2022-01-29

„Mental”: Czas na dyskusję o problemach młodzieży

Depresja, uzależnienia, schizofrenia, stany lękowe... Pandemia koronawirusa nasiliła te problemy u młodzieży, a lekarze nie tylko w Polsce biją na alarm. Serial „Mental” opowiada o tych trudnych tematach w przystępnej dla widza formie, a jego twórcy mają nadzieję, że uświadomi i zwróci uwagę na kłopoty, z jakimi borykają się wkraczające w dorosłość osoby. Produkcja od 27 stycznia dostępna jest w serwisie Polsat Box Go.

Kim są bohaterowie serialu?
Wiktor (Mateusz Górski) to początkujący stand-uper, który nie potrafi zarządzać finansami i popada w coraz większe długi. Maria (Sandra Drzymalska) nie radzi sobie w nowej pracy jako salowa, a do tego przytłacza ją też kolejny związek. Ze względu na nietypowy wygląd Jaskółka (Martyna Byczkowska) jest prześladowana w szkole. Natomiast Kogut (Kacper Olszewski) nie nadąża za specyficznym rozrywkowym trybem życia swojego ojca (Michał Czernecki). Czwórka wkraczających w dorosłość bohaterów trafia na oddział szpitala psychiatrycznego, którym kieruje Ordynator Kern. - Zajmuje się tymi młodymi, cierpiącymi ludźmi. Staram się, jak mogę, żeby im pomóc, chociaż sam nie do końca mam czystą głowę i noszę w sobie wiele różnych fobii - opowiada wcielający się w tę postać Janusz Chabior.

Trudne tematy w lekkiej formie
„Mental” porusza bardzo poważne kwestie, ale formie, która ma nie przytłaczać widza. - O trudnych tematach można opowiadać w sposób humorystyczny, odciążając je nieco - ocenia reżyser Kordian Kądziela, który w polskiej adaptacji fińskiego formatu - Obejrzałem wszystkie te wersje i poszukałem swojej drogi na opowiedzenie tej historii. Wprowadziłem więcej elementów komediowych - dodaje. - Pod tą lekkością i poczuciem humoru, kryje się dużo emocji i prawdy. Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie uświadamiało ludzi - zaznacza Sandra Drzymalska.

Młodzi muszą mieć do kogo się zwrócić
Osoby zaangażowane w produkcję podchodzą do poruszanych w niej tematów w bardzo poważny sposób. - Wiek dojrzewania niesie ze sobą wiele problemów. Ważne jest to, żeby taki młody człowiek miał zagwarantowaną opiekę, żeby nie zostawał sam. Taka samotność może przy nawarstwiających problemach doprowadzić tragedii. Wzrasta liczba samobójstw wśród młodych ludzi i myślę, że to wynik tego, że nie mają się do kogo zwrócić. Mam nadzieję, że ten serial zwróci uwagę na ten problem - mówi Janusz Chabior.

Potrzebna dyskusja na temat problemów młodzieży
Twórcy mają nadzieję, że ta produkcja ze względu na swoją tematykę odbije się szerokim echem i zwróci uwagę na problemy ludzi, którzy wkraczają w dorosłość z problemami ze zdrowiem psychicznym. - Dla młodzieży czy „młodych dorosłych” nie ma wielu seriali i fajnie jakby „Mental” trafił do tej publiczności - stwierdza Kacper Olszewski.

- W ostatnich latach statystyki mówią o nagłym wzroście problemów psychicznych zwłaszcza u młodzieży. Wydaje mi się, że do tej pory nie było żadnego filmu czy serialu w mainstreamie, który by o tym opowiadał i nasz serial może rozpocząć dyskusję na ten temat - podkreśla Kordian Kądziela.

Specjalna akcja informacyjna Interii na temat problemów zdrowia psychicznego
Równolegle z premierą serialu startuje również specjalna sekcja w portalu Interia poświęcona serialowi i problemom, jakie porusza. Znajdą się tam wywiady z ekspertami, osobami, które doświadczyły różnego rodzaju trudności natury psychicznej, artykuły, które przybliżą tę tematykę, a także ważne telefony, gdzie można zgłosić się po pomoc.

Źródła i pomocne publikacje na temat zdrowia psychicznego
UNICEF:
The State of the World's Children 2021: On My Mind Promoting, Protecting and Caring for Children's Mental Health
Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie

Publikacje Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w roku 2020 na podstawie rozmów w 116 111 - telefonie zaufania
Zdrowie psychiczne i dobrostan młodych ludzi w czasie pandemii COVID-19 - przegląd najistotniejszych problemów

Oglądaj serial „Mental” na polsatboxgo.pl.