2023-03-03

Marta Kołdej: Podkarpacki dom z duszą i perełkami w środku

Architektka programu „Nasz nowy dom” rozmowie z POLSAT.PL o remoncie w 277. odcinku we wsi Siedleczka. Marta Kołdej stanęła przed zadaniem zaprojektowania wnętrza dopasowanego do potrzeb pani Sylwii, pana Pawła i małego Frania. Przystosowanie budynku, który wymagał generalnego remontu, było dużym wyzwaniem, podobnie jak zachowanie starych elementów nadających mu podkarpacki charakter.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Podkarpacki klimat
Dom, choć wymagający ogromu prac, od razu wywołał pozytywne emocje. - Totalną magią są stare elementy i muszę powiedzieć, że skradły moje serce - mówiła na gorąco przed kamerami podczas kręcenia odcinka. Co takiego zwróciło jej uwagę? Zaczynając od zewnętrza budynku, elementy elewacji, które stanowiły drewniane belki. - Udało się je odnowić. Dzięki temu utrzymany został podkarpacki charakter tego domu. To architektura typowa dla miejsca, w którym byliśmy - tłumaczy w rozmowie z POLSAT.PL Marta Kołdej.

Historyczny akcent
Ważnym elementem dla domowników był strop w salonie. - Na tych belkach zostały kiedyś wyryte daty, a same belki były w świetnym stanie - podkreśla historyczną i estetyczną wartość Marta Kołdej. - Po odnowieniu robią ogromne wrażenie. Całe to pomieszczenie wywołuje rewelacyjne odczucia - dodaje. - Kasia Dowbor na mojej budowie jeszcze nigdy nie była tak zachwycona - cieszyła się.

Ozdoba sypialni
Na samym początku zapoznawania się z budynkiem uwagę architektki zwróciły także drewniane drzwi wejściowe. Zostały wymienione na nowe, ale dzięki pomocy pana Tadeusza, taty kierującego pracami budowlanymi Przemysława Oślaka, udało się je odrestaurować. Marta Kołdej znalazła dla nich nowe zastosowanie. - Stanowią wezgłowie łóżka w sypialni pani Sylwii i pana Pawła - mówi z satysfakcją.

Konieczna zmiana
Tuż po wejściu do domu projektantka zwróciła uwagę na starą ceglaną ścianę. Planowała ją wyeksponować, ale podczas prac ściana się osunęła. Jak zareagowała na tę sytuację? - Na początku moją uwagę zwrócił „las” profili zbudowany przez ekipę i z wrażenia tego nie zauważyłam. Szkoda, bo miałam plany wobec tej ściany, ale w trakcie remontu trzeba być przygotowanym na niespodzianki - przyznaje.

Intensywne prace
Lubiącej przedmioty mające swoją historię Marcie Kołdej ten remont przyniósł wiele satysfakcji. - To dom z duszą, a nie zawsze nam się takie trafiają. Było tam wiele elementów, które mogłam wyeksponować. To, co zasługuje na uwagę, to że mieliśmy zaledwie pięć dni, a prace nad ich odświeżeniem były czasochłonne - podkreśla wspólny wysiłek całej ekipy programu.

„Nasz nowy dom” - zobacz odcinek 277:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat