2022-01-27

„Mental”: Nowatorski i odważny serial tylko w Polsat Box Go

Produkcja porusza bardzo ważny temat problemów zdrowia psychicznego młodych. Opowiada historie czwórki bohaterów u progu dorosłości, których drogi krzyżują się na oddziale szpitala psychiatrycznego. Serial omawia problem depresji, uzależnień, schizofrenii oraz innych chorób i zaburzeń psychicznych, które w świetle najnowszych danych dotykają ogromną liczbę młodych osób w Polsce i na świecie. „Mental” od 27 stycznia w Polsat Box Go. W pakiecie Polsat Box Go Premium dostępne są od razu wszystkie odcinki.

O czym jest serial „Mental”?
Młodzi bohaterowie serialu: Jaskółka, Wiktor, Maria i Kogut to osoby, które mierzą się z wieloma trudnościami natury psychicznej. Borykają się z nimi z różnych przyczyn, bez wsparcia od najbliższych i środowiska, w którym żyją. Z ich historiami utożsamiać się może wielu młodych ludzi, którzy często samotnie radzą sobie z własnym cierpieniem i niezrozumieniem otoczenia.

- Temat problemów psychicznych traktowany jest w Polsce po macoszemu. Zwłaszcza w ostatnich latach statystyki mówią o nagłym wzroście problemów psychicznych u młodzieży, ale nie tylko. Jednak zwłaszcza u młodzieży możemy mówić o pladze depresji. Dotychczas nie było żadnego filmu czy serialu, który opowiadałby o tym zjawisku - mówi Kordian Kądziela, reżyser i scenarzysta serialu „Mental”.

- Ten serial pod lekkością i poczuciem humoru kryje dużo emocji i prawdy - dodaje Sandra Drzymalska, odtwórczyni roli Marii, bohaterki mierzącej się między innymi z depresją. - Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie uświadamiało ludzi i pokazywało, że dyskusja jest potrzebna. Każdy z nas może się zderzyć z problemami zdrowia psychicznego.

Twórcy nowatorskiego formatu
W produkcji wystąpili między innymi: Janusz Chabior, Michał Czernecki, Martyna Byczkowska, Sandra Drzymalska, Mateusz Górski, Kacper Olszewski, Rozalia Mierzicka, Sara Celler-Jezierska i Robert Płuszka. Za reżyserię i scenariusz serialu, na podstawie produkcji „MENTAL” należącej do firm IT'S ALIVE FILM oraz YLE, odpowiada Kordian Kądziela. Producentem tytułu jest TFP, a powstał on na zlecenie Telewizji POLSAT. Każdy z odcinków serialu kończy się planszą z numerami ważnych telefonów zaufania, pod którymi w razie potrzeby zarówno dorośli jak i dzieci mogą uzyskać niezbędną pomoc.

Depresja i zaburzenia lękowe najczęściej diagnozowane
O temacie pogarszającego się zdrowia psychicznego młodzieży, który porusza serial „Mental”, jest głośno od kilku lat, a problem wzmocniło jeszcze doświadczenie pandemii. Badania światowe i polskie alarmują o coraz większym problemie występowania wśród młodych zaburzeń lękowych i depresji. Według światowego raportu UNICEF z października 2021 r. z diagnozą zaburzenia zdrowia psychicznego żyje na świecie 13% młodych ludzi w wieku 10-19 lat - to ponad 160 mln osób. W Polsce to ponad 409 tys. nastolatków (181 tys. dziewcząt i 228 tys. chłopców). Edukacja na temat zdrowia psychicznego i możliwości otrzymania pomocy jest bardzo ważnym elementem wsparcia dorosłych, dzieci i młodzieży, których dotyka ten problem.

Specjalna akcja informacyjna Interii na temat problemów zdrowia psychicznego
Równolegle z premierą serialu startuje również specjalna sekcja w portalu Interia poświęcona serialowi i problemom, jakie porusza. Znajdą się tam wywiady z ekspertami, osobami, które doświadczyły różnego rodzaju trudności natury psychicznej, artykuły, które przybliżą tę tematykę, a także ważne telefony, gdzie można zgłosić się po pomoc.

„Mental” - gdzie oglądać?
Serial w całości jest dostępny od dziś wyłącznie w Polsat Box Go, dla użytkowników pakietu Polsat Box Go Premium. Będzie go można oglądać bez reklam w dowolnym miejscu i czasie na stronie polsatboxgo.pl oraz w aplikacji: na urządzeniach mobilnych z systemami Android, iOS i Harmony OS, w wybranych Smart TV, w Android TV, za pośrednictwem Apple TV i Amazon FireTV oraz w dekoderach. Serwis zapewnia funkcje Chromecast i AirPlay umożliwiające przesyłanie obrazu z telefonu lub tabletu np. na ekran TV. Promocyjna cena pakietu to 30 zł za 30 dni. W pakiecie Polsat Box Go Premium oprócz najnowszej produkcji „Mental” i seriali premium (m.in.: „Backdoor. Wyjście awaryjne”, „Układ”, „Osaczony”, „Cień”, „Mecenas Porada”) widzowie znajdą kinowe hity, wybrane także w jakości 4K (m.in.: „Parasite”, „Paddington2”, „Ślicznotki”), wydarzenia specjalne (np. koncert Adele z Los Angeles połączony z rozmową z Oprah Winfey), najlepsze polskie i zagraniczne seriale, produkcje Telewizji Polsat przed premierą w telewizji, ponad 100 kanałów TV, bogatą bibliotekę bajek i rozrywki.

Źródła i pomocne publikacje na temat zdrowia psychicznego
UNICEF:
The State of the World's Children 2021: On My Mind Promoting, Protecting and Caring for Children's Mental Health
Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie

Publikacje Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w roku 2020 na podstawie rozmów w 116 111 - telefonie zaufania
Zdrowie psychiczne i dobrostan młodych ludzi w czasie pandemii COVID-19 - przegląd najistotniejszych problemów

Oglądaj serial „Mental” na polsatboxgo.pl.