2024-03-27

„Nasz nowy dom” - odcinek 307: Gałęzów

Pani Magdalena z mężem Arturem i córką Dominiką mieszkają w stuletnim domu. Rodzina nie ma środków, żeby poprawić panujące w nim warunki. Wizyta Eli Romanowskiej i decyzja o pięciodniowym remoncie jest spełnieniem marzeń o bezpiecznym i ciepłym lokum. Ekipa programu nie ma jednak łatwego zadania. „Nasz nowy dom” w środę i czwartek o godz. 20:05 w Polsacie.

Gałęzów, województwo lubelskie

Mała wieś leżąca przy trasie drogi wojewódzkiej nr 834. Jedną z lokalnych atrakcji jest zabytkowy zespół dworski. Nie wszystkie nieruchomości są jednak zadbane. W stuletnim domu posiadającym wiele niedogodności mieszka wyjątkowa trzyosobowa rodzina.

Historia rodziny: Magdalena i Artur Wójcik z córką Dominiką

Zaiskrzyło „między bułeczkami”
Małżeństwo poznało się w sklepie. - Śmieję się, że męża poznałam między bułeczkami - mówi pani Magdalena. - Coś zaiskrzyło. Zaczęliśmy się spotykać coraz częściej i zauroczenie przerodziło się w miłość - dodaje pan Artur. Para zamieszkała w starym domu po dziadku mężczyzny.

Trudne rodzinne historie
Pani Magdalena wychowywała się bez mamy, która odeszła, zostawiając ją z ojcem i dziadkiem. Spotkała ją ponownie i wybaczyła, kiedy dowiedziała się o nowotworze. Niedawno zmarł jej tata, a wspomnienie o nim momentalnie wywołuje łzy. Jest wrażliwą osobą, pragnącą pomagać innym - pracuje jako opiekun osób starszych i niepełnosprawnych.

Ukochana córka
Para wielokrotnie starała się o potomstwo, ale straciła piątkę dzieci w wyniku poronień. - Nie da się przejść nad tym do porządku dziennego - mówi pani Magdalena. Oczkiem w głowie jest dziesięcioletnia Dominika. Uzdolniona dziewczynka pięknie tańczy i kocha akrobatykę. Rodzice nie chcieliby, żeby słyszała komentarzy, że „mieszka w stodole”, tak jak to miało miejsce w przeszłości.

Bez perspektyw na remont
Pan Artur wiele lat pracował za granicą, żeby zapewnić bliskim godne warunki i zdobyć fundusze na poprawę warunków mieszkaniowych. Zrezygnował z tego ze względu na córkę i teraz pracuje jako monter w fabryce. Próby dorobienia na sprzedaży grochu skończyły się niestety zagrażającym życiu wypadkiem z udziałem ciągnika i w efekcie długiem do spłacenia. Skromne dochody rodziny nie pozwalają na remont domu, który kochają, mimo problemów, jakie im sprawia.

Dom wymagający reanimacji

Przeciekający dach niweczy wszystkie próby naprawienia czegoś w środku. Niszczejąca elewacja nie izoluje odpowiednio, a stara koza nie ogrzewa porządnie wnętrza. Rodzina nocuje w jednym pokoju, ale nie może spać spokojnie, bo obawia się rozsypującego dachu.

Różne oblicza radości. Marzenie się spełnia!

- Jesteście fantastyczni i bardzo się wspieracie, ale to nie są warunki, w których żaden człowiek nie powinien mieszkać - mówi Ela Romanowska tuż przed ogłoszeniem decyzji. Pani Magdalena nie może powstrzymać łez, natomiast pan Artur i Dominika przeżywają sytuację wewnętrznie i potrzebują chwili czasu, aby dotarła do nich radosna wiadomość.

Pięć dni pełne wyzwań

Już od samego początku wiadomo, że ten remont będzie wymagający, choćby ze względu na wzmocnienie konstrukcji i wymianę pokrycia dachu. Problemy nieoczekiwanie stwarzają jednak takie rzeczy, jak wymiana włazu do piwnicy czy pęknięcie płytki przy wnoszeniu zbiornika do łazienki. Odwilż cieszy zajmujących się elewacją, ale wszechobecne błoto i położenie domu na górce grożą kłopotami przy dostawie z meblami.

Podniebne niespodzianki

Rodzina podczas wakacji w Warszawie dostaje tajemniczą wiadomość, by dać ponieść się marzeniom, a towarzyszą jej trzy piórka. Pierwszą z atrakcji jest nauka latania w tunelu aerodynamicznym, z której korzysta małżeństwo. Dominika natomiast udaje się na lekcję gimnastyki artystycznej w powietrzu.

Pod wielkim wrażeniem

Już sama odnowiona elewacja wywołuje wzruszenie pani Magdaleny i podziw pana Artura. To tylko mała zapowiedź tego, co rodzinę czeka w środku. Czy udało się spełnić wszystkie marzenia dzielnej trójki?

„Nasz nowy dom” - sezon 22, zobacz odcinek 307:

Nasz nowy dom w środę i czwartek o godz. 20:05 w Polsacie.

 

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat