2024-03-29

„Ewa gotuje”: Wielkanocna klasyka dla każdego głodnego

Tradycyjne przepisy na biały barszcz, pieczonego kurczaka i drożdżową babę. Smaki dzieciństwa, jakie na wielkanocny stół stawiały nasze mamy i babcie. Prowadząca program Ewa Wachowicz tym razem poleca proste i klasyczne dania, którymi zachwycisz rodzinę nie tylko od święta. Oglądaj „Ewa gotuje” w sobotę o godz. 9:50 w Polsacie.

Barszcz biały na otrębach

Dzień przed Wielką Niedzielą to dosłownie ostatni moment, aby przygotować potrawy wielkanocne. Z okazji świąt gospodyni programu przyrządzała wiele odmian żurku, ale nigdy nie warzyła zupy, która w wielu polskich domach rozpoczyna wielkanocne śniadanie. Pora to nadrobić, więc Ewa zaprasza widzów na błyskawiczny barszcz biały. Błyskawiczny, bo nie na zakwasie, lecz na otrębach pszennych. By go przygotować, wystarczy zrobić solidny wywar mięsny, najlepiej z dodatkiem warzyw, a następnie zasypać płatkami, zakwasić sokiem z cytryny i zabielić oraz ewentualnie zagęścić odrobiną mąki.

Kurczak maślany
Po zupie przychodzi czas na danie główne. Ewa Wachowicz przyrządza chrupiącego kurczaka, sowicie natartego masłem z przyprawami, a następnie mocno zrumienionego w piekarniku. Tak przygotowane mięso jest zawsze wyjątkowo soczyste.

Babka drożdżowa z bakaliami
Na deser autorka programu piecze babkę drożdżową z orzechami włoskimi, żurawiną, rodzynkami i kandyzowaną skórką pomarańczową, która oblana lukrem stanie się ozdobą wielkanocnego stołu.

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 505. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Ewa gotuje w sobotę o godz. 9:50 w Polsacie.