie wysłuchania i ciepłej rozmowy. Została wdową, a jej jedyny syn wyjechał za granicę. Nie ma pojęcia, jak te wizyty zmienią jej życie...

Bezwzględna chciwość
Ojciec Patryka zgłasza się do Porady, aby ta pomogła mu pozyskać alimenty od syna. Mężczyzna opowiada prawniczce, że nie ma za co żyć, a syn i jego żona nie poczuwają się, aby mu pomóc. Katarzyna postanawia działać. W trakcie jej prywatnego śledztwa wychodzi na jaw, że sytuacja ma drugie dno - Andrzej przed laty znęcał się nad swoją rodziną... Czy Porada będzie chciała dalej mu pomagać?

Ucieczka od odpowiedzialności
Damianowi Kolbusowi po wypadku amputowano rękę. Mężczyzna twierdzi, że przed zabiegiem nikt nie zapytał go o zdanie. Teraz nie może normalnie funkcjonować i wykonywać dotychczasowej pracy. Katarzyna idzie do ordynatora, który jest odpowiedzialny za przebieg operacji. Mężczyzna jest opryskliwy - widać, że coś ukrywa. Mimo że lekarz przedstawia dowody o słuszności podjętej decyzji, Katarzyna nie odpuszcza. W sprawie nie chodzi bowiem tylko o utratę ręki...

Brak akceptacji dla inności
Urszula Szwarc jest właścicielką małego kiosku. W miejscu, gdzie stoi jej punkt, potężny biznesmen chce postawić sieć sklepów. Gdy Poradzie udaje się wynegocjować za sklepik znacznie większą kwotę niż proponował inwestor, kobieta nagle zmienia zdanie. Po kilku dniach do mecenas przychodzi rozżalona córka Urszuli, która opowiada, że matka, choć ma chore serce, woli harować w kiosku, zamiast zająć się własną wnuczką. Przeszkadza jej to, że czterolatka ma ciemniejszą skórę...

Syndrom sztokholmski
Do mecenas Porady przychodzi mężczyzna ze swoją siostrą, która chce się rozwieść z mężem z powodu niezgodności charakterów. Klienci nie chcą jednak zdradzić żadnych szczegółów. Gdy dochodzi do rozprawy, niespodziewanie kobieta postanawia wycofać pozew. Katarzyna podejrzewa, że brat ma zły wpływ na siostrę. Jednak po czasie dociera do niej, że się pomyliła, gdy widzi nieprzytomną Olgę na ostrym dyżurze...

Konsekwencje braku szczerości
Robert i Sara Makowscy chcą pozwać szpital, w którym kobieta niedawno przeszła operację i - według ich relacji - podczas zabiegu została zarażona wirusem HIV. Porada wytacza więc sprawę placówce medycznej. Od początku jednak nie wszystko idzie po myśli prawniczki. Zawstydzona Makowska wyznaje w końcu, że zdradziła męża. Katarzyna musi dowiedzieć się, czy kochanek celowo zataił przed kobietą, że jest nosicielem wirusa.

Gdy rodzice chcą decydować za dzieci
Do Katarzyny zgłasza się młoda dziewczyna, która chce odebrać matce prawa rodzicielskie. Jej matce, Ewelinie, zaproponowano dobrą pracę w Hiszpanii, a dziewczyna nie zamierza wyjeżdżać z Polski. Nie chce zostawiać swojego chłopaka, Łukasza, którego bardzo kocha. Kiedy rodzice nastolatków kłócą się o to, jak ma wyglądać życie ich dzieci, chłopak próbuje popełnić samobójstwo.

W grupie siła
Porada czasami, aby rozwiązać sprawę podąża po nitce do kłębka. Pewnego dnia o pomoc prosi ją Róża, której partner miał wypadek na motocyklu. Firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania twierdząc, że maszyna nie była sprawna z jego winy. Okazuje się jednak, że takich sytuacji było więcej. Szansą na sprawiedliwość jest pozew zbiorowy.

Niebezpieczne związki
Wejście w dorosłość bywa problematyczne, ale kiedy pomocną dłoń wyciąga rodzina, powinno być łatwiej. Wiktor i Majka cieszą się mieszkaniem u ciotki dziewczyny do czasu, aż ta oskarża chłopaka o kradzież. Jej relacje z młodymi mężczyznami to klucz do wyjaśnienia tej sytuacji.

„Mecenas Porada” - sezon 1, zobacz odcinek 12:

Dziękujemy za oglądanie pierwszego sezonu serialu Mecenas Porada w Telewizji POLSAT!