2024-05-15

Gwiazdy Polsatu opowiadają o zaletach czytania dzieciom

Maciej Pertkiewicz i Łukasz Jurkowski wśród mężczyzn promujących ważną akcję #TataTeżCzyta. Oprócz panów znanych z programów „Nasz nowy dom” i „Ninja Warrior Polska” wspierają ją również aktorki znane z anteny Polsatu: Anna Czartoryska-Niemczycka, Katarzyna Zielińska i Edyta Jungowska. Specjalnie dla POLSAT.PL opowiedzieli o tym, jakie zwyczaje dotyczące książek panują w ich domach.

Rodzinna drużyna
- Nie czytam sobie. Czytam dziecku. Czytam i wyjaśniam - mówi Łukasz „Juras” Jurkowski w spocie akcji #TataTeżCzyta, która ruszyła 15 maja. Fanom „Ninja Warrior Polska” i sportów walki pokazał tym samym swoje mniej znane oblicze. Mimo że rzadko dzieli się w sieci chwilami spędzanymi z córką Julią, to ceni sobie budowanie z nią relacji, między innymi dzięki wspólnemu czytaniu książek. - Wspieram #TataTeżCzyta od początku. Wiem z własnego życia, jak wiele daje czytanie. Wiem też jako ojciec, ile czytanie z córką dało i mi i jej. Polecam gorąco! - z energią sportowca podkreśla komentator.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Łukasz „Juras” Jurkowski (@jurasmma)

Razem rozwijamy wyobraźnię
Dla Macieja Pertkiewicza czytanie dzieciom to oczywistość. - Staram się znaleźć czas, mimo że dużo wyjeżdżam z ekipą „Nasz nowy dom”. Syn ma już prawie osiemnaście lat, więc nie chce o tym słyszeć, ale kiedyś czytaliśmy dużo i teraz jak jestem w domu to zawsze czytam córce - opowiada. Dlatego namawia innych ojców, aby robili to samo z korzyścią dla dziecka i relacji z nim. - To bardzo rozwija wyobraźnię, a ona jest bardzo ważna w życiu. Czytanie ukształtowało mnie jako dorosłego człowieka. Książki miały wpływ na moje marzenia, z których jedne się spełniły a inne nie. Ale cieszę się że mamy taki rytuał - podsumowuje.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maciej Pertkiewicz (@maciejpertkiewiczofficial)

Jak wygląda ta rodzinna tradycja? - Córka uwielbia to, bo ja się wygłupiam przy czytaniu i dzielę na role - zdradza Maciej Pertkiewicz. A jakie książki wybierają? - Propozycji jest tak dużo, że dzieci teraz same wybierają według swojego gustu. Ja staram się córce czytać poważniejsze. Głównie to jednak są lektury, bo książki, które my czytaliśmy w dzieciństwie, nie wiem, dlaczego nie są popularne teraz wśród dzieci. Może to kwestia języka, a może przekazu. Próbowałem zainteresować dzieci tymi książkami, którym ja się fascynowałem, Vernem, Szklarskim i średnio im podchodzą, ale to są super książki - zapewnia, dodając, że nadal czerpie przyjemność z ich czytania.

Wspólne budowanie biblioteczki
Wielbicielką czytania z dziećmi  i ambasadorka akcji #TataTeżCzyta jest też aktorka Katarzyna Zielińska, znana widzom Polsatu z produkcji „Mecenas Porada”, „Zawsze warto”, „Przyjaciółki” czy „Listy do M.”, Ponieważ sama czasem nagrywa audiobooki, to czytając dzieciom lubi bawić się tworzeniem postaci, ale czyta nie tylko powieści. - Czytamy bardzo dużo, różnorodną literaturę, począwszy od książek detektywistycznych, po książki o botanice, sporcie, kosmosie. Uwielbiamy też pięknie ilustrowane. Nasza biblioteka jest naprawdę zacna - mówi z pewną dumą.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Katarzyna Zielińska (@katarzynazielinska)

Aktorka mówi też POLSAT.PL o korzyściach, które jej dzieci czepią z czytania. - Chłopaki wiedzą, że tak kończymy dzień i to jest super. Myślę, że mają wtedy piękniejsze sny i łatwiej jest im opanowywać emocje, zamykając na koniec dnia książkę, a nie tablet - wyjaśnia. - Podrzucam chłopcom pozycje z mojego dzieciństwa, ale nie wszystkie. Takie jak „Chłopiec i niedźwiadek”, „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”, a oni też mi pokazują, jakie są teraz wydawnictwa. Uwielbiamy „Domek na drzewie”, „Lasse i Maja” - mówi, szczególnie polecając klasykę taką jak „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Dzieci z Bullerbyn” czy „Karolcia”.

Z pokolenia na pokolenie
Anna Czartoryska-Niemczycka, czyli serialowa Laura, czarny charakter produkcji „Kowalscy kontra Kowalscy”, a wcześniej Xenia z polsatowskich „Szpilek na Giewoncie” ma czwórkę dzieci i jak przyznaje w rozmowie z POLSAT.PL czytanie im to wyzwanie, które chętnie podejmuje wspólnie z mężem. - To tradycja, którą wyniosłam z rodzinnego domu. Mój tata czytał nam codziennie przez wiele lat i to było dla mnie bardzo ważne, żeby to kontynuować - wyznaje.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Czartoryska-Niemczycka (@annaczartoryska_niemczycka)

Często sięgają po te same książki, które zna sprzed lat. - Staram się sięgać po książki dobre literacko, żebym ja też miała z tego przyjemność, ale też, aby uwrażliwiać dzieci na piękno i dobrze dobrane słowa. Ostatnio czytaliśmy „Ronję, córkę zbójnika”, którą uwielbiałam jako dziecko, świetnie sprawdza się Astrid Lindgren. Z młodszymi dziećmi też czytamy sporo skandynawskiej literatury, na przykład mój pięcioletni syn lubi książki o Albercie Albertsonie, a z najmłodszym codziennie moglibyśmy czytać serię „Babo chce” - opowiada.

Jak czytać? Profesjonalistka radzi
Czytanie przed snem poleca również gorąco Edyta Jungowska, aktorka między innymi serialu „2XL”, ale znana wielu rodzicom i dzieciom również jako lektorka popularnych audiobooków bajek i wydawczyni książek dla dzieci, między innymi nagrodzonej „35 maja”. Jakie ma rady dla rodziców? - Po prostu czytać od siebie, bawić się książkami. Jeżeli rodzic czyta dziecku z radością, to dziecko dostaje informację, że czytanie jest przyjemne, może być wzruszające i chętniej sięgnie po książkę, aby uczyć się czytać samodzielnie - podkreśla.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Wydawnictwo Jung-Off-Ska (@edytajungowska_wydawnictwo)

Naucz dziecko być czytelnikiem
To już druga edycja kampanii #TataTeżCzyta organizowanej przez Fundację Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak. Jej głównym celem jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów do czytania dzieciom. Jak wynika z najnowszych badań czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, panowie sięgają po lekturę zdecydowanie rzadziej niż kobiety (odpowiednio 36% i 50%). - Brak męskiego czytającego wzorca to jedna z przyczyn porzucania czytelniczych nawyków przez chłopców po okresie edukacji – podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Aktywne zaangażowanie mężczyzn w socjalizację czytelniczą w środowisku rodzinnym sprzyja wyrobieniu i utrwaleniu czytelniczych postaw, zwłaszcza wśród chłopców. Organizatorzy kampanii #TataTeżCzyta podkreślają, że jest to supermoc, którą warto wykorzystać do budowania relacji z dzieckiem.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Story House Egmont sp. z o.o. (@egmont_polska)

Dlaczego warto czytać dzieciom?
Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku trzech lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy. Czytanie wpływa na rozwój, stymuluje życiowe sukcesy. Pozwala zrozumieć siebie i innych; zdystansować się wobec trudów dorastania. Daje wiedzę, która idzie w parze ze sprawczością. Czytanie jest dla mózgu tym, czym sport dla ciała i dlatego powinno być promowane jako zdrowa forma spędzania czasu, atrakcyjna i uprawiana niezależnie od płci, wieku i zawodu czy zainteresowań.

Tegoroczna kampania #TataTeżCzyta2024 wystartowała 15 maja i trwa do 23 czerwca, kiedy obchodzony jest Dzień Ojca. W tym okresie przypadają także Dzień Mamy oraz Dzień Dziecka, dni sprzyjające wspólnemu spędzaniu czasu przez rodziców i dzieci.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat