2022-02-23

Obraz depresji w nowym nowatorskim serialu „Mental”

0

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją, na którą według WHO choruje około 280 mln osób na świecie. Ta powszechna i coraz częściej występująca także w Polsce choroba jest jednym z głównych motywów nowego serialu „Mental” poruszającego problematykę chorób psychicznych wśród młodych osób. Produkcję na wyłączność można obejrzeć w Polsat Box Go.

Depresja w serialu „Mental”
Maria (Sandra Drzymalska), to jedna z czwórki bohaterów serialu „Mental”, którzy w wyniku splotu przykrych doświadczeń popadają w choroby i zaburzenia psychiczne. Doświadczona przez los bohaterka sprząta na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego. Pomimo zmęczenia, braku energii i problemów z koncentracją, Maria maskuje objawy depresji, które coraz częściej odbierają jej kontrolę nad własnym ciałem. W końcu sama trafia na oddział zamknięty. - Mam nadzieję, że Maria, grana brawurowo przez Sandrę Drzymalską, stanie się głosem wszystkich młodych ludzi dotkniętych przez tę straszną chorobę - mówi Kordian Kądziela, reżyser i scenarzysta serialu „Mental”. - Statystyki dotyczące depresji wśród młodych ludzi w Polsce już od wielu lat były powodem do niepokoju, a pandemia i izolacja tylko przyspieszyły ten niepokojący proces. Pracując nad serialem o młodzieży, nie mogłem pominąć tego ważnego tematu.

Maria na oddziale zaprzyjaźnia się z Wiktorem (Mateusz Górski) cierpiącym na chorobę dwubiegunową, Jaskółką (Martyna Byczkowska) mierzącą się ze schizofrenią i atakami paniki oraz Kogutem (Kacper Olszewski), który trafił do szpitala z powodu przerażających omamów, wywołanych alkoholem i narkotykami. Przyjaźń, która rodzi się między bohaterami, pozwala im powoli coraz lepiej radzić sobie z problemami.

W produkcji można także zobaczyć Janusza Chabiora, wcielającego się w rolę ordynatora Kerna czy Michała Czerneckiego, w roli ojca jednego z głównych bohaterów. Za reżyserię i adaptację scenariusza odpowiedzialny jest Kordian Kądziela.

Każdy z odcinków serialu kończy się planszą z numerami ważnych telefonów zaufania, pod którymi w razie potrzeby zarówno dorośli, jak i dzieci mogą uzyskać niezbędną pomoc.

„Mental” - gdzie oglądać?
Ośmioodcinkowa produkcja dostępna jest w całości wyłącznie w Polsat Box Go, dla użytkowników pakietu Polsat Box Go Premium. Serial można oglądać bez reklam w dowolnym miejscu i czasie na stronie polsatboxgo.pl oraz w aplikacji: na urządzeniach mobilnych z systemami Android, iOS i Harmony OS, w wybranych Smart TV, Android TV, za pośrednictwem Apple TV i Amazon Fire TV oraz dekoderów. Serwis zapewnia funkcje Chromecast i AirPlay umożliwiające przesyłanie obrazu z telefonu lub tabletu np. na ekran TV. Promocyjna cena pakietu to 30 zł za 30 dni.

W pakiecie Polsat Box Go Premium, oprócz najnowszej produkcji „Mental” i seriali premium (m.in.: „Backdoor. Wyjście awaryjne”, „Układ”, „Osaczony”, „Cień”, „Mecenas Porada”), widzowie znajdą również setki filmowych hitów, wydarzenia specjalne (np. koncert Adele z Los Angeles połączony z rozmową z Oprah Winfrey), najlepsze polskie i zagraniczne seriale, produkcje Telewizji Polsat przed premierą w telewizji, ponad 100 kanałów TV oraz bogatą bibliotekę bajek i rozrywki.

Akcja #niechzobaczą i #niechusłyszą - mental.interia.pl
Wraz z premierą serialu ruszyła w Interii akcja #niechzobaczą i #niechusłyszą, poświęcona tematyce poruszanej w serialu. W jej ramach pojawiły się m.in. wywiady z ekspertami o problemach psychicznych dzieci i młodzieży oraz szczere rozmowy z gwiazdami. Akcja Interii zachęca także do korzystania z telefonów zaufania dla młodych Polaków.

W portalu Interia.pl 23 lutego także start drugiej odsłony akcji #niechzobaczą i #niechusłyszą. Jej partnerem merytorycznym jest Komitet Ochrony Praw Dziecka. W ramach akcji powstał serwis mental.interia.pl. Znajdują się w nim publikacje dotyczące zdrowia psychicznego i depresji wśród dzieci i młodzieży oraz szczere rozmowy z gwiazdami, w tym z aktorem Michałem Czerneckim, który w serialu „Mental” zagrał dysfunkcyjnego rodzica jednego z głównych bohaterów.

Źródła i pomocne publikacje na temat zdrowia psychicznego
UNICEF:
The State of the World's Children 2021: On My Mind Promoting, Protecting and Caring for Children's Mental Health
Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie

Publikacje Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w roku 2020 na podstawie rozmów w 116 111 - telefonie zaufania
Zdrowie psychiczne i dobrostan młodych ludzi w czasie pandemii COVID-19 - przegląd najistotniejszych problemów

Oglądaj serial „Mental” na polsatboxgo.pl.

Komentarze