2022-11-27

Łukasz Żak: Ryjek pełen humoru odważnego i bezpośredniego

Dyrektor artystyczny festiwalu w rozmowie z POLSAT.PL. Łukasz Żak objął to stanowisko jesienią 2022 roku, zastępując Roberta Korólczyka. Jak się czuł w nowej roli? Pomysłodawca projektu Zdolni i Skromni opowiada o nowej formule konkursu oraz o wydarzeniach, których emisja na antenie Polsatu. Gala finałowa 26. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej w niedzielę 27 listopada o godz. 20:00, a koncert „Ryjek prezentuje - premiery Nowego skŁadu” w niedzielę 4 grudnia o godz. 20:00.

- Jak się pan odnalazł w roli dyrektora artystycznego Ryjka?
- Na początku odczuwałem pewien stres, ale kiedy już wszedłem moje nowe buty, to poczułem pewien komfort. Lista zadań przed festiwalem była długa, więc nie było czasu, żeby się zastanawiać, trzeba było działać. Nie mi oceniać moja pracę, ale samopoczucie jest dobre.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Łukasz Żak (@lukasz_zak_insta)

- Formuła konkursu została zmieniona, artyści rywalizowali w specjalnie stworzonych składach.
- Od pewnego czasu czuć było potrzebę odświeżenia, wpuszczenia na naszą kabaretową scenę świeżego powietrza. Mam wrażenie, że wszyscy czekali w klinczu, czekając na impuls. Podczas konkursu działy się rzeczy nieprawdopodobne. Poziom skeczy był bardzo wysoki, ale przede wszystkim dało się odczuć wielką radość twórców, jak gdyby odmłodnieli. A reakcje publiczności były nieziemskie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez RYJEK Festiwal (@ryjekfestiwal)

- Czego widzowie Polsatu mogą się spodziewać po gali finałowej?
- Jak zawsze to połączenie występów gości specjalnych i zwycięzców nagród na Ryjku. Trzy nagrody zdobyła formacja Brutalne Pieszczoty, złożona z członków Kabaretu Ani Mru-Mru i Łowcy.b. Ocena widowni i kabareciarzy po raz kolejny się pokryła i trudno się z tymi werdyktami nie zgodzić. Ryjkowy Konkurs Na Boczku wygrał Kabaret Trzecia Strona Medalu. Obserwując scenę kabaretową widzę, jak zmienia się typ humoru. Będzie pomysłowo, odważnie i bezpośrednio. Wszystkie skecze będą premierowe. Również te przygotowane przez naszych gości, Kabaretu Młodych Panów oraz nas samych, czyli Kabaretu Zdolni i Skromni. Gościnnie w tej scence Robert Korólczyk. Pojawi się również, Sztefa z Piekar, która podbiła serca śląskich - i nie tylko - widzów na poprzednim Ryjku.

  

- W grudniu także emisja drugiego koncertu nagranego na Ryjku.
- To z kolei odcinek specjalny programu Nowy skŁad, który wiosna cieszył się ogromną popularnością widzów Polsatu. W Teatrze Ziemi Rybnickiej oglądała nas większa publika niż przy nagraniach odcinków Kabaretu na żywo, bardzo głodna tego typu wydarzeń. Grało się nam doskonale i myślę, że nawet przez szklany ekran widzowie to poczują, ta atmosfera się im udzieli. To był taki wieczór, podczas którego wszystko nam się udało, żarty żarły. My w kuluarach nawet żartowaliśmy, że może by przenieść tu nagrania do Kabaretu na żywo. Zapraszam do oglądania obu koncertów!

  

Gala finałowa 26. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej w niedzielę 27 listopada o godz. 20:00 w Polsacie.
„Ryjek prezentuje - premiery Nowego skŁadu” w niedzielę 4 grudnia o godz. 20:00 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat