2021-01-25

„Rysa”: Tajemnicza, mroczna, wciągająca i niepowtarzalna

Twórcy o atutach ośmioodcinkowego serialu kryminalnego, który jest ekranizacją bestsellerowej powieści. Dlaczego warto zobaczyć tę produkcję? Opowiedzieli o tym wcielający się w główne postaci Julia Kijowska i Maciej Zakościelny, Igor Brejdygant, główny scenarzysta i autor książki oraz Joanna Popowska, Zastępca Dyrektora ds. Usług Online w Cyfrowym Polsacie. „Rysa” od 29 sierpnia w poniedziałek w Polsacie.

Oglądaj Rysa online na polsatgo.pl.

Główną postacią serialu „Rysa” jest Monika Brzozowska - policjantka, która w trakcie poszukiwań seryjnego mordercy odkrywa, że dawne grzechy zamordowanych wiążą się z jej błędami młodości. Kluczem do rozwiązania sprawy jest jej przeszłość i zepchnięte do podświadomości wspomnienia. - Atutem jest połączenie konwencji, a właściwie przebicie balona konwencji i to, w jaki sposób ta kryminalna historia dryfuje w stronę bardzo subiektywnej, psychologicznej opowieści. Wydaję mi się, że jak na gatunkową, kryminalną historię jest ona wnikliwie psychologicznie opowiedziana - ocenia Julia Kijowska, odtwórczyni roli głównej bohaterki.

Z kolei Maciej Zakościelny podkreślił, że jest to wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju produkcja. - To jest zbiorowe dzieło, przede wszystkim zaczynając od scenariusza, od tej naprawdę zawikłanej historii, przez psychologiczne komplikacje bohaterki, inne postaci, miejsca, w których to się odbywa, przez tajemnice, mroczność, przez dwójkę reżyserów: Macieja Migasa i Łukasza Kośmickiego, którzy nadali temu swoją interpretację, przez zaangażowanie wszystkich ludzi na planie: scenarzystów, operatorów, reżyserów, aktorów, kostiumografów oraz wielu innych, a także przez produkcję, która nam dała tę możliwość. To wszystko sprawia, że jest to niepowtarzalny serial. Innego takiego po prostu nie będzie - stwierdził.

Serial oparty jest na bestsellerowej powieści Igora Brejdyganta o tym samym tytule. Autor oraz główny scenarzysta serialu ma nadzieję, że serial wciągnie widzów podobnie jak książka czytelników. Co jego zdaniem zatrzyma ich do końca? - Liczę na to, że tajemnica bohaterki i to, że ona musi się wydobyć z szeroko pojmowanych tarapatów. Mam nadzieję, że widz będzie z nią współodczuwał i będzie „szedł” za jej dochodzeniem. Bo w jej przypadku to nie jest tylko wykrycie mordercy i zamknięcie sprawy, tylko sine qua non jej istnienia. Ona musi dojść do prawdy, żeby dalej móc funkcjonować - zaznaczył.

- To jest bardzo wciągająca, mroczna, angażująca emocjonalnie historia. Wielopłaszczyznowa, bo wraz z bohaterką podążamy nie tylko tropem zbrodni, ale i ścieżką odkrycia jej własnej przeszłości. To jest coś, w co bardzo się angażujemy, nie tylko przez sferę czysto emocjonalną i opartą na scenariuszu, ale także wizualną. Jest to historia osadzona w Polsce, opowiedziana po polsku. Wszystko to składa się na całość, której nie można przeoczyć. Dlatego serdecznie zapraszam na IPLĘ - podsumowała w trakcie spotkania z okazji premiery serialu Joanna Popowska, Zastępca Dyrektora ds. Usług Online w Cyfrowym Polsacie.

Serial „Rysa” powstał na zlecenie Sony Pictures Television (SPT) Networks Central Europe we współpracy z Grupą Polsat. Za produkcję odpowiada Endemol Shine Polska. Ośmioodcinkową historię wyreżyserowali: Maciej Migas („Żyć nie umierać”, „Oda do radości”) i Łukasz Kośmicki („Ultraviolet”, „Ukryta gra”). Scenarzystą wiodącym jest autor powieści - Igor Brejdygant („Paradoks”, „Zbrodnia”, „Ultraviolet”, „Szadź”). Drugim scenarzystą jest Bartosz Janiszewski („Ultraviolet”, „Wataha”).

Pierwszy odcinek serialu Rysa w poniedziałek 29 sierpnia o godz. 23:30. Od 7 września po dwa odcinki o godz. 23:10 w Telewizji POLSAT.