2022-11-27

26. Rybnicka Jesień Kabaretowa: Gala finałowa. Zobacz skecze!

Publiczność i widzów swoimi występami bawili laureaci festiwalu i goście specjalni. Na scenie Teatru Ziemi Rybnickiej Brutalne Pieszczoty, czyli połączone siły Kabaretu Ani Mru-Mru i Kabaretu Łowcy.b, Kabaret Trzecia Strona Medalu, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Zdolni i Skromni, Mariusz Kałamaga i Krzysztof Respondek. W roli prowadzących galę finałową 26. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej: Olga Łasak i Łukasz Żak, których wspierali Robert Korólczyk i Bartosz Demczuk.

Wyczekiwany moment
Wieczór otworzyli Olga Łasak z Kabaretu Czesuaf i Kabaretu Zdolni i Skromni oraz Krzysztof Respondek, połowa Kabaretu Rak, bo „jesień, znowu mamy jesień”, a to oznacza, że choć „wraca mróz i błoto” Rybnik staje się „Atlantydą wesołości”. Rybnicka Jesień Kabaretowa od dwudziestu sześciu lat to zawsze premierowe skecze, goście specjalne i ogromna dawka dobrego humoru.

Szczere wyznania
Ryjek nie może się obejść bez premierowego skeczu Kabaretu Młodych Panów, od lat związanego z festiwalem. Żywa legenda Rybnickiej Jesieni Kabaretowej zaprezentowała skecz „Terapia uzależnień”. Jak czuli się i czego potrzebowali pacjenci? Z jakimi problemami się mierzyli?

Specjalne nagrody
Festiwal po ćwierćwieczu istnienia przeszedł pewne zmiany. Z gronem osób organizujących wydarzenie pożegnali sie Bartosz Demczuk i Robert Korólczyk. - Postanowiliśmy po prostu, jak to się mówi, odpocząć. Bardzo dziękujemy za te dwadzieścia pięć lat wszystkim kabaretom, wszystkim instytucjom, samorządom i naszej wspaniałej publiczności - powiedział drugi z nich, którego w roli dyrektora artystycznego zastąpił Łukasz Żak. Artystom z Kabaretu Młodych Panów za zasługi związane z festiwalem Piotr Sobik, dyrektor organizacyjny Ryjka, wręczył statuetki Super Świni.

Oferty promocyjne
Po raz pierwszy podczas Ryjka artyści przemieszali się składami. Bezkonkurencjna była formacja Brutalne Pieszczoty, która zdobyła najważniejsze nagrody, w tym Złote Koryto Publiczności. Nagrodę wręczył dyrektor festiwalu i dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej, Michał Wojaczek. A połączone składy Kabaretu Ani Mru-Mru i Kabaretu Łowcy.b pokazały, czym są „Żniwa” turystów w Międzyzdrojach. Chcącego odpocząć urlopowicza co chwilę ktoś próbował na coś naciągnąć. Ilość absurdów na minutę przekroczyła wszelkie dopuszczalne normy!

Randkowanie po śląsku
Podczas jubileuszowego 25. Ryjka wiele serc skradła Sztefa z Piekar, jedna z bohaterek skeczu Kabaretu Zdolni i Skromni. Powróciła na scenę w scence z udziałem znakomitych gości, Roberta Korólczyka i Sławka Szczęcha. Urodziwa Ślązaczka w programie „Randka w ciemno” miała mieć do wyboru wyłącznie lokalnych kandydatów. Co reprezentowali sobą biznesmen Darek, emerytowany górnik Andrzej i były nauczyciel oraz członek zarządu w spółce skarbu państwa Seweryn?

Czym jest dorosłość?
Prowadzący konkurs główny festiwalu Mariusz Kałamaga zagościł na scenie także podczas gali finałowej. „Synek z Bytomia” w swoim monologu opowiedział między innymi o rajdach po „szmateksach”, zabawach z podstawówki podczas występów, o pielęgnowaniu głupoty w sobie i przygodach podczas zagranicznych wyjazdów.

Niespodziewana wizyta
Czas na kolejne nagrody. Złote Koryto Kabaretów i Złote Koryto Tajnego Jurora Kabaretowi Brutalne Pieszczoty wręczyli wiceprezydent miasta Rybnika Piotr Masłowski i Ireneusz Krosny, najsłynniejszy w Polsce mim. Niekwestionowani dominatorzy 26. edycji Rybnickiej Jesieni Kabaretowej zaprezentowali scenkę w kategorii „Po bożemu”. - Po dwóch tysiącach lat okazało się, że Archanioł Gabriel był postacią fikcyjną i to nie on pukał do drzwi, tych drzwi - zapowiedział na początku Waldemar Wilkołek. Kto więc odwiedził Maryję i Józefa?

Rap na społeczne tematy
Natomiast Ryjkowy Konkurs Na Boczku dla młodych, obiecujących formacji głosami publiczności wygrał Kabaret Trzecia Strona Medalu. Trójka artystów spięła galę finałową muzyczną klamrą. „Baby dają w szyję” na melodię utworu „Drop It Like It's Hot” Snoop Dogga i Pharella wywołał żywiołowy aplauz widowni Teatru Ziemi Rybnickiej.

26. Rybnicka Jesień Kabaretowa - zobacz galę finałową:

Dziękujemy za wspólną zabawę! Koncert „Ryjek prezentuje - premiery Nowego skŁadu” w niedzielę 4 grudnia o godz. 20:00 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat