2022-01-28

„Państwo w Państwie” - odcinek 429, na żywo 30 stycznia

0

Osiedle przy ulicy Luborzyckiej w Krakowie regularnie jest zalewane wodą. Od 10 lat nikt nie chce pomóc mieszkańcom, jak również nikt nie odpowiada za błędy, naruszenia i niedopatrzenia. Czy nagłośnienie sprawy w telewizji okaże się skuteczne? Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie”, emitowany na żywo w niedzielę 30 stycznia o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatgo.pl.

Mokre marzenia
Wydawało im się, że kupili wymarzone domy. Adresy przy ulicy Luborzyckiej w Krakowie brzmiały obiecująco. Szybko się jednak okazało, że nie jest kolorowo. Ich posesje są regularnie zalewane wodą spływającą z położonych wyżej działek. Jak twierdzą mieszkańcy, przy każdym deszczu muszą zabezpieczać swoje nieruchomości.

Po czyjej stronie są urzędnicy z Krakowa?
Główny problem stanowi droga w niewłaściwy sposób wybudowana przez dewelopera, który za ten błąd został skazany dwoma wyrokami sądów - karnym i cywilnym. Urzędnicy miejscy wiedzą o bolączkach mieszkańców od 2011 roku. Mimo to wydali decyzję, która nakazuje przepuszczanie wody w kierunku południowym, czyli w stronę domów bohaterów tego odcinka programu „Państwo w Państwie”.

Samowola projektowa
Po kilku latach jeden z sąsiadów przygotował projekt, który miał pomóc w rozwiązaniu problemu. Mężczyzna nie miał jednak do tego odpowiednich kompetencji i uprawnień. Wymyślił, że należy wywiercić otwory w podmurówce ogrodzenia, aby woda mogła nimi swobodnie przepływać. W efekcie ogrody i domy leżące poniżej są zalewane szybciej i większą ilością wody. Urzędnicy wydali jednak zgodę na realizację tego pomysłu, nie weryfikując, czy osoba zgłaszająca i wykonująca projekt posiada odpowiednie uprawnienia wodno-prawne. We wrześniu 2020 roku Wydział Kształtowania Środowiska wydał opinię nakazującą wywiercenie 97 otworów w podmurówce ogrodzenia drogi. Prace zostały wykonane w grudniu 2020 roku. Wobec sąsiada, który jest inżynierem i opracował koncepcję, wszczęto w tej sprawie postępowanie dyscyplinarne.

Urzędnicy nie kwapią się do pomocy
Po wykonaniu prac okazało się, że sytuacja uległa pogorszeniu. Urzędnicy miejscy, zamiast pomóc mieszkańcom ulicy Luborzyckiej, pozwolili na dokonanie jeszcze większych szkód. Mieszkańcy cały czas borykają się z problemem zalewanych działek, a urząd miasta nie proponuje im żadnej pomocy.

Deweloper przegrywa w sądach
Odpowiedzialny za budowę domów przy ulicy Luborzyckiej w Krakowie deweloper wiedział o tym, że nieruchomości są zalewane. Mimo to wciąż je sprzedawał. Nie poinformował nabywców o wadach wybudowanych mieszkań. Przeciwko deweloperowi toczyły się dwie sprawy w sądach - karna o oszustwo (wygrana przez mieszkańców w obu instancjach) oraz cywilna (wytoczona przez właścicieli siedmiu domów o wykonanie urządzenia odwadniającego lub zapłatę - wygrana przez nich w pierwszej instancji).

Błędy się mnożą
Nieprawidłowości zarówno podczas budowania domów, jak i wykonywania odwodnienia nie dostrzegł również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Nie wstrzymał budowy odwodnienia oraz odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego. Część sąsiadów, którzy w ostatnich latach budowali się przy ulicy Luborzyckiej w Krakowie, zdecydowała się na podniesienie poziomu swoich działek. Urzędnicy wyrazili na to zgodę. W efekcie domy położone poniżej są zalewane jeszcze częściej i intensywniej.

Życie w ciągłym strachu
Wiele lokali jest zniszczonych. Trzeba walczyć z grzybem i pleśnią. Jedna z osób została poparzona, bowiem w spływającej wodzie znajdowały się pestycydy. Mieszkańcy nieustannie zmagają się z problemem. Przyznają, że boją się każdego deszczu. Od kilku lat nie wyjeżdżają na wakacje, ponieważ cały czas pilnują, czy na ich posesjach nie zbiera się woda. Czy interwencja programu „Państwo w Państwie” pomoże im rozwiązać problemy, z którymi borykają się od lat? Jak ustosunkują się do sprawy eksperci, organy administracji państwowej oraz inne strony sporu?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.

Komentarze