2021-05-25

Sylwia Majcher na EKO LIVE: Mniej mięsa to same korzyści

Współprowadząca program IPLI „Ekologicznie” była gościem Dominiki Tarczyńskiej. Co poniedziałek na Instagramie stowarzyszenia Program Czysta Polska live czaty z entuzjastami ekologii, ekspertami i miłośnikami natury, które inspirują do wprowadzania korzystnych dla środowiska zmian. Dziennikarka i autorka książek Sylwia Majcher opowiedziała, jak się odżywiać, aby skorzystało na tym zarówno nasze zdrowie, jak i planeta.

Oglądaj Czysta Polska online na IPLA.TV.

Na początek rozmówczyni opowiedziała o zyskującym popularność podejściu do odżywiania. Kim jest fleksitarianin? - To jest ten, który nie lubi mieć narzucanych żadnych reguł i któremu najłatwiej jest zrobić coś dobrego dla planety przez pryzmat jedzenia. Rezygnuje z mięsa, ale nie na stałe i na takich warunkach, na jakich mu to najbardziej odpowiada. Nawet rezygnacja raz w tygodniu z mięsnego posiłku już ma wpływ na to, co się dzieje ze środowiskiem. Gdyby wszyscy spożywający mięso jedli go mniej o ten jeden posiłek, to zrobiliby więcej niż wszyscy weganie i wegetarianie w Polsce. Nie chodzi tu o żadne licytacje i porównywanie, ale o skalę - podkreśliła Sylwia Majcher.

Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW opowiedziała, jakie korzyści wiążą się ze zmniejszeniem spożycia mięsa. - Żyjemy zdrowiej. Fleksitarianizm jest określany najzdrowszą dietą świata i najłatwiejszą do wdrożenia, bo nie ma żadnych sztywnych reguł. Średnio powinniśmy jeść około pół kilograma mięsa tygodniowo, a jemy półtora. Będziemy czuć się lepiej, bo ten mięsny przesyt, szczególnie mięsa przetworzonego, wpływa druzgocąco na nasze naczynia krwionośne, na nasze samopoczucie. Szacuje się, że fleksitarianie żyją dłużej niż „mięsożercy” - powiedziała w rozmowie z Dominiką Tarczyńską.

Sylwia Majcher przybliżyła także założenia diety planetarnej. - To znowu ten pryzmat talerza, który sprawia, że dużo dobrego możemy zrobić. Wybieramy mniej przetworzonego mięsa, bo to ono jest tym kluczowym problemem. Masowa produkcja, czyli przemysłowa hodowla zwierząt, to są ogromne straty litrów wody, terenów zabieranych po to, żeby najpierw zasiać jedzenie dla zwierząt, które my później będziemy w konsekwencji zjadać. Dieta planetarna to też mniej przetworzonych produktów, więcej świeżych, sezonowych. To naprawdę ma ogromne znaczenie. Gdyby było powtarzane przez większość z nas, to ta skala działałaby na korzyść środowiska - zaznaczyła.

Współprowadząca program IPLI „Ekologicznie” podzieliła się także wskazówkami, jakimi wybierać się przy wyborze dobrego mięsa oraz innych produktów, które wzbogacą naszą dietę. Zobacz cały zapis czatu:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Program Czysta Polska (@programczystapolska)

EKO LIVE na Instagramie Stowarzyszenia Program Czysta Polska w każdy poniedziałek o godz. 20:00.