2018-10-11

„Nasz nowy dom” - odcinek 124: Borkowo Wielkie

Katarzyna Dowbor pomogła odnowić dom pani Hanny Gołębiewskiej. Kobieta została ciężko doświadczona przez życie, a jej jedyną nadzieją była wizyta ekipy programu i remont. Jak przebiegały prace? Czy efekt końcowy spełnił nadzieje i oczekiwania rodziny?

Pani Hanna Gołębiewska samotnie wychowuje córkę Milenę, która cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Niestety, życie nie oszczędzało kobiety. Pierwszy mąż znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. - Chciał pieniądze na alkohol. Złapał krzesło i uderzył mnie w plecy. Miałam złamane trzy dolne kręgi w kręgosłupie - wspomina. Innego razu w przypływie złości poparzył jej rękę. Drugi mąż okazał się receptą na całe wyrządzone wcześniej zło. Z dobrym, troskliwym i kochającym mężczyzną pani Hania doczekała się córki Mileny. Sielankę przerwała jednak miażdżyca, która dotknęła głowę rodziny. Mężczyzna w ciągu kilku miesięcy przeszedł dziewięć operacji i amputowano mu nogi. Niestety, nie udało się go uratować. - Bardzo mi go brakuje - wyznała zapłakana córka.

Kobiety mieszkały w katastrofalnych warunkach zagrażających ich życiu. Ściany pokrył grzyb, a z sufitu odpadał zawilgocony tynk. Nie było stałego ogrzewania ani ciepłej wody. - Mieszkanie ogrzewam kozą, ale bardzo się tego boję. Kiedy rozpalam, jest kupa dymu i muszę wietrzyć - wyjaśniła pani Hanna.

Schorowana wdowa ze strachu spała w kuchni, aby stale kontrolować sytuację. Codziennie sama musiała dźwigać drewno na opał i grzać wodę w garnkach. W dodatku mieszkanie było zupełnie nieprzystosowane do niepełnosprawności Mileny.

W jaki sposób architekci zaprojektowali je na nowo? Jak bardzo ułatwili życie chorej nastolatce? Czy efekty remontu znacząco odciążyły też panią Hanię?

Oglądaj w IPLA.TV: „Nasz nowy dom” - sezon 11, odcinek 6: Borkowo Wielkie

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„Nasz nowy dom” - odcinek 123: Nowa wieś
„Nasz nowy dom” - odcinek 122: Kaliga
„Nasz nowy dom” - odcinek 121: Niedziałowice Drugie
„Nasz nowy dom” - odcinek 120: Mińsk Mazowiecki
„Nasz nowy dom” - odcinek 119: Siniec