2020-12-30

„Rysa”: Serial, który trzyma w napięciu. Premiera w IPLI

Produkcja w gwiazdorskiej obsadzie dostępna dla widzów serwisu od 15 stycznia. „Rysa” to ekranizacja bestsellerowej powieści Igora Brejdyganta o tym samym tytule. Jest połączeniem zagadkowego kryminału i thrilleru psychologicznego, w którym śledzimy losy policjantki z tajemniczą przeszłością. Premierowo serial można oglądać wyłącznie w IPLI, w pakiecie IPLA PREMIUM.

Oglądaj serial Rysa online na IPLA.TV.

Produkcję od 15 stycznia można oglądać w serwisie rozrywki internetowej IPLA dowolnym miejscu i czasie - nie tylko na komputerach, smartfonach i tabletach, ale także w Smart TV, Apple TV czy dekoderach. Koszt pakietu w cenie promocyjnej to jedynie 15 zł/miesiąc.

- Cieszymy się, że widzowie IPLI jako pierwsi będą mogli obejrzeć nowy polski serial kryminalny „Rysa”. Mamy nadzieję, że podobnie jak powieść, której jest adaptacją, nie tylko zapewni naszym widzom pełną zwrotów akcji podróż w poszukiwaniu rozwiązania mrocznej zagadki kryminalnej, ale także pozwoli zagłębić się w świat głównej bohaterki i wraz z nią wyjaśnić tajemnice, które kryje jej przeszłość - mówi Joanna Popowska, Zastępca Dyrektora ds. Usług Online w Cyfrowym Polsacie.

W IPLA PREMIUM, oprócz najnowszego serialu „Rysa”, widzowie znajdą aż kilkaset propozycji filmów (w tym wiele znanych hitów, a także klasyki) i seriali oraz bogatą bibliotekę bajek dla dzieci i rozrywki, a wszystko to bez reklam. Pakiet włącza również opcję "pobierz" pozwalającą na zapisywanie wybranych plików na urządzeniach mobilnych i oglądanie ich offline.

Ośmioodcinkowa opowieść pełna zagadek

„Rysa” rozpoczyna się morderstwem bezdomnego alkoholika. Prowadząca śledztwo komisarz Monika Brzozowska przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż porachunki kloszardów. Kolejne zbrodnie o podobnej charakterystyce potwierdzają jej przypuszczenia. W trakcie kolejnych działań okazuje się, że dawne grzechy zamordowanych wiążą się z błędami młodości Moniki, a największą zagadką historii okazują się jej bolesne doświadczenia zepchnięte do podświadomości.

Silna bohaterka, ale z niewyjaśnioną przeszłością
W roli głównej występuje Julia Kijowska, której postać jest niezwykle złożona. - Moniką targają przeróżne emocje, a jej codzienność nie ma nic wspólnego z taką codziennością, którą moglibyśmy sobie wyobrażać: zwykłą, nijaką. To jest bohaterka wrzucana w różne ekstremalne sytuacje i chyba dosyć nieźle sobie z nimi radzi - mówi artystka. - Monika nie pamięta roku ze swojego życia i ten rok w całej historii okazuje się być kluczowy - dodaje.

Ekranizacja kolejnym sukcesem?
Serial powstał na podstawie powieści kryminalnej Igora Brejdyganta „Rysa”. Książka ukazała się w sierpniu 2018 roku i szybko zyskała przychylność czytelników, którzy z zapartym tchem śledzili losy bohaterów. Publikacja w 2019 roku otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru. Sam autor dzieła stał się głównym scenarzystą w ekranizacji i liczy, że serial wciągnie widzów równie mocno co książka.

- Mam nadzieję, że „Rysa” przyniesie dużo emocji z gatunku psychologii postaci. Niezwykle złożoną postacią jest główna bohaterka, ma też dosyć złożone doświadczenia. Wierzę, że widz „pójdzie za nią”, będzie się o nią martwił i jej kibicował. Jestem bardzo zadowolony z obsadzenia w tej roli Julii Kijowskiej, która nie tylko odtworzyła tę rolę, ale także „naddała” wiele od siebie do tej postaci - komentuje Igor Brejdygant.

Gwiazdorska obsada z przedstawicielami młodego pokolenia
W nowej produkcji występuje plejada gwiazd polskiego kina: Maciej Zakościelny, Maria Pakulnis, Zbigniew Zamachowski, Janusz Chabior, czy Kinga Preis. Młode pokolenie reprezentuje między innymi Zuzanna Zielińska, która w rozmowie z IPLA.TV wyjaśniła, kim jest Agata Wójcik i co ją łączy z główną bohaterką.

Kluczową rolę w serialu odegra także Dawid Ogrodnik, który jako porucznik Czesław Warecki, będzie miał niemały wpływ na przebieg zdarzeń. - Sprawą wiążącą dla mojej postaci jest podążanie za Moniką Brzozowską i odkrycie, kto w tak krótkim czasie zabija tyle ofiar oraz dlaczego w taki sposób - zaznacza artysta.

Współpraca SPT Networks Central Europe i Grupy Polsat
Serial powstał na zlecenie Sony Pictures Television (SPT) Networks Central Europe we współpracy z Grupą Polsat. Za produkcję odpowiada Endemol Shine Polska. Serial wyreżyserowali: Maciej Migas („Żyć nie umierać”, „Oda do radości”) i Łukasz Kośmicki („Ultraviolet”, „Ukryta gra”). Scenarzystą wiodącym jest autor powieści - Igor Brejdygant („Paradoks”, „Zbrodnia”, „Ultraviolet”, „Szadź”). Drugim scenarzystą jest Bartosz Janiszewski („Ultraviolet”, „Wataha”).

Zdjęcia do „Rysy” zakończyły się w listopadzie 2020 roku. W grudniu aktorzy weszli na plan „Układu”, będącego kontynuacją „Rysy”. To thriller polityczny, który wciągnie widzów w mroczny świat układów, zależności i tajemnic. Abonenci Cyfrowego Polsatu będą mogli obejrzeć produkcję także w serwisie Cyfrowy Polsat GO, w pakiecie CP GO PREMIUM za 12 zł/miesiąc.

Zobacz zwiastun serialu „Rysa” w IPLA.TV:

  

©SPT Networks CE, fot. Karolina Grabowska

Serial „Rysa” od 15 stycznia 2021 roku wyłącznie na platformie IPLA.TV.