2018-11-30

„Dom Pełen Życia”: Nowe inspirujące rozwiązania

Bohaterowie serialu Polsatu w każdym odcinku mierzą się z domowymi wyzwaniami. Okazuje się, że najprostsze sposoby są najlepsze. Wystarczy mała zmiana, aby w naszych czterech kątach żyło się nam łatwiej i przyjemniej. Stwórz sobie „Dom Pełen Życia”!

To jak mieszkamy ma wpływ na to, jak żyjemy, ponieważ dom to nie tylko budynek, ale przede wszystkim nasi najbliżsi ze wszystkimi ich potrzebami i emocjami. Widzowie serialu w każdym odcinku poznają wiele inspirujących rozwiązań, które z łatwością mogą zastosować w swoim mieszkaniu lub domu.

Przedstawiamy kilka z najczęstszych problemów i zdradzamy sposoby na ich rozwiązanie.

Jak wygospodarować więcej miejsca w kuchni?

Stół to niezbędny element wyposażenia domu. To przy nim spotyka się cała rodzina. Często zajmuje on jednak całą kuchnię, a przecież na co dzień nie potrzeba nam aż tylu miejsc... Idealnym rozwiązaniem będzie więc stół, który można rozłożyć - w zależności od tego, ile osób ma przy nim zasiadać. Do tego składane krzesła, które zajmują niewiele miejsca i już zawsze będziemy gotowi na niezapowiedzianych gości.

Aby móc w pełni korzystać ze swojej wymarzonej kuchni warto pomyśleć o tym, aby mieć wszystko co jest nam potrzebne pod ręką, a rzeczy rzadziej używane schować gdzieś w miejscu, do którego zajrzymy tylko od czasu do czasu (np. w szafce wysoko powieszonej albo schowane głęboko w szufladzie na dole).

Jeśli kuchnia jest mała, a blat krótki, pomocne okażą się relingi na ścianie, na których umieścimy najczęściej używane akcesoria, przyprawy, ściereczki, itp.

Szafki kuchenne można bardzo sprytnie zagospodarować, nawet jeśli nie mamy ich zbyt wiele. Pomogą nam w tym różnego rodzaju organizatory, wkłady, dodatkowe półki, przegrody. Wybierając naczynia kuchenne warto także zwrócić uwagę czy można je przechowywać składając jedne w drugie i ile miejsca zajmują.

Mała kuchnie daje wiele możliwości, jeśli pomyślimy o zabudowaniu jej wysokimi szafkami wiszącymi, pod sufit, albo kiedy zabudujemy jedną ścianę szafkami płytkimi (z blatem głębokość 42 cm), które pozwolą zabudować nawet wąską kuchnię.

Co zrobić, gdy dziecko chce być jak dorosły?

Dzieci uczą się naśladując dorosłych. Podpatrując nasze zachowania próbują je skopiować w formie zabawy.

Aby umożliwić im beztroską zabawę, należy mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo, co wcale nie oznacza, że dziecko nie może bawić się w kuchni lub w garażu. Dzieci potrzebują mieć ułatwiony dostęp np. do blatu kuchennego, kiedy chcą pomóc mamie w gotowaniu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup stołka albo - już na etapie planowania kuchni - pomyśleć o niższym blacie.

Specjalnie dla młodego szefa kuchni zaprojektowano nóż z bezpiecznym zakończeniem, fartuszki dla dzieci, zestawy do pieczenia czy gotowania, blokady szuflad, piekarnika, itp.

Każda, nawet najdrobniejsza czynność może być zabawą, jeśli nie musimy martwić się o to czy sofa się pobrudzi (bo ma zdejmowane pokrycie), czy dziecko się nie pośliźnie na dywanie (bo ma matę antypoślizgową), czy nie zostawi bałaganu (bo do kolorowych pudełek szybko wrzuci zabawki). Zabawa to poważna sprawa!

Brak prywatności w pokoju. Jak temu zaradzić?

Tak, jak każdy z nas odczuwa potrzebę posiadania chwili dla siebie, tak nasze dorastające dzieci potrzebują swojego kąta. Nie każdy jednak ma komfort posiadania osobnych pokoi dla swoich dzieci.

W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie podzielenie pokoju za pomocą mebla albo tkaniny. Jeśli natomiast mamy wystarczająco duży pokój, dzieci mogą spać po dwóch stronach, np. na sofach modułowych, rozkładanych, które zajmują mniej miejsca. Możemy też podzielić szafę pół na pół, zmieniając tylko kolor drzwi albo montując inne uchwyty. Dobrym rozwiązaniem będzie również inny zestaw pościeli dla każdego dziecka, dobrany zgodnie z pasją czy zainteresowaniami.

Każdy kącik powinien mieć odpowiednią ilość niezależnego oświetlenia, aby podczas wieczornego czytania, zabawy w jesienne wieczory, nasze dzieci nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Własny ogródek w mieszkaniu

Chcemy żyć zdrowo, jeść dużo świeżych warzyw i owoców, mieć wpływ na to co jemy i być pewni, że spożywane przez nas potrawy są uprawiane w sposób ekologiczny. Czasem decydujemy się na własną hodowlę roślin - czy to w przydomowym ogródku, czy na balkonie, czy parapecie. Uprawiamy w domach drobne warzywa, świeże zioła, aby były pod ręką, gdy są potrzebne i aby mieć pewność co do ich jakości. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, bo nie mamy balkonu albo nie ma odpowiedniej pogody.

Jeśli chcemy cieszyć się z własnej uprawy oraz sprawić, żeby nasze pociechy zajadały się świeżą sałatą, polubiły świeże zioła, możemy je tego nauczyć niezależnie od pory roku oraz tego czy posiadamy duży taras, balkon czy miejsce na parapecie.

Możemy uprawiać zioła czy sałatę w domu lub mieszkaniu nawet zimą, kiedy jest mało słońca. Zestaw do uprawy roślin możemy doświetlić specjalnie przystosowanymi lampami, które nie pobierają zbyt dużo prądu a sprawią, że rośliny będą pięknie rosły.

Jeśli wraz z dziećmi zasiejemy i będziemy dbać o każdą roślinkę, zachęcimy je do zjadania roślin zielonych i nauczymy skąd pochodzą oraz dbania o produkty żywnościowe. Jeszcze nigdy uprawa roślin nie była taka łatwa. Niech żyje hydroponika!

Dom Pełen Życia w niedzielę o godz. 18:40 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„Dom Pełen Życia”: Wyzwania i niebanalne rozwiązania