2023-04-06

„Ostatnie dni Jezusa”: Zagadki i odkrycia związane z Wielkanocą

Niezwykły film dokumentalny Polsatu o faktach i mitach na temat życia Chrystusa. Czy sięgając do nauki i wiedzy, można odkryć tajemnice tych wydarzeń? Wskazać zachowane do dziś miejsca, w których niemal na pewno był Syn Boży? Co z naszych wyobrażeń da się zweryfikować dzięki pracy historyków i archeologów? „Ostatnie dni Jezusa” w Wielką Sobotę o godz. 10:40 w Polsacie.

Podróż w czasie i przestrzeni
Film to niemal detektywistyczne śledztwo. Zaczyna się od momentu wjazdu Jezusa do Jerozolimy, a finałem jest złożenie jego ciała do grobu. Widzowie poznają starożytną Betanię, Betfage i Jerozolimę wraz ze znanym podróżnikiem i społecznikiem Janem Melą. Jego przewodnikiem jest znakomity badacz i dominikanin, o. Łukasz Popko OP.

Postacie narratorów
Jan Mela, gdy był nastolatkiem, w wypadku stracił rękę i nogę. Krótko potem nawiązał kontakt z podróżnikiem Markiem Kamińskim i został najmłodszym w historii zdobywcą obu biegunów w jednym roku. Wspiął się na Kilimandżaro i Elbrus oraz przebiegł maraton w Nowym Jorku. Jak nikt inny inspiruje do przekraczania granic niemożliwego. Ojciec Łukasz Popko mieszka w Jerozolimie, gdzie wykłada Pismo Święte i historię starożytną. Zna dziesięć języków, w tym cztery martwe. Analizując dawne teksty i artefakty rekonstruuje świat sprzed tysięcy lat.

Centrum dowodzenia wyprawy
Jan Mela i ojciec Łukasz Popko spotykają się w słynnej Francuskiej Szkole Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie, znanej jako Ecole Biblique. To najlepsza na świecie tego typu uczelnia założona przez dominikanów ponad 130 lat temu. Ośrodek niezwykłych badań, wykorzystujący najnowsze technologie. Zgromadzone tu starożytne przedmioty są bezcenne. Nawet biblioteka to prawdziwy skarb. Gdyby wszystkie księgi i książki ustawić obok siebie, połączyłyby dwa miasta oddalone o osiemnaście kilometrów!

Cel badań
- Chcieliśmy spojrzeć na ostatnie dni Jezusa przez pryzmat nauki i konkretnych, wręcz przyziemnych pytań - wyjaśnia scenarzysta i szef kanału Polsat Rodzina, Marek Zając. - Przykładowo: dlaczego błędne są nasze wyobrażenia o Ostatniej Wieczerzy, jako posiłku spożywanym przy stole? Którędy faktycznie przebiegała Droga Krzyżowa i jak długo ubiczowany Jezus dźwigał krzyż? Jak wyglądała Golgota i gdzie się znajdowała? Co ukazują starożytne groby, które pozwalają wyobrazić sobie miejsce pochówku Jezusa? - wymienia współtwórca dokumentu.

Seriale dokumentalne w kanałach Polsatu
Film ma także dłuższą wersję w postaci czterech odcinków po 22 minuty, które zobaczą widzowie kanałów tematycznych Polsatu. Ruszyły już prace nad wersją międzynarodową, którą przygotowuje włoski reżyser, producent i scenarzysta Max Serio. Jest on autorem ponad 250 godzin produkcji dokumentalnych m.in. dla Netflixa, Discovery, National Geographic i BBC. - Krok po kroku rozwijamy produkcję serii dokumentalnych premium z przeznaczeniem również na rynki zagraniczne - mówi Radosław Sławiński, dyrektor kanałów tematycznych Polsatu. - Na początku tego roku nasza seria dokumentalna „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” odbiła się szerokim echem w Hiszpanii i Portugalii. Teraz szykowane są emisje w kolejnych krajach, co potwierdza sens i jakość naszych działań - stwierdza. - Odkrycia i zagadki związane z Biblią interesują widzów, również poza Polską, dlatego postanowiliśmy pójść o krok dalej. Na razie możemy ujawnić, że jesteśmy w trakcie przygotowań do produkcji z czołową francuską firmą, działającą na rynku telewizyjnym - zdradza Maciej Pawełczyk z Inbornmedia, czyli producenta wykonawczego dokumentu.

Wersja książkowa
Dominikańskie Wydawnictwo W drodze przygotowuje na 2024 rok poszerzoną wersję materiału filmowego w formie książki „Ostatnie dni Jezusa”. - W wierze, choć wiele mówi się o niebie i życiu wiecznym, wciąż trzeba wracać do źródła: Jezusa Chrystusa, z zawodu cieśli, który został nauczycielem, gdy w Jerozolimie rządy sprawował Poncjusz Piłat. Jako wydawnictwo wciąż szukamy sposobów na opowiedzenie tej historii. Dlatego z przyjemnością pomogliśmy Telewizji Polsat w realizacji projektu, który będziemy kontynuować w formie książkowej - mówi o. Tomasz Grabowski OP, dominikanin i prezes Wydawnictwa W drodze.

Ostatnie dni Jezusa” w Wielką Sobotę o godz. 10:40 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat