2024-06-13

Top 20 szalonych metamorfoz, czyli Maciej Dowbor na scenie

Pamiętne występy byłego współprowadzącego „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Maciej Dowbor na przestrzeni dwudziestu edycji nie tylko tworzył duet gospodarzy, ale także wielokrotnie bawił widzów i jurorów na scenie programu, zarówno tanecznie, jak i wokalnie. Choć wybór nie był łatwy, zebraliśmy dwadzieścia występów w bardzo rozmaitych rolach. Zobacz wideo!

Maciej Dowbor jako Freddie Mercury z Queen - „I Want to Break Free”

Już w drugim odcinku pierwszej edycji programu poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko. Maciej Dowbor wcielił się w lidera grupy Queen w ikonicznej stylizacji. Teledysk do piosenki „I Want to Break Free” z 1984 szybko stał się kultowy, a w Stanach Zjednoczonych wzbudził spore kontrowersje w konserwatywnej części społeczeństwa.

Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski jako Bee Gees - „Stayin’ Alive”

Duet prowadzących znakomicie odnalazł się w dyskotekowym klimacie szalonych lat 70. To była istna „Gorączka sobotniej nocy”. Przy okazji widzowie i jurorzy mogli dowiedzieć się, jaką skalą wokalną dysponują Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski.

Maciej Dowbor jako Romina Power i Piotr Gąsowski jako Al Bano - „Felicità”

Pierwsza kobieca rola w ramach występów na scenie show. Utwór w 1982 roku zajął drugie miejsce na legendarnym Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, ale brak zwycięstwa nie był przeszkodą do międzynarodowej kariery. Jego melodię z powodzeniem potrafią nucić kolejne pokolenia.

Maciej Dowbor, Piotr Gąsowski i Krzysztof Adamski jako Bolter - „Daj mi tę noc”

Takich dwóch, jak ich trzech, to nie ma ani jednego! Prowadzący wraz z choreografem programu stworzyli niezapomniane show! W coverze przeboju z 1985 roku prym wiódł Maciej Dowbor w kolejnej brawurowej kobiecej roli.

Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski jako Happy End - „Jak się masz kochanie”

Dziennikarz i prezenter narzekał, że za każdym razem, kiedy wchodzi do windy, to wychodzi z niej jako kobieta. Wcielając się w Happy End, odpoczął więc od kobiecych metamorfoz. Wykonanie hitu z 1977 roku nieustannie bawi!

Maciej Dowbor jako Witold Paszt i Piotr Gąsowski jako Ryszard Rynkowski z Vox - „Bananowy song”

Z lekkością, swadą i niezwykłą dziarskością! Taki był występ prowadzących jako połowa kwartetu VOX. Zdecydowanie przenieśli widzów na piękną wyspę, o której mowa w piosence z 1979 roku.

Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski jako Modern Talking - „You’re My Heart, You’re My Soul”

Przeróbka wielkiego hitu z 1984 roku zawierająca wiele odniesień do programu Polsatu zrobiła wielką furorę. Jurorzy podziwiali ten show na stojąco!

Maciej Dowbor jako René Dif i Mateusz Jakubiec jako Lene Nystrøm Rasted z Aqua - „Barbie Girl”

Współprowadzący wsparł jednego z uczestników trzeciej edycji podczas jego występu. Kiedy Mateusz Jakubiec odgrywał rolę Barbie, Maciej Dowbor przeistoczył się w Kena. Razem zabrali wszystkich w niesamowitą podróż do różowego świata z plastiku.

Maciej Dowbor jako John Lennon, Piotr Gąsowski jako Paul McCartney, DJ Adamus jako George Harrison i Paweł Królikowski jako Ringo Starr z The Beatles - „Twist and Shout”

Jaki może być efekt połączonych sił prowadzących i jurorów „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. DJ Adamus i Paweł Królikowski zostali „zaciągnięci” przez gospodarzy programu do windy, żeby wcielić się w legendarny brytyjski zespół. Publiczność w studio oszalała!

Maciej Dowbor jako Hugo Weaving i Piotr Gąsowski jako Guy Pearce - „It’s Raining Men”

Spektakularne stylizacje, wielki przebój i prowadzący jako drag queen z kultowej komedii „Priscilla, królowa pustyni”. Jurorzy programu nie mogli się przestać uśmiechać.

Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski jako Village People - „Y.M.C.A.”

Kolejna kultowa piosenka w interpretacji gospodarzy programu. Znów czekała ich znakomita zabawa, jeżeli chodzi o charakteryzację i choreografię na scenie. Uwagę zwracała szczególnie stylizacja Macieja Dowbora.

Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski jako Just 5 - „Kolorowe sny”

W latach 90. w muzyce królowały boysbandy, a i Polska miała taką swoją grupę. Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski znakomicie odnaleźli się w tej konwencji. Po występie z hitem 1997 roku jurorzy i widzowie mogli mieć jedynie „Kolorowe sny”.

Maciej Dowbor, Piotr Gąsowski i Krzysztof Adamski jako Banjo band - „Jožin z bažin”

Zachowanie powagi podczas tej metamorfozy było prawdziwą sztuką. Niepozorny utwór z 1978 roku, który zrobił wielką karierę w Polsce trzy dekady później, stając się internetowym wiralem, sam w sobie był parodią. Popisy tego tercetu można oglądać w nieskończoność!

Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski jako Kabaret Starszych Panów - „Tanie dranie”

Prowadzący, bawiąc publiczność, sięgali także czasem do klasyki kabaretu. Charakteryzacja była jak zwykle na medal, a za interpretację duet otrzymał zasłużone gromkie brawa.

Maciej Dowbor jako Marlena Drozdowska i Piotr Gąsowski jako Marek Kondrat - „Mydełko Fa”

Wylansowana latem 1991 roku parodia błyskawicznie stała się przebojem wśród zwolenników muzyki chodnikowej. Prowadzący wzięli ją na „warsztat” jesienią 2016 roku i mogli w pełni odsłonić swoje komediowe talenty. Liczba wyświetleń w serwisie YouTube zbliża się do miliona!

Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski jako Jarzębina - „Koko Euro Spoko”

Ta metamorfoza była równie nieoczywista jak wygrana tego utworu w konkursie na oficjalną piosenkę reprezentacji Polski na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku. W takiej odsłonie widzowie wcześniej prowadzących nie widzieli.

Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski jako O-Zone - „Dragostea din tei”

Pasy zapięte? To czas na prawdziwy odlot! Mając taki duet za sterami, wykonanie hitu z 2003 roku skazane było na sukces. Tę piosenkę nuciły tysiące Polaków, niekoniecznie znając jej słowa czy znaczenie.

Maciej Dowbor jako Sokół i Piotr Gąsowski jako Franek Kimono - „W aucie”

Znakomita próbka gry aktorskiej w przeboju z 2008 roku. Nawiązując do słów utworu - po prostu „ekstraklasa”. Referencją był teledysk, który otrzymał w 2009 roku nagrodę Fryderyka.

Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski jako Righeira - „Vamos a la playa”

Żegnając się z Polsatem, prezenter zaznaczył, że przede wszystkim zamierza skupić się na wakacjach z rodziną. Wyprawy na plażę „ćwiczył” w jednym z odcinków dwunastej edycji. Duży dystans do siebie zdecydowanie pomógł przy tym wykonaniu.

Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski jako Salt-N-Pepa „Let’s Talk About Sex”

Przerwana z powodu pandemii koronawirusa trzynasta edycja została dokończona jesienią 2020 roku. Na ten powrót czekali wszyscy: widzowie, uczestnicy, jurorzy oraz oczywiście prowadzący, którzy odnieśli się do tego w przeróbce hitu z 1991 roku.

Oficjalny profil „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” na Instagramie - @twojatwarzbrzmiznajomo