2023-01-03

Ewa Wachowicz poleca, z czego najlepiej gotować zimą

Gospodyni programu „Ewa gotuje” zawsze zwraca uwagę, aby proponowane przez nią posiłki były przygotowane na bazie lokalnych i łatwo dostępnych składników. O ile nie jest to trudne latem czy jesienią, w zimie oferta jest uboższa. W rozmowie z POLSAT.PL ekspertka kulinarna wyjaśnia, czego powinniśmy używać w kuchni w tej mroźnej porze roku. Sprawdź, co Ewa Wachowicz szczególnie poleca na zimę.

Oglądaj Ewa gotuje online na polsatboxgo.pl.

Kiszonki i zakwasy
Podstawą zimowej kuchni powinny być kiszonki i przetwory. - Mają to do siebie, że zrobione jesienią są bardzo długo smaczne. Czy to jest kapusta, ogórki, czy nawet modne ostatnio kimchi. Wszystkie zawierają cenne dla zdrowia probiotyki, po które warto sięgać - wyjaśnia Ewa Wachowicz. - Więc oprzyjmy się o kiszonki, nie zapominając o tych mniej popularnych, jak zakwas buraczany czy żur na kiszonej mące żytniej lub płatkach owsianych - dodaje.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kuchnia, fit, podróże, zdrowe życie (@ewawachowicz)

Przygotuj się na mrozy
Jak przypomina Ewa Wachowicz, zapasy można przygotować również z warzyw, nie tylko w formie kiszonek. - Jeszcze jesienią zrobiłam w programie „Ewa gotuje” różne przetwory, zarówno sałatkę wielowarzywną z przepisu z domu rodzinnego, jak i cudowne przeciery pomidorowe, bo w tym roku bardzo mi się udały pomidory w szklarni. Z tego wszystkiego trzeba korzystać - mówi w rozmowie z POLSAT.PL.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kuchnia, fit, podróże, zdrowe życie (@ewawachowicz)

Zaopatrz spiżarnię
Inną grupą produktów, które warto stosować, są kasze. - Świetnie się przechowują i są idealne na zimowy czas. Mają właściwości rozgrzewające, więc polecam wszelkiego rodzaju: pęczak, perłową jęczmienną czy gryczaną, która jest niesamowicie zdrowa - zaznacza.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kuchnia, fit, podróże, zdrowe życie (@ewawachowicz)

Królowa zimowych warzyw
Wymieniając potrawy, które można zrobić z tych sezonowych produktów, Ewa Wachowicz skupia się głównie na zupach. Poleca barszcze, żury czy krupniki, które są zdrowymi i rozgrzewającymi potrawami. Podobnie jak dania ze świeżej kapusty. - Jesienne odmiany, które się świetnie przechowują nie tylko jako kiszonka, będą dobrym materiałem na gołąbki czy kapuśniak. Czerwona kapusta, tak popularna na Śląsku czy w Wielkopolsce, jest również znakomitym dodatkiem do dań - przypomina.