2020-12-01

Fundacja Polsat od lat pomaga swoim podopiecznym

Ola Kuś była pierwszym dzieckiem w Polsce, u którego udał się rodzinny przeszczep wątroby. Dziś mała Ola jest Aleksandrą, ale doskonale pamięta, że przetarła drogę innym dzieciom. Nie byłoby jednak tego sukcesu, gdyby nie pomoc Fundacji Polsat i znakomici lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki widzom oglądającym Mikołajkowy Blok Reklamowy zwiększa się grono darczyńców!

Fundacja Polsat na Instagramie - @fundacjapolsat

Dwadzieścia jeden lat temu, w 1999 roku, czteroletnia Ola była pierwszą w Polsce pacjentką, u której udał się rodzinny przeszczep wątroby. Dawcą był tata dziewczynki. Pobrano fragment jego narządu. - Najpierw rodzice poszli do badań i takie szczęście, że dawcą mógł zostać mój tato. Jestem szczęśliwa, że jestem zdrowa, że mogę żyć - wyznaje pani Aleksandra, która dziś jest szczęśliwą mamą.

W eskorcie policji organ został przetransportowany do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie czekali chirurdzy dziecięcy. Wszystko śledziły wówczas kamery Polsatu. Wcześniej w Polsce nie robiło się takich operacji - dzieci musiały wyjeżdżać za granicę.

- Fundacja Polsat pomogła nam rozwinąć program przeszczepów rodzinnych - przyznał prof. Piotr Kaliciński z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka. Pomogła, wysyłając dwie lekarskie ekipy do Francji. - Tam się szkolili i jak wrócili zaczęła się cała procedura rodzinnych przeszczepów wątroby - uzupełniła prezes Fundacji Polsat Krystyna Aldridge-Holc.

Obecnie Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów należy do światowej czołówki w zakresie przeszczepów rodzinnych. - Do dziś mamy już czterysta przeszczepień, możemy powiedzieć, że to jest ogromny sukces i mały udział Fundacji, z czego jesteśmy bardzo dumni - dodała prezes Aldridge-Holc. Jedno się nie zmienia: nie ubywa pacjentów. Co roku kilkudziesięciu maluchów potrzebuje przeszczepu, setki - interwencji lekarzy.

Każde wsparcie jest na wagę złota. Fundacja Polsat w ciągu 20 lat przekazała ponad 2 mln złotych na specjalistyczny sprzęt i remonty w Klinice Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów. Ostatni to przygotowanie Ośrodka Symulacji Chirurgii Małoinwazyjnej u Dzieci. - To umożliwia szkolenie specjalistów w najnowocześniejszych na świecie mało inwazyjnych metodach chirurgii. Fundacja, pomagając szpitalom, pomaga pacjentom - podkreślił Piotr Kaliciński.

Ale pomocy nigdy za wiele - i zależy to także od Państwa, widzów Polsatu. Aby pomóc chorym dzieciom, wystarczy prosty gest - włączyć telewizor i obejrzeć Mikołajkowy Blok Reklamowy. - Im więcej będzie Was oglądać, tym więcej pieniędzy dostaną chore dzieci - zachęca aktor Piotr Gąsowski, wcielający się rolę św. Mikołaja. A to wszystko już w niedzielę, 6 grudnia, o godz. 18:45.

Więcej informacji o działaniach Fundacji Polsat - www.fundacjapolsat.pl

Mikołajkowy Blok Reklamowy w niedzielę 6 grudnia o godz. 18:45 w Telewizji POLSAT.