2021-09-17

„Państwo w Państwie” - odcinek 410, na żywo 19 września

W ostatnich miesiącach doszło do trzech przypadków, które wstrząsnęły opinią publiczną. Młodzi mężczyźni zmarli po interwencji policjantów, którzy użyli wobec nich siły. Czy działania podjęte przez funkcjonariuszy były adekwatne do sytuacji? Skąd bierze się w nich brutalność? Dlaczego nie zostały zastosowane inne środki? Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie”, emitowany na żywo w niedzielę 19 września o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.

Niepokojące wiadomości
29-letni Łukasz z Wrocławia chorował na depresję. Niedawna śmierć jego ukochanego psa znacznie pogorszyła stan młodego mężczyzny. Rodzina Łukasza obawiała się, że może chcieć popełnić samobójstwo. Tego dnia odebrali od niego niepokojące wiadomości SMS („Tak będzie lepiej”, „Mamo, przepraszam”). Przerażeni ojciec i siostra Łukasza pojechali do jego mieszkania. Nie mogąc się dostać do środka, wezwali na pomoc strażaków i policję. Jak mówi rodzina mężczyzny, podczas interwencji policjanci byli bardzo brutalni, Łukasz był przez nich „obezwładniany” gazem i bity pałkami.

Śmierć po trzykrotnej próbie reanimacji
Początkowo, Łukasz, myśląc, że padł ofiarą napadu, dzwonił na policję, z informacją, że ktoś usiłuje się do niego włamać. Nie wierzył, że na zewnątrz są „prawdziwi” policjanci. Jak twierdzą siostra i ojciec, Łukasz gdy już został obezwładniony i leżał skuty na ziemi, jeden z policjantów dwukrotnie uderzył go pięścią w głowę. Lekarze trzykrotnie próbowali go reanimować. Chłopak zmarł kilka godzin po przewiezieniu do szpitala. Według funkcjonariuszy to Łukasz, którego przyjechali ratować, był agresywny, silnie pobudzony i miał wymachiwać nożem. 10 września Komenda Stołeczna Policji opublikowała nagranie z zajścia.

Zgon na izbie wytrzeźwień
To nie jedyna śmierć podczas policyjnej interwencji, do jakich doszło na Dolnym Śląsku w ciągu ostatnich tygodni. Pod koniec lipca 25-letni kierowca wrocławskiego autobusu wezwał karetkę pogotowia, do - jak się okazało - nietrzeźwego pasażera. Ratownicy stwierdzają, że zdrowiu mężczyzny nie zagraża niebezpieczeństwo i wzywają policyjny radiowóz. Mężczyzna umiera na izbie wytrzeźwień tuż przed północą.

Tragiczna interwencja w Lubinie
Kilka dni później w Lubinie ma miejsce kolejna tragiczna w skutkach interwencja policjantów. Funkcjonariusze zostali wezwani przez matkę Bartosza Sokołowskiego, która przekazała, że jej syn zachowuje się agresywnie. Poinformowała też, że może być pod wpływem narkotyków. Na nagraniu, które pojawiło się w sieci, widać, jak policjanci próbują obezwładnić silnie pobudzonego mężczyznę, który wzywa pomocy. Bartosz jest przyciskany kolanem do ziemi. Widać, w którym momencie traci przytomność. Jeden z policjantów bije go w twarz, prawdopodobnie próbując ocucić. To się jednak nie udaje. Mężczyzna umiera.

Czy działania policjantów były odpowiednie? Na te pytania spróbują odpowiedzieć Przemysław Talkowski oraz eksperci i goście w niedzielę o godz. 19:30 w Polsacie.

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.